Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Турандот“ на старозагорска сцена „100 години след Пучини“

Диригент на спектакъла е Григор Паликаров, Гергана Георгиева дебютира в ролята на Лиу


Операта с кукли „Турандот“ е поредното събитие, с което Старозагорската държавна опера отбелязва годишнината от смъртта на автора й Джакомо Пучини под мотото „100 години след Пучини“.

След камерния концерт със заглавието „От любов към Пучини” и операта „Бохеми“, меломаните ще се докоснат до творчеството на италианския композитор на 20 юни от 19 часа с последната му творба. Мултижанровата й реализация от  Старозагорската опера и Държавния куклен театър-Стара Загора през 2018 г. обогати афиша с необикновен спектакъл, който разказва познатата приказка за жестоката китайска принцеса с участието и на новия оперен герой – куклата, припомнят от оперния театър.

Пищен, впечатляващ и атрактивен спектакъл, който се превърна в едно от най-очакваните събития в оперния календар на България, признават специалистите.

Режисьор на постановката е Огнян Драганов, художник на декора и костюмите – Каталин Йонеску-Арборе в екип с художниците – куклени сценографи Силва Бъчварова и Васил Рокоманов.

В ролята на Турандот зрителите ще видят сръбското сопрано Драгана Радакович, в ролята на Калаф влиза Южнокорейският тенор Джеймс Лий. Басът Юлиан Константинов ще бъде Тимур, а в ролята на Лиу ще дебютира Гергана Георгиева.

„За мен е чест, че отново съм тук. Много ми е приятно. Самата обстановка на театъра е разкошна. Всички колеги са много отзивчиви. И да се направи дебют тук е изключителна благодат“, сподели Георгиева, която неотдавна се превъплъти на старозагорска сцена в образа на Татяна в операта „Евгени Онегин“. За нея Лиу е първата й роля в творчеството на Пучини. „За мен е много интересно, че моята първа роля е неговата последна написана. Смъртта на Лиу всъщност са и последните ноти, които той е създал. След това негови ученици са дописали произведението “.

Според Гергана Георгиева старозагорската публика е „топла“, „сърцата“ и познавая произведенията, а за за оперната певица е чест новата среща с нея.

След 30 години прекъсване среща с публиката на Стара Загора ще има и диригентът на постановката Григор Паликаров.

„Когато става дума за Пучини, няма голямо значение дали дирижираш първата или последната му опера.  Всяка една без преувеличение е шедьовър. Пучини е един от композиторите, чието цяло творчество се изпълнява. Единственото, за което мога да съжалявам, когато дирижирам тази последна негова опера е, че тя не е написана докрай от него, сподели пред Радио Стара Загора маестро Паликаров.

В спектакъла участват оркестър, хор и деца от Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора, артисти от Държавния куклен театър-Стара Загора и представители на Прабългарската школа за оцеляване Бага-Тур. 


По публикацията работи: Зорница Семерджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кристална лира за директора на Старозагорска опера

Директорът на Държавна опера – Стара Загора Огнян Драганов е носител на наградата „Кристална лира“ в категория „Мениджмънт в музикалното и танцово изкуство". Призът се връчва за неговия изключителен принос за възхода на Старозагорската опера и..

публикувано на 04.11.24 в 10:45

Бурни аплодисменти на предпремиерата на филма „Сватба" на Магдалена Ралчева

Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Отличиха четири творци в традиционния Есенен салон в Казанлък

Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък.  Призът на Общината отиде при..

публикувано на 30.10.24 в 11:51

Мария Панайотова написа роман в стихове

Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..

публикувано на 29.10.24 в 13:55

Мария Лалева представя "Пътища от огън" тази вечер

"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..

публикувано на 29.10.24 в 08:30

Киномания превзема и Стара Загора

Фестивалът „Киномания“ ще се проведе  за първи път в Стара Загора.  От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...

публикувано на 25.10.24 в 14:09

Филм „Светлини на будителството 2“ представя екипът на Девето основно училище

По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието  „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..

публикувано на 25.10.24 в 10:48

Кой е 41-ят носител на "Златното яйце" ще научим тази вечер

92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия  "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..

публикувано на 25.10.24 в 08:05

Старозагорски ученици почитат будителите с Ден на светлината

Възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, членове на клуб „Горди наследници“ продължават и тази учебна година с интересни и родолюбиви инициативи да включват все повече от  връстниците си в училището и в града и да..

публикувано на 24.10.24 в 16:54
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" събира разнолики хора и истории

"В тоновата стълбица нотите са осем. Буквите в българската азбука са 30. Композитори и музиканти, писатели и журналисти, ги използват, всеки по своему, за да пишат своята мелодия на живота. Тя е толкова разнолика, че може да звучи като музика, но може да..

публикувано на 24.10.24 в 16:35