Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Стоянов живее в лавината на думите

4
Христо Стоянов
Снимка: личен архив

Христо Стоянов не се побира в рамки. Писател, журналист, драматург, преводач, колекционер, дарител, общественик, човек сбогувал се с писането на стихове, но не и с поезията. През май 2019 година завеща на родното си Габрово колекцията си от над 400 графики, 1600 маслени платна и 350 скулптури, от стари и съвременни автори. Завеща и личната си библиотека с над  7000 заглавия. Част от книгите са с автографи на най-големите имена в литературата ни. Три години по-късно, на 1 ноември 2021 година, името му се нареди в листата на почетните граждани, а между тях са имената на генерал-лейтенант Фьодор Фьодорович Радецки, генерал Николай Григориевич Столетов, граф Николай Павлович Игнатиев, продължава с Пенчо Семов, д-р Тота Венкова, Цанко Лавренов, проф. Панчо Владигеров, акад. Дечко Узунов, генерал-полковник Владимир Стойчев, Радой Ралин,...Христо Явашев-Кристо. Познавайки мисленето на писателя съм убедена в пояснението, не признанието почетен гражданин те прави уважаван човек, а почтеността в отношенията към хората.  

Христо Стоянов е чепат характер. Животът му е лавина от събития, с неочаквани обрати. Постовете в социалните мрежи са свидетелство за бунтовната му природа. Преди броени дни някои хора отново извадиха на показ факта, че няма средно образование. Той не им остана длъжен и красноречиво поясни: "на мен основното образование не ми личи така, както на тях не им личи висшето образование. И аз с моето основно образование съм постигнал толкова, колкото те с по няколко висше образование не биха и мечтали да постигнат...Някои не научиха българския език, защото имаха харвардско образование. Но въпросът не е само в това. Въпросът е в тези вагони книги, които ме делят от тези хора. Даже бих казал, че не са вагони, а сточни гари, наблъскани с вагони, които ме делят от тези хора. С моето основно образование научих езици, твърде редки за България - като виетнамския. С моето образование аз направих школа, от която излязоха едни от водещите български поети и писатели в момента. Някои от тях преведоха и издадоха в Турция "История славянобългарская". Винаги съм отстоявал позиции, защото не образованието е важно, а образоваността. И аз не съм висял на гърба на българския народ и не съм искал от него нищо. Единственото което съм правил е да давам...много отдавна знам, че на портите, когато стигнеш пред Бог, Той иска морал и достойнство, а не диплома." Тези думи написа авторът на 6 стихосбирки и над 20 книги, между които, "Глутница за единаци", "Предупреждения по България", "Протестните деца на България" и "Ами това е".

Не, не е само това, защото тази седмица от печатницата излезе последната му книга "Всякакви разкази". Сборникът с внушителните 548 страници съдържа 170 разказа. За последната си творческа рожба, пред читателите, Стоянов уточни: "Дебела колкото "Капиталът", но не толкова скучна и няма да навреди на човечеството." Редакторът Любен Дилов-син дописа: "Не знам дали пъпа му е завит във вестник, както свидетелства един от разказите. Знам че в този сборник, с цялото си великолепие се развива пред нас най-заядливия, един от най-оригиналните, злободневен до проклетия и същевременно великодушен до безкрайност, български разказвач на последните три десетилетия. Разказите в този сборник са толкова класически, че чак звучат модернистично спрямо днешната ни литературна яловост. И не слушайте майката на Ана Каренина, която твърдяла, че за всеки влак си има пътници. Не към пътниците във вагоните-разкази от композицията на Христо Стоянов има тежки изисквания: да са българи; да обичат красивите български думи; да са готови да се смеят с натежало от мъка сърце. И най-важното - да мислят."

Христо Стоянов не пести думите, не се измерва с другите, дарява, за да продължи пътя на традицията, а не да инвестира внимание към себе си. "Единственият ми спонсор е читателя. Разчитам на него. Ако падна той ще забележи и няма да ме чете, а това означава да разчитам на пенсията си от 490 лева", откровен е писателят, за когото най-хубавото признание идва от американски издател, пожелал да научи български, за да превежда книгите му, зад океана.

В прикачения звуков файл може да чуете специалното участие на Христо Стоянов в предаването "Моята неделя", в  Международния ден на грамотността.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Бурни аплодисменти на предпремиерата на филма „Сватба" на Магдалена Ралчева

Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Отличиха четири творци в традиционния Есенен салон в Казанлък

Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък.  Призът на Общината отиде при..

публикувано на 30.10.24 в 11:51

Мария Панайотова написа роман в стихове

Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..

публикувано на 29.10.24 в 13:55

Мария Лалева представя "Пътища от огън" тази вечер

"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..

публикувано на 29.10.24 в 08:30

Киномания превзема и Стара Загора

Фестивалът „Киномания“ ще се проведе  за първи път в Стара Загора.  От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...

публикувано на 25.10.24 в 14:09

Филм „Светлини на будителството 2“ представя екипът на Девето основно училище

По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието  „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..

публикувано на 25.10.24 в 10:48

Кой е 41-ят носител на "Златното яйце" ще научим тази вечер

92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия  "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..

публикувано на 25.10.24 в 08:05

Старозагорски ученици почитат будителите с Ден на светлината

Възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, членове на клуб „Горди наследници“ продължават и тази учебна година с интересни и родолюбиви инициативи да включват все повече от  връстниците си в училището и в града и да..

публикувано на 24.10.24 в 16:54
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" събира разнолики хора и истории

"В тоновата стълбица нотите са осем. Буквите в българската азбука са 30. Композитори и музиканти, писатели и журналисти, ги използват, всеки по своему, за да пишат своята мелодия на живота. Тя е толкова разнолика, че може да звучи като музика, но може да..

публикувано на 24.10.24 в 16:35

Представят книга за легендарния летец Димитър Списаревски

Книга посветена на легендарният български летец Димитър Списаревски ще представят в Регионален исторически музей - Стара Загора днес от 17,30 часа. Автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател на Асоциацията за история и бъдеще на българската..

публикувано на 24.10.24 в 16:25