Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той самият от ученик обича и се увлича от българската история. Така започва да се интересува и да чете, да търси информация, да рови в библиотеки, в музеи и да купува от антиквари стари книги, вещи, снимки, писма и каквото му попадне, свързано с българските хайдути и хайдушкото движение у нас. Един от най-дейните и инициативни членове е на патриотичното сдружение „Хайдути“. С другите ентусиасти, създали сдружението неуморно търсят и купуват старо оръжие и снаряжение от преди 150-170 години, изучават, популяризират имената на легендарни воеводи като Хаджи Димитър, Стефан Караджа, Христо Ботев, Ильо Войвода, Ангел войвода, Панайот Хитов и Филип Тотю, автора на "живата хроника на българското Възраждане "Видрица" поп Минчо Кънчев и десетки други не толкова популярни или неизвестни за учените и историята ни достойни и героични българи, посветили се на честта на семейството, рода и родината и на нестихващия порив за политическа свобода и национално освобождение!
Интересува се живо за живота, делото и връзката на митичния Ангел войвода и съратника на Дякона - Георги Данчов Зографина за построяването и изографисването на църквата на Араповския манастир. Покрай тези проучвания Георги Радулов открива стенопис с ликовете на двамата просветители свети Кирил и Методий в едноимения храм-паметник в Пловдив. „Тази първа църква, построена след Освобождението от османско иго през 1881 г. посетих покрай посещенията ми във всички черкви, за които се знае, че в тях е рисувал Георги Данчов Зографина. В нея е рисувал и брата на чирпанския майстор- зограф.“, започва разказа си младият мъж.
Историята на църквата, която е съвсем близо до Чифте баня, в центъра на Пловдив е свързана с голямта любов към Отечеството и патриотизъм на Иван Ничев Бойчев, виден и уважаван търговец в града на тепетата. Дарил голяма сума лични пари и 4 дка от двора на къщата си за да се построи храм с патрони светите равноапостоли Кирил и Методий. „Това не е никак случайно, защото и той, и тогавашните будни пловдивчани са знаели, че за да оцелеем като народ в тъмните векове на чуждото владичество са помогнали силната християнска вяра, българският език и основата за запазването им – азбуката и книжнината! А основната заслуга за това е на солунските братя!“, продължава разказа си Георги Радулов и вярва, че не е случаен фактът, че чирпанлията Георги Данчов Зографина и брат му рисуват красивата като архитектура нова църква на пловдивчани. Георги Данчов е оставил 10 сцени с двамата равноапостоли по стените на църквата в Араповския манастир, където работи като юноша по заръка на Ангел войвода заедно с майстор Алекси Атанасов от Асеновград. Кирил и Методий са изобразени докато съставят славянските букви, като епископи ръкополагащи свещеници, които да преписват богослужебните книги и да проповядват на разбираем език божието слово сред българите. Българският народ в тези сцени е облечен в облеклото на тогавашното население в асеновградския край…
„Днес гробът на благодетеля и дарител Иван Ничев Бойчев е в двора на църквата „Св. Кирил и Методий“, над него се издига красив паметник“, казва със задоволство Георги Радулов.
Последното му „откритие“ е малка книжка, която е била издадена в ограничен тираж за българските часовникови кули и редки църкви. В една от статиите в нея, двама от авторите са описали историята на църквата „Св. Неделя“ и на кулата в Араповския манастир. В тази статия Георги Радулов засича за пореден път информацията за сцената от Стария завет, в която Самсон убива нубийския лъв. Тя била направена по заръка на Ангел войвода.
„Скоро всеки, който ще може да види този стенопис на старото му място – над чешмата , на северната кула на Ангел войвода, ще може да разбере колко силни и скрити послания са оставили двамата зографи. Гледайки го, всеки днешен българин ще усети колко умни и прозорливи са били нашите предци, проумявайки, че преди да започнат борба за национално освобождение и политическа независимост, трябва да се извоюва църковната независимост и да се борим за новобългарска просвета… Защото вярата и силните послания, които тя носи, са ни запазили като народ!“, завърши разказа си Георги Радулов.
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net