Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ямболският театър остава без дом, освен ако не се извършат законови промени

Театър "Невена Коканова", Ямбол
Снимка: Емил Енчев

Ямболският драматичен театър „Невена Коканова" е обявен за професионален преди 75 години. От тогава досега театърът няма собствена сграда и се помещава  в читалище „Съгласие". Основен ремонт на сградата не е правен повече от 50 години, а окаяното  състоянието зрителната зала постепенно се превръща в опасно място както за актьори, така и за публика. Още по темата - в репортажа на Даниела Костова.

Драматичният театър в Ямбол, както и другите така наречени провинциални театри има своите проблеми , най - големият проблем на ямболския е, че няма свой дом, казва новоизбраният директор Диана Радева.

Нашият театър заедно с Габровския са единствените театри в страната, които нямат собствени сгради. Това е собственост на читалището

Нещата се объркват още повече, тъй като:

„Тази собственост на читалището не е държавна, нито общинска, нито пък на театъра т.е. тя се явява един вид частна собственост. По линията на това, че е частна, настоятелството на читалището би трябвало да може да намери път към различни структури, различни видове проекти, за да може да осигури пари. Театърът е само една част от емоционалната и смисловата позиция „дайте да дадем“, нищо повече. Нямаме право на никакви капиталови разходи, държавата също не може да помогне по тази линия, държавата не може да финансира частно лице, за да си оправи нещата. С общината също нещата като взаимоотношения и не са изяснени и не са точни в момента, за да може общината да помогне. Т.е., читалището е оставено само да избере в момента как да реши проблема само.“

Няколко дни след като встъпва в длъжност, на Радева се налага да отиде до Регионалната здравна инспекция.

„Бях поканена за разговор в РЗИ, защото хората с право се притесняват, че това място, на което работим е опасно за актьори, за публиката не толкова, но за хората от сцената си става опасно, вали дъжд, падат отломки от тухли, от някакви циментови замазки, и то от две години. Те ми казват: Мислете къде да отидете другаде, аз казвам, че няма къде да отидем.“

Реалното състояние на сградата е:

„В момента покрива е в много плачевно състояние, надолу всичко също- сценично пространство, зрителна зала, да не говорим за външните части, които обслужват административния персонал, коридори и т.н.“

Всеобщото мнение е, че частични ремонти няма да решат проблема, необходим е основен ремонт.

„Тотален основен ремонт на читалището. Нищо по-малко не устройва никого. При някакъв частичен ремонт на сцената нещата не са гарантирани и няма никаква сигурност, че каквото и да направим долу по сцената и в салона, ще бъде гарантирано и обезпечено и раздвижено.“

Изход от ситуацията има и той е в промяна на Закона за читалищата, счита Диана Радева:

„Защото от разговорите, които проведох с когото и да е – и с Министерството на културата, и с  общината, и помежду ни тук, нещата до такава степен са забатачени, че ако не се промени Законът за читалищата, нищо друго не може да се направи. Читалището само не може да си намери пари. Кандидатстването му по проекти също е много трудно, защото е частна формация. Проблемът е много страшен, аз не съм наясно, трябва юрист да се заеме.“

Председателят на съюза на артистите Христо Мутафчиев също е запознат с проблема.

„Аз ще съдействам със сигурност, въпросът е, че ние нямаме право на законодателни инициатива, но пък от друга страна ние контактуваме прекрасно с институциите, които управляват държавата и винаги могат да подпомогнат действия да променят закона. Ще го направя, защото знам каква мъка е това – от една страна за хората, които работят в читалището, от друга страна за театъра, от трета – за зрителите, които не знаят в какво влизат.

Ако има инициатива към мен, аз ще я поема и ще я доведа докрай.“

Междувременно театралните представления продължават като се търсят нови пространства.

„Усвоихме три пространства, които общината любезно ни предостави. На първо място е общината, второто е Младежкия дом, третото място е галерията „Жорж Папазов“, също Историческия музей. Всички са отлично ремонтирани, само читалището не се ремонтира“, казва Диана Радева.

Колкото и да се играят представления на други сцени и да се усвояват пространства, липсата на дом си остава проблем.

"Лошото е, че ние като домакини не можем да посрещаме нашите гости от другите театри. Хората искат адекватно сценично пространство. Свива ни се възможността в голямата зала и да каним, и да играем".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Назначиха нови заместник областни управители

Петко Карагитлиев и Левент Палов са новите заместник областни управители, става ясно от сайта на Областната администрация на Стара Загора. Назначението им идва след като вчера Министерският съвет освободи Ива Радева /ПП-ДБ/ като областен управител и постави..

публикувано на 04.07.24 в 18:17

Министър Галин Цоков откри Център за иновативни образователни технологии в Стара Загора

Над 8 хиляди бъдещи и настоящи учители ще се обучат в следващите 5 години в Центъра за иновативни образователни технологии на Тракийския университет. Това стана ясно по време на откриването му от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков...

публикувано на 04.07.24 в 17:19

Община Стара Загора награди първенците от финалния национален етап на Ученически игри 2023/2024 г.

Учениците, завърнали се с първи места от финалния национален етап на Ученически игри 2023/2024 г., бяха наградени на официална церемония днес в общинската зала „П. Р. Славейков“. „Наистина съм с огромно вълнение тук, за да ви наградя, за това, че..

публикувано на 04.07.24 в 16:26

Над 10 нови автомобила очаква да получи полицията в Ямбол

 Над 10 нови автомобила очаква да получи Регионалната дирекция на МВР в Ямбол, повечето от тях са предназначени за „Пътната полиция", информира кореспондентът ни Даниела Костова. Автомобилният парк на дирекцията се нуждае от цялостна подмяна,..

публикувано на 04.07.24 в 15:50

Министерски награди за трима сливенски полицаи

 106 полицаи и служители от Областната дирекция на МВР – Сливен бяха отличени по случай по случай професионалния празник и 145 години от създаването на министерство на вътрешните работи. Наградите са от министъра на вътрешните работи, главния..

публикувано на 04.07.24 в 15:48

Увеличават се осиновяванията от общинския приют за кучета в Казанлък

Увеличават се желаещите да осиновят животни от общинския приют за безстопанствени кучета в Казанлък, като за последните три месеца 35 четириноги са намерили нов дом, съобщават от община Казанлък. Освен задоволителната бройка задомени кучета,..

публикувано на 04.07.24 в 15:36

Боклуци и автомобилни гуми горят край старозагорското село Яздач

Горят отпадъци край старозагорското село Яздач, сред тях и автомобилни гуми, от които излиза черен дим. Сигнал за огъня е подаден около 14:20 часа, съобщиха за Радио Стара Загора от пожарната.  Изпратени са два екипа огнеборци - един от Чирпан и един от..

публикувано на 04.07.24 в 14:44

Тракийски университет организира безплатен скрининг на българите в Албания

Преподаватели и студенти от Медицинския колеж към Тракийския университет- Стара Загора извършиха първи по рода си безплатен скрининг сред българската общност в Албания. Инициативата се проведе на 29 и 30 юни, когато излязоха и резултатите от..

публикувано на 04.07.24 в 12:34

Старозагорка даде над 5000 лв. на телефонни измамници

С над 5000 лв. се раздели старозагорка след като стана жертва на телефонна измама.  На 03.07.2024 г. в Първо РУ - Стара Загора се е явила 65-годишна жена от гр. Стара Загора, която заявила, че на 02.07.2024 г. е получила обаждане по интернет приложение..

публикувано на 04.07.24 в 12:06

Двама в болница след скандал в Паничерево

На 03.07.2024 г., в 15:10 ч., в РУ - Казанлък е получено съобщение от ФСМП - Гурково за приети две лица с порезни рани.  На място е установено, че в с. Паничерево, общ. Гурково, след възникнал скандал, 51-годишен мъж е нанесъл порезна рана в областта..

публикувано на 04.07.24 в 11:47