Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното българско население е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика – Ямболско, Попово – община Болярово и градът на стоте войводи – Сливен. Започнал най-напред бунтовната си дейност като дезертьор от еничарския корпус, присъединил се към бандата на кърджалията Кара Фейзи. Отцепил се от разбойническите отряди, се превърнал в смел и последователен защитник на онеправданото българско и турско бедно население, с основен район на хайдутуване в Странджа, Сакар и Бакаджиците… Участвал във въстанието в Дунавските княжества от 1821 г. като хилядник, заедно с Кара Кольо - неговия прочут байрактар. Приема се че загива геройски на 17 юни 1821 в битката при Скулени на река Прут.
За Индже/ Стоян/ войвода има различни предания и за него са създадени много народни песни, представящи го като закрилник на българите. Противоречивият и обаятелен образ на войводата вдъхновява Йордан Йовков за разказа му „Индже“ (1926) от цикъла „Старопланински легенди“. Прозвищет, с което остава в историята – „Индже" означава тънък, висок, напет. Историците приемат, че е роден между 1755 и1760 г., дори има съмнение за 1765 г.
Според 83-годишната Герга Куцарова от Котел, истинското име на митичния Инджe войвода е Иван, а не Стоян. Остава в преданията и в историята като Стоян, защото така го описват Иван Вазов и Йордан Йовков, които взели за основа на своите творби спомените на нейния пра-прадядо.Това разказват предците й.
От бащата на своя баща чула преданието, че Индже войвода си извоювал правото да води хайдушката дружина в оспорвана надпревара с Кара Кольо и Тодора Каваклийката. Тодора била смела българка, която се предрешила като мъж и се присъединила към хайдутите на Инджето. Правото да стане войвода щял да получи този от тримата, който прокара куршум през пръстен от няколко разкрача, да прескочи реката край Сойряшката поляна и да хвърли камък най-далеч. “Кара Кольо прескочил реката, но не успял на улучи отвора на пръстена. Тодора съборила пръстена, при прескачането на реката цопнала във водата и казала, че който я надхвърли, той ще бъде войвода занапред. Единствен Индже прокарал куршума през пръстена, прескочил реката и надхвърлил тодориния камък. Така спечелил правото да води четата. Когато трябвало да изсушат дрехите си след надпреварата, всички с почуда разбрали, че Тодор е Тодора и тогава се родила и хайдушката песен:
„…Де се чуло и видяло
Мома войвода да стане
На нас, на 300 мина юнаци,
Юнаци с накривени калпаци…“ разказва баба Герга.
Индже войвода бил от с. Урумини кьой, днешното с. Мрамор, Кара Кольо бил от Горната махала – Вакъвец, днешното с. Устрем, а Тодора Кавклийката – от Каваклии, днешният Тополовград. Пра-прадядото на баба Герга дал свой кат дрехи да погребат войводата, продължава разказа си възрастната жена. С гордост говори за изпълнената заръка на своя дядо - след 60 години да запази жив спомена за легендарните Индже войвода, знаменосеца му - Кара Колю и Тодора –каваклийката, която предрешена като мъж оспорвала войводските претенции на двамата силни и корави българи….
На 9-ти юли 1960 г. дядото накарал внучката си да си облече новите дрехи и тръгнали за близкия Тополовград. На една чешма по пътя, към историята за легендарния хайдутин, старият човек добавил с гордост и факта, че неговият дядо е дал новия си кат дрехи за да погребат Индже войвода. И я накарал да обещае, че когато върнат земите, с парите от тях ще направи паметник в негова чест.
Днес, повече от 60 години, баба Герга е изпълнила обета си пред предците си и паметникът на Индже войвода чака решение на общинския съвет в Тополовград къде да бъде поставен.
Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net