Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ямболското село Тенево празнува празника си на светите Константин и Елена с богата програма

2
Снимка: интернет


От днес до 21 май 2024 г., в с. Тенево, община „Тунджа“, ще се проведе Единадесетият празник на селото под надслов „Хубаво село имаме“. В Празничната програма всеки може да намери нещо за себе си -  концерти, танцов спектакъл, мотокрос, народни борби.

  Днес тържествата ще открият ДГ „Кольо Тенев“ и танцовата школа „Ямболско настроение“ с художествен ръководител Мая Барбазонова с участието на изпълнителите Дора Георгиева, Пламен Дуков и Михаил Михайлов. След голямото и пъстро хоро на мегдана, вечерта ще завърши с красива заря, която ще озари небето над Тенево.

 В съботния ден традиционните народни борби на стадиона в селото ще съберат любителите на този народен спорт от 10,30 ч., а в 13 ч. ще бъде дадено началото на традиционния и единствен у нас селски мотосъбор на мотописта „Тенево“. Привечер народните ритми отново ще завладеят откритата сцена в центъра на селото с изпълненията на ФА „Катаница“ и оркестър Млади тракийци.

 „Тази година за първи път Празникът на селото ще има и благотворителен характер – ще обявим началото на благотворителната кампания за събирането на средства за ремонт на селския парк, където се надяваме, че ще поканим жителите и гостите ни на празника на Тенево догодина.", каза за Радио Стара Загора секретарят на НЧ „Просвета“ Нели Ройдева.

 А защо празникът на Тенево е на 21-ви май? Защото църквата на село Тенево е с патрони свети Константин и Елена.

На 21 май, от 10:00 часа, в храм „Св. Св. Константин и Елена“ ще бъде отслужена тържествена света литургия.

 Тенево е с многовековна история. Според  регистъра на облаганите ханета (домове) в ямболската кааза, селото се споменава за първи път през 1609 г.  с името Фъндъкли. По-късно се споменава като Булдукьой и Пандъкли. Селото е описано и в пътеписа на Евлия Челеби от 1667 г. – „това село е от 100 къщи, разположено на десния бряг на р. Тунджа. Има една баня и една джамия“. В днешно време селото има 800 къщи.

  Първото име Фъндъкли на турски,  идва от гъстите лешникови гори, сред  които е било разположено селото по десния бряг на р. Тунджа. Второто име – Булдукьой означава намерено село, заобиколено от гъсти гори. През 1934 г., с министерска заповед 2820, обнародвана на 14 февруари същата година, е преименувано на Тервел, а с указ 360, обнародван на 2 август 1950 г., носи името Тенево, наречено на партизанина Кольо Тенев (Равашолата), което при преброяването през 1987 г. има 2478 жители. През 1895 – 1896 г. на мястото на разрушената от турците църква теневци построяват нова, която носи името „Св. св. Константин и Елена“. По този случай от Русия изпращат дарове – икони и друга църковна утвар.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Гражданска инициатива планира да преобрази двора на Университетската болница

Да почистим двора на Университетската многопрофилна болница "проф. Киркович" в Стара Загора, е най-новата инициатива, която набира скорост в социалните мрежи. Събитието ще се състои в Деня на Стара Загора - 5 октомври.  Сборният пункт за желаещите да..

публикувано на 02.10.24 в 17:51
Гълъбовското село Обручище е близо до ТЕЦ-овете и мините на енергийния комплекс

Загубата на европейски средства не отменя ангажиментите на страната за реформи в енергетиката

България може да загуби 10-12млрд.лв. европейски средства в следващите години, ако рязко не стартира изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти. За това предупреди евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков. Той обърна внимание, че до 31 август 2026г...

публикувано на 02.10.24 в 17:02

Започна подаването на заявки за участие във фестивала "От Игнажден до Коледа - традиции и съвременност"

Седми фолклорен фестивал „От Игнажден до Коледа – традиции и съвременност“ ще се проведе на 7 декември 2024 г. в с. Дълбоки. Организатори на събитието са Община Стара Загора, НЧ „Развитие – 1878“, с. Дълбоки, НЧ „Развитие – 1918“, с. Оряховица, НЧ..

публикувано на 02.10.24 в 16:52
Д-р Генка Пейчева

Необходима е методика за остойностяване на лекарския труд

Развитие на доболничната помощ е един от основните приоритети на новото ръководство на българския лекарски съюз, каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, педиатър и инфекционист и член на Управителния съвет на съсловната организация. Тя..

публикувано на 02.10.24 в 16:28

Кампания събира добрите практики на учителите

Тенденции в поведението и нагласите на българските ученици са на фокус в тазгодишния конкурс наречен “Добрите практики на фокус”, който търси успешни примери и иновации от български класни стаи. Инициативата е организирана от фондация “Заедно в..

публикувано на 02.10.24 в 15:09
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Над 7300 кандидатстват за еднократна помощ за ученици в Старозагорско

До 15 октомври продължава приема на документи за еднократна помощ в размер на 300 лв. за семействата с ученици от първи до четвърти клас и за тези в осми клас, съобщи Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 02.10.24 в 15:06

Дискусионно студио "Младежко ехо" отваря врати в ММЦ

Нов клуб за младежи между 15 и 29 години отваря врати в Международния младежки център. Дискусионното студио  ще носи името "Младежко ехо". Да се чуят младите по между си, да коментират без притеснения, но в рамките на добрия тон и..

публикувано на 02.10.24 в 14:52

Община Хасково и ХГ „Форум“ представят „Исландия-над и отвъд“

На 3 октомври от 17.30 ч. в ХГ „Форум“ ще бъде открита изложбата на Тия Толева "Исландия - над и отвъд". Тихомира Толева - Тия е родена в Симеоновград. Художничката от години живее и рисува в Исландия. Нейната първа изложба в България е вдъхновена от..

публикувано на 02.10.24 в 13:10

Детско-юношеският танцов състав „Загорци" пожънаха успехи на фестивал в Турция и подготвят атрактивен спектакъл с филмови елементи

През септември талантливите народни танцьори от „Загорци" и техните ръководители Диляна Апостолова и Николай Апостолов се завърнаха от Бурса в Турция с почетни плакет и грамоти от III Международен фолклорен фестивал „Муданиа`2024" с организатор Галарт. В..

публикувано на 02.10.24 в 13:07

Есенните литературни дни започнаха с награждаването на победителите от XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев"

Церемония по отчитане на резултатите и награждаване на отличените участници в XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев" се проведе вечерта на 1 октомври 2024 г. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески". С това събитие се постави..

публикувано на 02.10.24 в 12:46