На 19 август православната църква почита паметта на Свети Андрей Стратилат, както и на тримата Газки мъченици – Тимотей, Агапий и Текла.
Свети Андрей Стратилат живял през 3 век и бил римски военачалник при император Максимиан. Той не приел веднага кръщението, но винаги се отличавал от другите със своето благочестие и доблест. По време на войната със Сирия той получава титлата "стратилат", тоест главнокомандващ.
Трима мъченици Газа пострадали за вярата си през 304-306 г. Известно е, че Тимотей от младостта си изучава Свещеното писание и притежава дарбата на красноречието, благодарение на което става известен проповедник.
По време на гоненията срещу християните по време на управлението на императорите Диоклециан и Максимилиан, Тимотей е изправен пред съд и обвинен в престъпления срещу езически божества. Въпреки изтезанията, мъченикът не се отказал от вярата си, а напротив, произнесъл проповед за Исус Христос и неговата любов към всички хора.
За упоритостта си в убежденията си е осъден на изгаряне. По същото време и в същия град Газа пострадали за вярата мъчениците Агапий и Текла. Езичниците ги предали да бъдат разкъсани от диви зверове.
Някога предците ни са консумирали цвекло на този празник заради вярването, че това ще ги предпази от зли сили през цялата година.
Който тръгва на път на този ден, не трябва да поправя обувките си. В противен случай пътуването може да бъде прекъснато или неуспешно.
Забранено е на този ден да се завижда на другите. Също така е забранено клюкарстването и обсъждането на други хора. Ако не спазвате тази забрана, тогава нещастия, включително финансови, могат да ви сполетят.
Не трябва да носите бели дрехи на празника - по-добре е да изберете нещо ярко, за предпочитане червено или бордо.
Смята се, че по знаци на този ден можете да определите каква зима ще бъде. Ако утрото е мъгливо, зимата ще е снежна. Ако жеравите летят на юг - зимата ще дойде рано. Каквото е времето на този ден, такова ще е през цялата есен.
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
В началото на миналия век в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. Защо топовните салюти били точно..
Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..
Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков. Той е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net