Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

2
Снимка: Кармен Манукян за БНР

 

  Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува снимки, писма, документи, вещи, оръжие и всичко свързано с българската историческа памет. През  2000 г. попаднал на  ножа на неговия земляк Стефан Караджа, пред чийто паметник е сниман с българско знаменце в ръка. Подчертава, че това е  най-големият паметник на български воевода у нас. Дарил реликвата на Националния исторически музей. 

   През 2014 г.  по негова инициатива е учреден Съюз на частните колекционери.  Но не спира да спасява от забвение българската история и да дарява… Постоянно прави дарения на музеите в страната и на НИМ. „Непрекъснато дарявам и ще продължавам да дарявам, защото девизът ми е „Спаси и сохрани!" Всеки ден се моля да открия нещо, за да го даря на някой музей!", споделя художникът-колекционер.

  През 2005 г. новините на националната телевизия започват с голямото му откритие, свързано с Левски. Ръкописите на „Догматическо богословие“, за които е категоричен, че са написани с ръката на Дякон Игнатий, са представени в Духовната семинария в присъствието на епископ Сионий. „ Но и до днес не са издадени, аз за жалост нямам пари да ги издам! Аз съм казал отдавна, че Раковски и Левски още са емигранти в Родината си! Като художник съм правил една година графологически експертизи!“, каза за Радио Стара Загора  с горчивина Александър Алексиев.  

Налага се въпросът „Защо историците, изследващи живота и делото на Левски не се заинтересуват от тези ръкописи?“, защото всяка нова снимка, всеки документ от него и за него, всяко писмо от неговата ръка и всяка вещ, за които има и най-малка вероятност да са свързани с Апостола, могат  да бъдат проучени и изследвани с най-новите научни методи на науката. И  да се докаже или отхвърли възможността да са  притежавани или използвани от него.

Най-малкото, защото историята се пише дълго още след събитията и реалните личности. “И защото жадните за българска духовна култура, трябва да бъдат удовлетворявани. То е като жив извор… Затова трябва да предаваме на младите страстта  към дирене и съхранение на националните ни ценности!“, казва Александър Алексиев.  И добавя, че бронза и хартията са  вторична суровина, а ние сме призвани ги превърнем в първична суровина, защото ние сме националните ценности на Родината. Личности като Раковски, Левски и Ботев, превърнали се още приживе в титани на българския дух и мисъл, имаме нужда днес да ни вдъхновяват, да ни служат за пример и да формират българското ни национално самосъзнание. Защото имената им отдавна са свети за всеки българин, издигаме ги на пиедистал, но те са били хора като нас, от плът и кръв, българи ...


 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54