Третият събор „Ангел войвода“, организиран от Сдружение „Хайдути“, Араповския манастир и Община Асеновград ще се проведе от 28 до 30.06. на поляната пред Араповския манастир. Събитието и тази година включва много богата фолклорна програма. Гостите и участниците ще видят историческа възстановка на битка между четата на легендарния Ангел войвода и местен бандит, тормозил населението в асеновградския и пловдивския край преди век и половина, ще се насладят на кулинарна изложба и трапеза „С бабините гозби“, посещение на старо българско село с посуда и мебелировка от Възраждането, беседа за видни и велики българи, свързани с Араповския манастир, ревю на автентични народни носии от всички краища на страната демонстрация на стари български занаяти и др.
Манастирът се намира на 10 км от Асеновград, вдясно от пътя за Първомай, в посока за с. Златовръх, след с. Козаново. Приема се, че е единственият манастир, построен в равнината по време на османското владичество. Местното население започнало строежа на светата обител през 1856 г. до свещен извор /аязмо/, с дарения. В двора й се издига голяма каменна кула, която била издигната по заръка и с пари на Ангел войвода, когото местното население нарича "Закрилника на Родопите". Той бил и главният дарител за изграждането на манастира.
„Араповският манастир е прекрасно място, където могат да се срещнат българският бит, култура и история и да покажем, че можем да се гордеем, че сме българи с това, което са ни завещали предците“, споделя един от основните организатори - Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“. „Бих препоръчал на всеки, който иска да се докосне до корените си, иска да разбере кой е и от къде идва – да дойде и в 3-те дни. Каквото и да не успее да види, все ще е жалко“, продължава г-н Радулов.
В беседата си в събота, 29.06. от 16 ч. той ще разкаже интересни неизвестни или позабравени факти за велики личности, които са били свързани или са живели в Араповския манастир. Ще стане дума за автора на "Видрица“ поп Минчо Кънчев, който има огромна роля не само за създаване на комитетите на Левски, но и за оцеляване на заточениците ни в Диарбекир и в живота след Освобождението. За брата на Иван Вазов – Борис, който заедно с Владимир, бъдещия генерал, майка им Съба Вазова и баба им Ана, са се спасили в светинята по време на Руско-турската освободителна война. Борис Вазов бил доброволец във войните за обединението на България, дипломат и писал на ръка главите на „Под игото“ и други съчинения на Патриарха на българската литература, заради проблеми с очите му…
Друг забравен или не толкова известен българин, за когото ще разкаже Георги Радулов, е отец Сава Катрафилов Благодарение на него са събрани половината участници в Ботевата чета, а всички са заклети от него при стъпването на Козлодуйския бряг…Ще оживеят съдбите на игумените на светата обител, които са били революционери, посветили живота си на освобождението на Отечеството…
Специално внимание с епизоди от живота, анализ на стенописите му и посланията и със снимки, откупени от ателието му, Георги Радулов ще отдели и на сподвижника на Апостола Георги Данчов Зографина. Той започва да изучава зографското изкуство като юноша под ръководството на майстор Алекси Атанасов от Асеновград в църквата „Св. Неделя“ в манастира.
Няма как беседата да мине без разказ за живота и делата на Ангел войвода, патрона на събора! Той бродил из почти цялата поробена българска земя 30 години, построил 7 църкви в пловдивския и асеновградския край, ходил в Света гора. Дарявал и заръчвал книги, църковна утвар и стенописи за построените с парите му православни храмове, които пазели и съхранявали българското самосъзнание, език и дух! „Затова ние от Сдружение „Хайдути“ правим с разкази, гостувания и възстановки в училища, градове и читалища всичко, за да възкресим името и делата му в името на Българската православна църква и на борбата за свободата на народа ни! Затова ще се борим и личността и стореното от Ангел войвода да бъдат включени в учебниците по история!“
„Всеки, който е с чисти помисли и иска България да стане по-добро място за живеене, може да започне от Араповския манастир!“, прикани Георги Радулов.
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев. Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..
С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..
Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч. "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..
Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..
Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова. Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..
Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“. Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора. Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..
Следващите минути са на вълните на думите, които раждат поезия и вдъхновяват за музика и творчество. При 14-годишната Мария-Роза думите спират за почивка, продължават пътуването си с усмивка и се превръщат в цветни хвърчила. Полетът им е досега е..
Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..
Оперният диптих от Джакомо Пучини "Джани Скики и Самодивите" са премиерните заглавия, които ще бъдат представени в четвъртък и петък, 21 и 22 ноември от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net