Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напредък в установяването на българския геном, търсят доброволци за европейския

Проф. Радка Кънева
Снимка: Център по молекулна медицина

Общо 1040 здрави доброволци от София и Пловдив се включиха в пилотната фаза на мащабния проект "Геномът на България", дарявайки кръв. Изследването реализираха медицинските университети в двата града със средства от Европейската комисия и МОН, съобщи проф. Радка Кънева, ръководител на Центъра по молекулна медицина в столицата (ЦММ). 

От събраните кръвни проби в ЦММ ще бъде изолирана ДНК, която да бъде прочетена изцяло (пълно геномно секвениране), за да се открият всички вариации в генома на участниците. Това ще помогне за оформяне на колективния ни геном. Анализът на данните и прилагането на геномната медицина в клиничната практика може да ускори по-ранната и прецизна диагностика и профилактика, както и по-ефективното лечение на онкологични и генетични заболявания, "да се намери персонализиран подход за всеки пациент, базиран на неговия генотип", отбеляза проф. Кънева.

"Геномът на България" изпревари още по-амбициозния „Геномът на Европа“, за който Еврокомисията даде зелена светлина през април тази година. За него ще е нужно да се съберат генетичните данни на 6500 пълнолетни български граждани от всички географски райони на страната. Очаква се в инициативата да се включат медицинските университети и факултети у нас.

"Геномът на Европа" ще ползва данни на поне 100 000 граждани на Стария континент. Фокусът сега е върху регулаторните промени на европейско и национално ниво, свързани с достъпа, изследването и съхранението на генетична информация за здравни цели, подчерта проф. Кънева. 

В рамките на водещата евроинициатива "1+ милиона генома" (1+ MG) ще бъдат проучени геномите на 500 000 здрави хора и още толкова с различни заболявания, а крайната цел е представителна извадка за Европа и нов тласък за медицината. 

Проф. Радка Кънева взе участие в 23-ата национална среща "Географски неуравновесеното медицинско обслужване - проблеми и прогнози", организирана от Юлия Пискулийска, която е председател на фондация "МОСТ" /Медии, общество, семейство, традиции/. Под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова форумът събра изявени учени, лекари, общественици и журналисти, които обсъждаха новостите в скрининга и лечението на редките и онкологични заболявания. Поставен бе и проблемът за достъпа до медицински специалисти в малките населени места и несъответствията в медицинската грижа за пациентите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Открит навреме, ракът на дебелото черво е лечим

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак...

публикувано на 29.03.25 в 12:05

Въртим стрелките с час напред в неделя - как ни се отразява

Смяната на времето от зимно към лятно през 2025 година е в нощта на събота срещу неделя, 30 март в 3:00 часа през нощта, когато стрелките се превъртат с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа. Всяка смяна на времето влияе на изградения от..

публикувано на 29.03.25 в 07:50

Няма случай на менингит в област Стара Загора от началото на годината

11-месечно бебе и млад мъж починаха след заразяване с менингит, лекарите се борят за живота на други две деца, съобщиха вчера от Министерство на здравеопазването. Случаите са от София и Пловдив. По данни на ведомството от началото на настоящата година в..

публикувано на 28.03.25 в 16:02

По-високата честота на определени заболявания при жените отчитат от РЗОК Стара Загора

Сред заболяванията, който многократно по-често се срещат при жените са свързаните с щитовидната жлеза, автоимунни заболявания и рак на гърдата.  Това посочи д-р Жулиета Здравкова, директор на Регионалната здравно осигурителна каса в Стара Загора...

публикувано на 27.03.25 в 16:45
Мариела Стефанова

Започва кампания срещу насилието над деца с увреждания

Гражданско сдружение "Алтернатива 55" Стара Загора се включва в проект "Заедно срещу насилието над деца с увреждания" . Срокът за изпълнението му е 24 месеца . По време на реализирането му ще се проведат множество обучения в образователни институции. Ще..

публикувано на 26.03.25 в 15:17
Мария Янева, председател на фондация

Фондация "Искам бебе" с нова кауза

За 18 години от създаването на фондацията са родени над 5000 деца . Тържественото отбелязване на рождения ден на фондацията започнало с молебен за двойките, които още очакват своите бебета. "Когато излязохме с празните колички, за да искаме пари от..

публикувано на 26.03.25 в 14:00

60 минути повече здраве: За хранителните разстройства

Хранителните разстройства са сериозни психични заболявания, които засягат хора от всякаква възраст, пол, етнос и социално положение. Понякога не подозираме, че собственото ни дете или друг член на семейството страда от този тип психично разстройство...

публикувано на 26.03.25 в 12:16

Старозагорски лекари присадиха тъкан, създадена чрез биопринтиране

В Старозагорската университетска болница "Проф. д-р Ст. Киркович" специалисти от Клиниката по съдова хирургия извършиха уникална за региона операция. С помощта на изкуствен интелект и 3D биопринтиране беше създадена и присадена нова „кожа“ върху..

публикувано на 25.03.25 в 15:43

Ръст на болните от туберкулоза

През 2024 година новооткритите случаи на туберкулоза в Област Стара Загора са 57. Те са двойно повече в сравнение с предходната 2023 година, когато са регистрирани 29 болни. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на..

публикувано на 22.03.25 в 12:05

Психиатрията в криза

Тридневен протест срещу мизерното заплащане и недостига на персонал започнаха вчера работещите в държавните психиатрични болници у нас. Психиатричното здравеопазване в България е в критично състояние, а персоналът в държавните болници настоява за..

публикувано на 18.03.25 в 14:34