Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единадесетгодишна родственица на вазовата баба Илийца живее в Стара Загора

6
Снимка: Личен архив

Ученичката  Симона Савова от  Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора се гордее със своята предшественичка – баба Илийца от Челопеч, героинята на Иван Вазов в разказа „Една българка“.  От малка е слушала от  баба си и дядо си , че родът на майка й  има родствени връзки с баба Илийца, която с риск за живота на своето болно внуче и на нея самата, помага на ранен ботев четник. „Вкъщи днес пазим родословното дърво на тази храбра българка, което е огромно“, казва Симона с вълнение и показва името си, имената на майка й Цветомира и нейния брат Георги, и на първите си братовчеди Мила и Димитър Чилови. Симона е ученичка в IV-ти клас и все още не е учила произведението. Но покрай  баба й и дядо й, е прочела разказа. Наложило се да й обясняват много от  думите, с които си служи патриарха на българската литература.  И макар, че са се изписвали и изговаряли по друг начин, вече са разбираеми, някои звучат и днес. Покрай родовата им история детето разбира, че много хора и селища у нас крият интересни, но неизвестни факти за миналото, за които няма как да узнаем, ако няма кой да разкаже или да ги покаже на другите.

  Със съученика  й Таньо Михайлов от IV "Г" клас, намират символична връзка с подвига на Христо Ботев и неговата чета. Момчето разказва за  известния Стоян Войвода - Стоян Терзиев от родното село на баща му Казанка, който е първият загинал ботев четник на българска земя. А Симона е пра-пра-пра-правнучка на българката баба Илийца, която спасила ранен ботев четник от сигурна смърт. Тя се надява още това лято  да  посети и музея на своята героична предшественица.

   Записват  Симона  от 3-годишна на  модерни танци, а година след това започва да тренира и тенис. Двата спорта формират различни физически качества, но най-вече дисциплина, физическа издръжливост, гъвкавост и усет към музиката и ритъма и й помагат да си организира времето между учението, подготовката и спорта.

  Истинска гордост и удовлетворение за 11-годишното момиче са общо 53-те медала от двата спорта и купата от миналогодишния турнир по тенис в Нова Загора. Трудно й е да каже къде повече й харесва - в залата за танци или на корта.

  След всичко споделено от малката Симона, отговорът на въпроса ми „Каква мечтае да стане – дали ще се занимава с танци или спорт?“, отговорът е неочакван. „Не знам дали ще се занимавам със спорт или музика, но мечтая да стана писателка. Вече пиша първата си книга за…първокласници. Книгата се казва „Редът на буквите“.  В първата глава буквите не знаят имената си, защото не знаят, че са букви и, че те са всъщност азбуката. Тръгват на училище. Във втората глава буквата „ц“ е загубила или някоя друга буква й  е откраднала ченгелчето.“, разкрива част от съдържанието на първата си творба,  малката писателка. 

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11