Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвъртокласник предпочита да живее на село

Таньо Динков Михайлов живее от З годишен с родителите си в родното село на дядо му – Казанка. Не му тежи, че пътува до Стара Загора за да ходи в Пето основно училище „Митьо Станев“, а това, че някога – до 1976 г. в Казанка е имало училище, което затворило врати, за да стане детска градина. Причината била, че тогава учениците от селото отишли с родителите си в града. И със закриването на училището, изчезнал и „неговия глас – училищната камбана, която събирала учениците в клас“, разказва 11-годишният малчуган. И с нескрита гордост споделя, че по щастлива случайност приятел на баща му случайно открил след близо 40 години този символ на знанието за българския народ, който семейството му връща на селото.

  Интересите на Таньо към историята и видните имена на с. Казанка, към миналото на България са по наследство от бабите и дядовците му. „Като българин трябва да знам нашата история, историята на моето село и на рода ми. Знам, че в Казанка е роден Стоян Терзиев, Стоян войвода, който е първият ботев четник, убит на българска земя. Къщата му се руши, но разбрах, че ще може да се спаси, защото са прекарали ток и вода и са намерили пари.“- разказва Таньо. Но скромно премълчава, че кметицата Елка Михайлова , която от дълги години се бори да бъде спасена светинята за казанчани – родната къща на ботевия четник Стоян войвода, е негова баба. И когато говори за своя род и предци, гордо подчертава, че името му Таньо, се предава  от 160 години от поколение на поколение, на всяко първо момче в семейството.

  Малчуганът признава, че обича да слуша българска  музика – едните баба и дядо го запалили по народната музика, а другите  по българската популярна музика. „Обичам да слушам Лили Иванова, Емил Димитров, Маргарита Хранова… Имам снимка с голямата Йорданка Христова.“, продължава четвъртокласникът. Другите му любими занимания са да чете, да кара колело или скейтборд, макар, че няма площадка за децата в селото. Няма  кино, няма и място където да се събират връстниците му, които не са много, но в почивните дни и през ваканциите се събират много деца. Но на село му харесва, защото е тихо и спокойно, тук чува песента на птиците и сутрин се събужда от кудкудякането на кокошките и кукуригането на петлите или лая на куче. Въздухът е чист, а наблизо е и гората, където с баща си често се разхождат до Бароновата чешма, където има и пещ. Приятно му е да си откъсне краставички от парника на баба и дядо, които гледат и домати, лук, чесън, малини и овошки. Тази година  и той е засадил тиквички и диня.


   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Свиленградската професионална гимназия изпраща много успешна учебна година

Професионалната гимназия по селско стопанство и икономика "Христо Ботев" в Свиленград изпраща една изключително успешна учебна година. Десетки са отличията и наградите, спечелени от възпитаниците на гимназията в различни конкурси и състезания...

публикувано на 28.06.24 в 16:05

Историческият музей в Свиленград привлича малки и големи с интересни инициативи през лятото

Историческият музей в Свиленград със съдействието на Общината и Арт галерията организират и тази година ваканционна програма за работа с деца „Лято в музея”. Предвидени са поредица от събития и атрактивни занимания като часове по моделиране с глина,..

публикувано на 28.06.24 в 11:52

„Най-щастливото турне“ на Графа стартира с грандиозен концерт в Летния театър в Стара Загора

Този петък (28 юни), голямото лятно шоу на Графа ще разтърси Летния театър в Стара Загора. От екипа му гарантират, че всички очаквания на публиката ще бъдат надминати. В основата на програмата е концепцията на впечатляващия концерт на Влади Ампов на НС..

публикувано на 28.06.24 в 11:10

Д-р Уес Уинджит представи "Позитивната образователна среда: Адлериански подход" в Тракийски университет

Д-р Уес Уинджит гостува на Тракийски университет и изнесе своя лекция за първи път на живо в зала на университета. Срещата е по покана на Департамента за информация и повишаване на квалификацията на учители  при Тракийски университет - Стара Загора..

публикувано на 27.06.24 в 13:00