Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

Снимка: интернет

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика – Ямболско,  Попово – община Болярово и  градът на стоте войводи – Сливен.  Започнал най-напред бунтовната си дейност като дезертьор от еничарския корпус, присъединил се към бандата на кърджалията Кара Фейзи. Отцепил се от разбойническите отряди, се превърнал в смел и последователен защитник на онеправданото българско и турско бедно население, с основен район на хайдутуване в Странджа, Сакар и Бакаджиците…  Участвал във въстанието в Дунавските княжества от 1821 г. като хилядник, заедно с Кара Кольо -  неговия прочут байрактар. Приема се че загива геройски  на 17 юни 1821 в битката при Скулени на река Прут.

За Индже/ Стоян/  войвода има различни предания и за него са създадени много народни песни, представящи го като закрилник на българите. Противоречивият  и  обаятелен  образ на войводата вдъхновява Йордан Йовков за разказа му „Индже“ (1926) от цикъла „Старопланински легенди“. Прозвищет, с което остава в историята – „Индже" означава тънък, висок, напет. Историците приемат, че е роден между 1755 и1760 г., дори има съмнение за 1765 г. 

 Според 83-годишната Герга Куцарова от  Котел, истинското име на митичния Инджe войвода е Иван, а не Стоян. Остава в преданията и в историята като Стоян, защото така го описват Иван Вазов и Йордан Йовков, които взели  за основа на своите творби спомените на нейния пра-прадядо.Това  разказват предците й.

 От бащата на своя баща чула преданието, че Индже войвода си извоювал правото да води хайдушката дружина в оспорвана надпревара с Кара Кольо и Тодора Каваклийката. Тодора била смела българка, която се предрешила като мъж и се присъединила към хайдутите на Инджето. Правото да стане войвода щял да получи този от тримата, който  прокара куршум през пръстен от няколко разкрача, да прескочи реката край Сойряшката поляна и да хвърли камък най-далеч. “Кара Кольо прескочил реката, но не успял на улучи отвора на пръстена. Тодора съборила пръстена, при прескачането на реката цопнала във водата и казала, че който я надхвърли, той ще бъде войвода занапред. Единствен Индже прокарал куршума през пръстена, прескочил реката и надхвърлил тодориния камък. Така спечелил правото да води четата. Когато трябвало да изсушат дрехите си след надпреварата, всички с почуда разбрали, че Тодор е Тодора и тогава се родила и хайдушката песен:

 „…Де се чуло и видяло

Мома войвода да стане

На нас, на 300 мина юнаци,

Юнаци с накривени калпаци…“ разказва баба Герга.

  Индже войвода бил от с. Урумини кьой, днешното с. Мрамор, Кара Кольо бил от Горната махала – Вакъвец, днешното с. Устрем, а Тодора Кавклийката – от Каваклии, днешният Тополовград.  Пра-прадядото на баба Герга дал свой кат дрехи да погребат  войводата, продължава разказа си възрастната жена. С гордост говори за изпълнената заръка на своя дядо -  след 60 години  да запази жив спомена за легендарните Индже войвода, знаменосеца му - Кара  Колю  и Тодора –каваклийката, която предрешена като мъж оспорвала войводските претенции на двамата силни и корави българи….

  На 9-ти юли 1960 г. дядото накарал внучката си да си облече новите дрехи и тръгнали за близкия Тополовград. На една чешма по пътя, към историята за легендарния хайдутин, старият човек добавил с гордост и факта, че неговият дядо е дал новия си кат дрехи за да погребат Индже войвода. И я накарал да обещае, че когато върнат земите, с парите от тях ще направи паметник в негова чест. 

  Днес, повече от 60 години, баба Герга е изпълнила обета си пред предците си и паметникът на Индже войвода чака решение на общинския съвет в Тополовград къде да бъде поставен.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Триковете на Черния петък са безчет

Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления . Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния петък той иска да..

публикувано на 03.11.24 в 10:57

Образите на Левски, поп Минчо Кънчев и Бойчо Русев оживяват в с. Преславен

 Образите на Левски, поп Минчо Кънчев и  местния революционер Бойчо Русев ще оживеят на 9-ти ноември в с. Преславен. Членовете на  клуб „Поп Минчо Кънчев“ ще представят две възстановки „Приключението Видрица“ и „Зазимяване на хайдушко оръжие“  пред..

публикувано на 01.11.24 в 15:43

Дело №13 "Лошите навици - децата и пороците" представят тази вечер в Стара Загора

Спектакълът "Децата и зависимостите" ще представи тази вечер от 19 часа Пето основно училище "Митьо Станев". Зад сценария на постановката стои колективен труд, актьори са децата от училището, а режисьор е добре познато име –  Радост Младенова..

публикувано на 31.10.24 в 16:11

На лов за самолети – старозагорска връзка в plane spotting (снимки)

Небето винаги сме свързвали с необятното, с космоса, с мечтите, неизвестното, далечното и недостижимото. Милен Димов е създател на рекламни и други аудио-визуални продукти за радио, телевизия, интернет. Радио водещ и звукорежисьор остава в кръвта..

публикувано на 27.10.24 в 16:15

Болярово вече има музейна сграда

Етнографска експозиция в стара пашакьойска къща откриха в Болярово. Музеят се помещава в реставрирана автентична къща в града на поп Атанас Николов, която е съхранена от периода след Освобождението, съобщиха от общинския пресцентър. На сградата е извършен..

публикувано на 24.10.24 в 15:54
Снимка: Стамен Бишков

„Синя Гордост“ водят 120 млади футболисти на филма "Гунди - Легенда за любовта"

Организацията „Синя Гордост“ ще заведе 120 футболисти и треньорите им от детско-юношеската школа Локомотив –Стара Загора на прожекцията на филма „Гунди- Легенда за любовта“. Билетите се поемат от феновете на "Левски". „Идеята е чрез филма децата да..

публикувано на 22.10.24 в 09:07

Следродилната депресия – не се срамувайте да потърсите помощ

Над 25% от всички раждали жени са преживели следродилна депресия, а между 50 и 80% в следродилна тъга. Точни данни няма как да се определят, тъй като повечето жени не търсят помощ, каза за Радио Стара Загора клиничният психолог и психотерапевт Радост..

публикувано на 19.10.24 в 14:16

Африка и Йордания са следващите дестинации по програма Еразъм+ в Тракийския университет

Нов проект на Еразъм+ в Африка и Йордания планира Тракийският университет   за следващата година. В колаборация между Ветеринарно-медицинския, Педагогическия и Аграрния факултет, студентите и преподавателите ще се включат в дейности като..

публикувано на 16.10.24 в 12:40

Ивайловградска таханджийница посреща клиенти от цяла България

Ивайловград е живописно градче. Оживено място за търговия и развитие на занаяти, в миналото. Селището е възникнало в края на ХVІ век, в близост до разрушения средновековен град и митрополитски център Лютица /днес квартал Лъджа/, под името Ортакьой, наречено..

публикувано на 14.10.24 в 19:05

Панаир на занаятите "Живата традиция" отново е част от празника на Нова Загора

Нова Загора и тази година посрещна занаятчии от близо и далеч за празника на града -Петковден.  Изложението "Живата традиция" се провежда от 9 октомври, а днес е кулминацията на празничните събития в града.  Различни занаяти като ножарство, дърворезба,..

публикувано на 14.10.24 в 16:16