Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Стартира "Преход на възможностите"2

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес, местни, национални и европейски власти, български и международни експерти – беше голям. В събитието участваха лектори от 7 държави, които споделиха опит от страните, в които работят, и дадоха работещи решения за успешното преминаване на българските общини и работещите във въглищната индустрия през процеса на енергиен преход, каза в рубриката „Минутите за Зелената сделка“ Александра Сотирова- Делчева, редактор в economic.bg., участник в проекта.

На събитието взеха участие международни лектори от Гърция, Полша, Унгария, Испания, Чехия, Естония.

Общото мнение на участниците в конференцията „Възможности за справедлив преход отвъд границите“ е, че когато говорим за въглищата, като елемент от енергийния преход, трябва да приемем действителността – техният край в Европа е близо. Това обаче не бива да стряска хората и общностите, които сега разчитат на тази индустрия. Защото възможностите пред тях са много, а Европейският съюз е отделил немалък ресурс, просто той трябва да бъде насочен правилно, обобщи Делчева и каза, че стартира втора част от проекта, която е насочен в намирането на нова работа на заинтерсованите страни.

Като част от дейностите по проекта бяха публикувани стотици материали, свързани с процеса на енергиен преход в България; бяха разказани десетки истории за проекти в засегнатите от прехода български региони, финансирани с европейски средства, част от които влязоха в картографирането на добрите практики; бяха направени 15 подакаста с бенефициенти на европейски средства в Стара Загора, Перник и Кюстендил.

Общата цел на проекта „Преход на възможностите“ (или Transition Opportunities, TOP) бе да даде гласност на приноса на политиката на сближаване на ЕС, Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа за осигуряване на плавен и справедлив преход към неутрална по отношение на климата икономика на българските региони, които ще бъдат най-засегнати от трансформацията.

Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00

Община Стара Загора е партньор по проект за кръгови решения за текстилни отпадъци

Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..

публикувано на 24.07.24 в 10:00