Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се правят модели на самолети - на гости при авиомоделиста Румен Тончев

Как се правят модели на самолети? А колко време е необходимо, за да направиш такъв модел? И защо горната и долната част на макета са оцветени в различни цветове - отговори на тези и на още много други въпроси, свързани с авиомоделизма може да ви даде авиомоделистът Румен Тончев. 

Неговата любов към небето, летенето и майсторенето на самолетни модели започва от ученическите години. Първоначално  искал да се запише в курсове за корабомоделизъм, дори отишъл да попита. Но му казали, че е още малък и когато порасне, може да опита. 

"В училище дойдоха хора от Пионерския дом, където се водеха курсовете. Те предложиха да посещаваме авиомоделизъм. Никой не постави условието първо да пораснем, пък след това. И се записах. Оказа се попадение - нито един от тези, които посещавахме курсовете днес не е гладен или беден", разказва Румен. 

С авиомоделизма са свързани и най-сладките му спомени от дете - като например това, че с акордеон на гърба върти педалите на велосипеда не към уроци по инструмента, а към Пионерския дом в Стара Загора, където се учат как да правят самолетни модели. 

"Разбира се, че нашите узнаха - тръгвам да се прибирам -  колелото го няма, а те минали оттам, видели го и взели. Идвам си у дома, разплакан, а  велосипедът - там. И татко ме пита - ти къде ходиш", спомня си с усмивка авиомоделистът. 

Родителите не се разсърдили на момчето, а той пък от своя страна усвоил и акордеона  до съвършенство. Ала сърцето го теглело към самолетите...

Първият модел на самолет, който направил бил още по време на курсовете като ученик - така наречената "чучулига", която се управлявала с дълъг канап и летяла, както сам Румен казва, колкото Господ позволи. А докато следял полета на самолетчето, Румен не видял канавката и паднал в нея. Счупил ключица, но и това не го отказало - възстановил се, записал да учи за техник на самолет в училището в Долна Митрополия. 

 А след това - и курсове за бордови техник на хеликоптер... 

Дали  съжалява, че не е станал пилот – "да", казва Румен, но допълва, че е постигнал на 90 процента целта си – летял е и на самолети, и на хеликоптери. А в аероклубовете дори е пилотирал сам. Сега отново пилотира, но от земята – управлява моделите, които той изработва.  А те вече не са като в детството му, а умалени копия на  безмоторни самолети за висш пилотаж.


"За да направиш модел на самолет са нужни години", разказва авиомоделистът. И обяснява: прецизността и точността на  всеки детайл, всяка частичка, са от значение. С части се снабдява от сайтове и специализирани магазини. В последно време много помагат китайците – обикновено "скелетът" е вече готов, остава да се сглоби, всичко пристига в пакети с инструкции.

"Но на мен инструкции не ми трябват, защото в повечето случаи има какво да се пипне по конструкцията", казва Румен. 

Авиомоделите, изработени от него са с двутактов двигател. Летят с най-обикновен бензин.  Вдигат се на височина от 200-250 метра. Могат да достигнат и много повече, но не бива – защото и за авиомоделиста е важно броят на излитанията да е равен на броя на кацанията. А за да е сигурно че ще стане така,  е важно през цялото време, докато самолетът  е в небето, управляващият   да има пряк визуален контакт с него.  Изгуби ли го,  може да се стигне до катастрофа.

Общо 6 са самолетните модели, които притежава Румен Тончев.  Признава, че през годините са му предлагали добри пари, за да продаде някои от тях. Не го е направил и едва ли ще го стори. Защото това е хоби, страст, удоволствие, обяснява Румен Тончев. И допълва, че онова, което му тежи, е че днес няма интерес у младите към авиомоделирането. 

За Румен Тончев и неговата любов към самолетите, летенето и небето разказва репортажът в звуковия файл.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кои ще бъдат новодомците в старозагорския зоопарк догодина?

Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина  в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..

публикувано на 10.12.24 в 16:58
Тракийски университет, Стара Загора

Водещите на "Ало студентите" с поздрав към всички празнуващи 8 декември

Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..

публикувано на 08.12.24 в 11:55

Роби: 2024 година беше най-успешната ми година

За изпълнителя Роби 2024 година е изключително продуктивна и е отворила много нови врати в музиката. Това сподели той в интервю за Радио Стара Загора. С трите си нови песни той успява да покаже различни страни от творчеството си, като..

публикувано на 08.12.24 в 11:48

Актьорът Илчо Димитров: „Малко хора знаят, че умея и обичам да готвя!“

Илчо Димитров е завършил НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ през 2011 година при големият български театрален актьор, режисьор и преподавател проф. Атанас Атанасов. Той е театрален, филмов и..

публикувано на 07.12.24 в 21:30

Виктор Чучков за важните неща на снимачната площадка и извън светлините на прожекторите

Виктор Чучков-син е български актьор, режисьор и сценарист. Като актьор е най-известен с ролята си на Леонид във филма „Йо-хо-хо“ (1981). Неговият „Тилт“ (2011) е българското предложение за чуждоезичен филм за 84 издание на Наградите „Оскар“ за 2012..

публикувано на 07.12.24 в 20:28

Иво Танев за ролята си в "Българи от старо време" и за кулинарството като любимо хоби

Иво Танев е певец, водещ, актьор, кулинарното изкуство е негово хоби и страст. Иво е човек, който притежава различни интереси, плува, кара колело, поддържа дух и енергия. И винаги е готов да помогне на приятел. Иво Танев, чиито баща е от Стара..

публикувано на 07.12.24 в 18:15

Потомки на Бенковски интерпретират българските шевици в своето творчество и предават патриотичният дух

Бояна Илиева и Радина Росенова са майка и дъщеря – потомки на Бенковски. Те носят патриотичният дух и го предават и извън пределите на страната. Те са творчески тандем, създатели на златни родови бижута и изкуство с шевици и древни български символи...

публикувано на 07.12.24 в 14:02

Търговско акционерното дружество "Земледелец" и най-модерният хотел в Стара Загора преди повече от сто лета

Поредната „История под липите“  „среща“ настоящето с миналото на Стара Загора.  Дори и да сте гост на града, когато минавате по главната улица точно срещу Парк пети октомври в центъра на града вниманието ви ще грабне красива сграда с прекрасни..

публикувано на 06.12.24 в 09:15

Денят на Св.Сава

5 декември Източноправославната църква посвещава на светеца св. Сава Освещени, построил в края на живота си множество манастири и болници. В българските предания обаче най-често Сава е представена като светица - покровителка на чумата. Българинът смята,..

публикувано на 05.12.24 в 05:00

Коледни играчки разказват историите си в Казанлък

Изложба с наслов "Коледни играчки с история" ще бъде открита на 14 декември в литературно-художествения музей "Чудомир" в Казанлък. Инициативата е на две прекрасни дами от Града на розите - Деляна и Мира.  Идеята се ражда миналата година в магазинче за..

публикувано на 02.12.24 в 11:58