Тополовградското скално светилище Палеокастро принадлежи на древна мегалитна цивилизация, живяла по нашите земи, разказа Веселин Кълвачев, директор на Историческия музей в града. За пета поредна година група ентусиасти ще се изкачат до мистичния археологически обект в сърцето на Сакар планина, за да отбележат настъпването на астрономическото лято, което тази година е на 20 юни в 23:50 часа българско време. Днес и утре са двата най-дълги дни в годината. Ритуалният поход до Палеокастро е ден по-късно, на 21 юни, петък, от 19:30 часа. По инициатива на Кълвачев хора, които ценят духовното и природата, ще поемат към светилището, разположено между Тополовград и село Хлябово, на около 3 км. западно от града. Там ще пренощуват и посрещнат първите слънчеви лъчи в ранното съботно утро.
В Сакар се намират най-добре запазените мегалити в Югоизточна Европа. "Шест, седем долмена са уникални за Европа, строени преди десетки хиляди години. Правени са далеч преди цивилизацията на траките. Това са места не за погребения, а за медитация, култови места", споделя още историкът.
Внушителните древни творения са били в основата на много легенди, предания и поверия, свързани с тях. Според някои от сказанията тези каменни колоси имат чудодейна лековита и енергийна сила.
На територията на Сакар планина са описани повече от 800 долмена. На това място през 1973 г. експедиция на траколога проф. Александър Фол открива крилат слънчев диск, за който се смята, че олицетворява изгряването на Слънцебога. Символът се среща в древен Египет и Месопотамия. Той днес е експонат в тополовградския музей.
Регионът е известен и с друг любопитен факт. Тополовград се превръща в център на камиларството у нас. След Ньойския договор от 1919 г. хиляди тракийски българи от селата около Дедеагач, Гюмюрджина и Малгара, в продължение на няколко години, напускали родните си места и се заселвали по тези земи. Някои от бежанците успели да докарат по новите места и камилите, с които се препитавали. През 1924/1925 г. бежанците, населяващи територията на страната, се увеличили и паралелно с това камиларството постепенно се развивало. Според историческите сведения камилите в Кавакли /Тополовград/ наброявали 300.
Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография. Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са ученици от I- ви до XII-и..
Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..
Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..
Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота. В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..
На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..
Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...
Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия. "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..
Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..
В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..
В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net