Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Буквите и словото:

За да ги има думите трябват букви, мисъл и смели хора

"За да ги има думите, трябват букви, мисъл и смели хора, които да ги сътворят. Но и да ги отстояват. Такива са били братята Кирил и Методий, такива хора има и до днес, защото и днес използваме българската писменост и реч, за да общуваме помежду си". 

Около това мнение се обединиха бивши и настоящи възпитаници на Второ основно училище "Петко Рачов Славейков", които гостуваха в Репортер по Радио Стара Загора в навечерието на празника на нашето "АБ". 

Впечатляващи познания за историята на училището и за неговия патрон показаха петокласничките Димана Игнатова и Фрида Димитрова.


" Гордея се, че Петко Рачов Славейков е патрон на моето училище, защото той е будител. Будители  и пазители на Словото обаче могат да са не само учителите, не само хората, будител може да бъде и училището", каза Фрида  Димитрова.

Могат ли и учениците да бъдат будители - отговорът на този въпрос е положителен, а двама от гостите в студиото на Репортер бяха тъкмо такъв пример.

 По идея на преподавателя по история Елеонора Йорданова миналата година 51 деца от Второ Основно училище направиха препис на "История Славяноболгарская". При това те избраха варианта, който се счита за първи препис на книгата - този от Софроний Врачански. 

Иван Русенов и Елизабета Казале бяха две от децата, които участваха в преписа. 

"Отне ми около три дни. Първо трябваше да потопя листите в кафето и да чакам да изсъхнат, след това се захванах с писането",  сподели Иван Русенов, който вече е осмокласник и учи в Езиковата гимназия в Стара Загора. Най-страшно по думите му било да няма грешка, защото тогава всичко трябвало да започне отначало. 

С мнението му е напълно съгласна и тазгодишната лауреатка в конкурса Млад Журналист "Гео Милев", Елизабета Казале, която вече също учи в Езиковата гимназия. 

"Когато правихме преписа си купих специален маркер, за да може, ако е поправимо, да обработвам грешката и да не личи.  Елизабета е преписала 6 страници от Историята, а Иван - 4. Днес и двамата не крият, че са  горди, че са участвали в толкова голяма идея. 

Целия разговор с Димана Игнатова, Фрида Димитрова, Иван Русенов и Елизабета Казале за буквите и словото можете да чуете в прикачения звуков файл .


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39