Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хайдушки събор среща стария български бит, култура и история на Араповския манастир до Асеновград

7
Снимка: Кристина Русева

   Третият събор „Ангел войвода“, организиран от Сдружение „Хайдути“, Араповския манастир и Община Асеновград ще се проведе от 28 до 30.06. на поляната пред Араповския манастир. Събитието и тази година включва много богата фолклорна програма. Гостите и участниците ще видят историческа възстановка на битка между четата на легендарния Ангел войвода и местен бандит, тормозил населението в асеновградския и пловдивския край преди век и половина, ще се насладят на кулинарна изложба и трапеза „С бабините гозби“, посещение на старо българско село с посуда и мебелировка от Възраждането, беседа за видни и велики българи, свързани с Араповския манастир, ревю на автентични народни носии от всички краища на страната демонстрация на стари български занаяти и др.

  Манастирът се намира на 10 км от Асеновград, вдясно от пътя за Първомай, в посока за с. Златовръх, след с. Козаново. Приема се, че е единственият манастир, построен в равнината по време на османското владичество. Местното население започнало строежа на светата обител през 1856 г. до свещен извор /аязмо/, с дарения. В двора й  се издига голяма каменна кула, която била издигната по заръка и с пари на Ангел войвода, когото местното население нарича "Закрилника на Родопите". Той бил и главният дарител за изграждането на манастира.

 „Араповският манастир е прекрасно място, където могат да се срещнат  българският бит, култура и история и да покажем, че можем да се гордеем, че сме българи с това, което са ни завещали предците“, споделя един от основните организатори -  Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“. „Бих препоръчал на всеки, който  иска да се докосне до корените си,  иска да разбере кой е и от къде идва – да дойде и в 3-те дни. Каквото и да не успее да види, все ще е жалко“, продължава г-н Радулов.

  В беседата си в събота, 29.06. от 16 ч. той ще разкаже интересни неизвестни или позабравени факти за велики личности, които са били свързани или са живели в Араповския манастир. Ще стане дума за автора на "Видрица“ поп Минчо Кънчев, който има огромна роля не само за създаване на комитетите на Левски, но и за оцеляване на заточениците ни в Диарбекир и в живота след Освобождението. За брата на Иван Вазов – Борис, който заедно с Владимир, бъдещия генерал, майка им Съба Вазова и баба им Ана, са се спасили в светинята по време на Руско-турската освободителна война. Борис Вазов бил доброволец във войните за обединението на България, дипломат и писал на ръка главите на „Под игото“ и други съчинения на Патриарха на българската литература, заради проблеми с очите му…

  Друг забравен или не толкова известен българин, за когото ще разкаже Георги Радулов, е отец Сава Катрафилов Благодарение на него са събрани половината участници в Ботевата чета, а всички са заклети от него при стъпването на Козлодуйския бряг…Ще оживеят съдбите на игумените на светата обител, които са били революционери, посветили живота си на освобождението на Отечеството…

  Специално внимание с епизоди от живота, анализ на стенописите му и посланията и със снимки, откупени от ателието му, Георги Радулов ще отдели и на сподвижника на Апостола Георги Данчов Зографина. Той започва да изучава зографското изкуство като юноша под ръководството на майстор Алекси Атанасов от Асеновград в църквата „Св. Неделя“ в манастира.

  Няма как беседата да мине без разказ за живота и делата на Ангел войвода, патрона на събора! Той бродил из почти цялата поробена българска земя 30 години, построил 7 църкви в пловдивския и асеновградския край, ходил в Света гора. Дарявал и заръчвал книги, църковна утвар и стенописи за построените с парите му православни храмове, които пазели и съхранявали българското самосъзнание, език и дух! „Затова ние от Сдружение „Хайдути“ правим с разкази, гостувания и възстановки в училища, градове и читалища  всичко, за да възкресим името и делата му в името на Българската православна църква и на борбата за свободата на народа ни! Затова ще се борим и личността и стореното от Ангел войвода да бъдат включени в учебниците по история!“

  „Всеки, който е с чисти помисли и иска България да стане по-добро място за живеене, може да започне от Араповския манастир!“, прикани Георги Радулов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изложба в Ямбол събра 69 творби на „бащата на графикатурата“

Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов" в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на..

публикувано на 30.09.24 в 13:16

Нощта на изкуствата в Стара Загора събра стотици посетители

Стотици жители и гости на Стара Загора се включиха снощи в 19-ото издание на Нощта на изкуствата . В рамките на едно обединяващо мащабно културно събитие музеите, галериите и други културни центрове в Стара Загора отвориха вратите си за..

публикувано на 28.09.24 в 11:01

Надя Тончева с концерт, посветен на великата Сара Воон

Известната джаз певица Надя Тончева ще представи, тази вечер от 20 часа в Старозагорската художествена галерия, своя музикален проект „С почит към Сара Воон“. Концертът е посветен на 100-годишнината от рождението на легендарната джаз изпълнителка...

публикувано на 27.09.24 в 14:40

Празниците на поезията в Нова Загора ще наградят победителите в националния поетичен конкурс на 1-ви октомври

  в  Националния поетичен конкурс „Нова Загора“ участваха 63-ма автори от цялата страна. Конкурсът, който се провежда за  20-ти път, е анонимен и на свободна тема. Участниците трябва да са над 18 годишна възраст и имат  право на участие с 3..

публикувано на 27.09.24 в 14:35

Писателката Кармен Мишу представя новия си роман „Дъжд“ в Стара Загора

В Нощта на изкуствата (27.09.) Кармен Мишу ще представи своя последен роман „Дъжд“. Покана за среща със старозагорската публика отправя библиотека „Родина“, от 19:30 ч., в изложбена зала „Лубор Байер“. В новата си книга авторката описва събития..

публикувано на 27.09.24 в 11:07

Старозагорската опера гостува в София с „Евгений Онегин”

На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Държавна опера Стара Загора ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата..

публикувано на 26.09.24 в 13:39

Нова изложба на Музейко дава среща на старозагорските деца със зелената енергия

Детски научен център "Музейко" ще гостува в Стара Загора, за да вдъхнови малките старозагорци за нови знания, свързани с природосъобразния начин на живот. Гостуването е част от проекта "Наука за децата: зелена енергия и устойчива среда".  В рамките..

публикувано на 26.09.24 в 13:37

Среща разговор с поетесата Светлана Николова в рамките на Есенни литературни дни ще се проведе в Стара Загора

Поетесата Светлана Николова се среща с гости на разговор в Изложбена зала „Лубор Байер“ на 2 октомври 2024 г.(сряда) от 17.30 ч. Събитието се провежда с подкрепата на Община Стара Загора и издателство „Изида“. То е част от традиционните Есенни..

публикувано на 26.09.24 в 09:13

Светът е изтъкан повече от малките добри истории, отколкото от големи злини

Стара Загора е финалната спирка от турнето на Емине Садкъ и представяне на нейния дебютен роман "Керван за гарвани".  Събитието се организира от "Книжарница в куфар"  и ще се състои тази вечер (24.09.), от 18:00 ч. в Къщата на архитекта. Модератор на..

публикувано на 24.09.24 в 14:16
снимка: скрийншот от сайта inktraces.com

Литературен онлайн музей представя старозагорските поети и писатели

„Следи от мастило“ e нов сайт, посветен на поетите и писателите от миналия век, свързани със Стара Загора и региона. Виртуалната платформа съдържа н ад 100 аудио и видео материала – произведения на авторите, изпълнени от артисти или от самите..

публикувано на 20.09.24 в 15:50