Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той самият от ученик обича и се увлича от българската история. Така започва да се интересува и да чете, да търси информация, да рови в библиотеки, в музеи и да купува от антиквари стари книги, вещи, снимки, писма и каквото му попадне, свързано с българските хайдути и хайдушкото движение у нас. Един от най-дейните и инициативни членове е на патриотичното сдружение „Хайдути“. С другите ентусиасти, създали сдружението неуморно търсят и купуват старо оръжие и снаряжение от преди 150-170 години, изучават, популяризират имената на легендарни воеводи като Хаджи Димитър, Стефан Караджа, Христо Ботев, Ильо Войвода, Ангел войвода, Панайот Хитов и Филип Тотю, автора на "живата хроника на българското Възраждане "Видрица" поп Минчо Кънчев и десетки други не толкова популярни или неизвестни за учените и историята ни достойни и героични българи, посветили се на честта на семейството, рода и родината и на нестихващия порив за политическа свобода и национално освобождение!
Интересува се живо за живота, делото и връзката на митичния Ангел войвода и съратника на Дякона - Георги Данчов Зографина за построяването и изографисването на църквата на Араповския манастир. Покрай тези проучвания Георги Радулов открива стенопис с ликовете на двамата просветители свети Кирил и Методий в едноимения храм-паметник в Пловдив. „Тази първа църква, построена след Освобождението от османско иго през 1881 г. посетих покрай посещенията ми във всички черкви, за които се знае, че в тях е рисувал Георги Данчов Зографина. В нея е рисувал и брата на чирпанския майстор- зограф.“, започва разказа си младият мъж.
Историята на църквата, която е съвсем близо до Чифте баня, в центъра на Пловдив е свързана с голямта любов към Отечеството и патриотизъм на Иван Ничев Бойчев, виден и уважаван търговец в града на тепетата. Дарил голяма сума лични пари и 4 дка от двора на къщата си за да се построи храм с патрони светите равноапостоли Кирил и Методий. „Това не е никак случайно, защото и той, и тогавашните будни пловдивчани са знаели, че за да оцелеем като народ в тъмните векове на чуждото владичество са помогнали силната християнска вяра, българският език и основата за запазването им – азбуката и книжнината! А основната заслуга за това е на солунските братя!“, продължава разказа си Георги Радулов и вярва, че не е случаен фактът, че чирпанлията Георги Данчов Зографина и брат му рисуват красивата като архитектура нова църква на пловдивчани. Георги Данчов е оставил 10 сцени с двамата равноапостоли по стените на църквата в Араповския манастир, където работи като юноша по заръка на Ангел войвода заедно с майстор Алекси Атанасов от Асеновград. Кирил и Методий са изобразени докато съставят славянските букви, като епископи ръкополагащи свещеници, които да преписват богослужебните книги и да проповядват на разбираем език божието слово сред българите. Българският народ в тези сцени е облечен в облеклото на тогавашното население в асеновградския край…
„Днес гробът на благодетеля и дарител Иван Ничев Бойчев е в двора на църквата „Св. Кирил и Методий“, над него се издига красив паметник“, казва със задоволство Георги Радулов.
Последното му „откритие“ е малка книжка, която е била издадена в ограничен тираж за българските часовникови кули и редки църкви. В една от статиите в нея, двама от авторите са описали историята на църквата „Св. Неделя“ и на кулата в Араповския манастир. В тази статия Георги Радулов засича за пореден път информацията за сцената от Стария завет, в която Самсон убива нубийския лъв. Тя била направена по заръка на Ангел войвода.
„Скоро всеки, който ще може да види този стенопис на старото му място – над чешмата , на северната кула на Ангел войвода, ще може да разбере колко силни и скрити послания са оставили двамата зографи. Гледайки го, всеки днешен българин ще усети колко умни и прозорливи са били нашите предци, проумявайки, че преди да започнат борба за национално освобождение и политическа независимост, трябва да се извоюва църковната независимост и да се борим за новобългарска просвета… Защото вярата и силните послания, които тя носи, са ни запазили като народ!“, завърши разказа си Георги Радулов.
В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато Ученолюбивото дружество организира първото театрално представление в града..
Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..
"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..
Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...
Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/ смирена и добра жена от..
Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала. Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..
На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..
19-годишният абитуриент от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и доскорошен Млад омбудсман на Стара Загора Валентин Глушков е един от четиримата млади българи, излъчени след сериозна селекция за делегати в рамките на 11-тия цикъл..
Популацията на врабчетата намалява в световен мащаб . Зелените площи бързо и сигурно се превръщат в джунгли от бетон. Биологичното разнообразие се променя и редуцира броя на видовете с по-нисък природозащитен статус. От 2010 година по инициатива на..
В поредна пролетна акция на Атон се включва като поклонник журналистът Чавдар Златев. Светата общност на Атон обяви нови и по-строги мерки за посетителите- поклонници. По думите на Чавдар Златев, който е на мястото за 12 път, за първи път вижда..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net