Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на 24 май:

Пианистката и поетеса Румяна Шишкова - запленена от Музиката и Словото

Запленена от музиката и словото - така в едно изречение най-общо може да бъде представена Румяна Шишкова, поетеса и преподавател по пиано в Националното училище за музикални и сценични изкуства Христина Морфова в Стара Загора. 

Разговорът ни с нея започва с парафраза на библейския въпрос - кое е първото - музиката или Словото.

 Оказва се, че на две-три-годишна възраст  години Руми вече е изпълнявала с подобаващио артистично поведение песни на великата Лили Иванова. Вплитането на думите в мерена реч пък е било нейно занимание също от дете. Допълнително, заедно със сестра си е преписвала на ръка стиховете на велики български поети. На разположение е била и огромната домашна библиотека, а книгите са били верен приятел. 

"Винаги съм можела да пея, но със свирене започнах да се занимавам относително късно - на около девет години. Тогава, след една провокация открих, че безсловесният език ми дава възможност да кажа неща, които са крехки и ефирни, че мога да докосвам, да променям, да извиквам  усмивка и радост, или пък сълзи, чрез музикални изпълнения. Явно съм се занимавала много сериозно, щом въпреки относително по-зрялата за начало в тази сфера възраст, бях първа първа в списъците на приетите в Музикалното училище. И така до ден днешен - служа си и с двата езика - на музиката и на Словото". 

Има ли общо между буквите, които създават думите и нотите, от които се ражда музиката - разбира се, категорична е Шишкова. "В различните азбуки буквите са с различен брой, а имената на нотите са само седем. Интересното е, че през десети век Гуидо Д Арецо от първите срички на химн за Йоан Кръстител е сътворил това нотно писмо. Всъщност е "опредметил" с буквени наименования звуци, които могат да бъдат нанесени, за да бъдат изпълнявани по-лесно. Това е огромен подарък, принос към изкуството, а най-дълбоката връзка между буквите и нотите е песента. Защото слово и музика в нея са едно", казва Румяна Шишкова. 

Как звучат думите "мама" "свобода", "мир", ако трябва да бъдат произнесени чрез музиката  - те са част от най-универсалния език, кодиран у всеки човек - езика на Любовта. "И ако хората си спомнят за този език, звученето им би било част от общата хармония", усмихнато обяснява Шишкова. Дали числото три е съдбовно за нейния път в мереното слово - защото дотук Руми има издадени три стихосбирки, а те от своя страна, имат по три цикъла - “не мисля”, казва поетесата. Всъщност, ключовото за нея и когато пише, и когато е зад рояла, е творенето - а то е отговорност. 

Целия разговор  с поетесата и преподавател по пиано Румяна Шишкова можете да чуете в прикачения звуков файл.  

По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04