Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксина предпазва от рак жени и мъже

Снимка: Фондация МОСТ

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години у нас.

На фона на тревожните данни за онкозаболяванията в страната от учредената преди година "Коалиция HPV", в която участват изтъкнати медицински специалисти, популяризират темата за риска от заразяване с човешкия папилома вирус (Human papillomavirus HPV). Те настояват здравните власти да ускорят ваксинацията срещу HPV сред подрастващите у нас. Позицията им изрази пред Радио Стара Загора вирусологът проф. Радка Аргирова. По думите й ваксиналното покритие в България е едва 3% и обхваща момичета между 10 и 13-годишна възраст. Предложението на коалицията е безплатна ваксина срещу HPV да има и за момчетата. В края на годината приключва Националната програма за превенция на рака на маточната шийка. С предстоящото й продължаване експертите призовават да се преименува на Национална програма за първична профилактика на HPV-свързаните заболявания (2025-2028). Така безплатно ваксиниране срещу НРV ще се осигури освен на момичетата и на момчетата на същата възраст. Няма горна граница за поставяне на HPV-ваксината, поясни проф. Аргирова.

От Коалиция HPV предлагат в процеса на ваксинaция да се включат освен общопрактикуващите лекари, но и педиатрите в доболничната помощ и експертите в РЗИ.

Във ваксината няма нуклеинова киселина, 9-валентна е и защитава от най-високорисковите за рак типове на вируса. 


В 14 европейски държави ваксината е включена в задължителния имунизационен календар, каза още проф. Аргирова. Тя представи проблемите на работна среща, организирана от фондация МОСТ (медии, общество,семейство, традиции) с председател Юлия Пискулийска, журналист, писател, общественик. Във форума под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова взеха участие водещи учени, специалисти, общественици и медии. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Европейска седмица на фертилността акцентира върху донорството на гамети

Всяка шеста двойка в света има репродуктивни проблеми и България не е изключение. У нас обаче темата все още се смята за табу, а пътят към родителството е нелек. В 99% от случаите стерилитетът е здравословен проблем, равностойно разпределен дали..

публикувано на 05.11.24 в 16:09
Даниел

Пътят към мечтаното дете: Историята на Мария и Даниел

Историята на Мария и нейният син Даниел, заченат с помощта на инвитро процедура е пример за силата на вярата и новите възможности на медицината. В първото издание на „60 минути повече – Здраве“ по Радио Стара Загора Мария сподели, че причината да се..

публикувано на 05.11.24 в 15:07

5-годишните с най-висок риск от затлъстяване

Децата на 5 и 6-годишна възраст са с най-висок риск от затлъстяване. Това сочат последните проучвания на детския ендокринолог д-р Рени Колева. В здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ тя припомни, че през 2018 година беше..

публикувано на 02.11.24 в 12:47
 Националната здравна кампания „Измерване, което спасява живот. Твоя. на ВМА

Безплатни профилактични прегледи на различни заболявания ще се извършват в Стара Загора през месец ноември

В  Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“  ЕООД – Стара Загора извършват прегледи за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи...

публикувано на 01.11.24 в 15:41

Лекарите в Стара Загора с модерен сайт

Районната колегия на Българския лекарски съюз има изцяло обновен сайт. Той разполага с много и лесно достъпна информация както за работата на лекарите на местно ниво, така и на национално. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 26.10.24 в 12:48
доц. д-р Георги Арабаджиев

Надежда за живот: Донорска ситуация в Стара Загора спаси трима

Успешна донорска ситуация реализира Университетската болница "Проф.Стоян Киркович" в Стара Загора преди ден. Шанс за живот на трима даде 43-годишен мъж в мозъчна смърт от града. Сложната интервенция по експлантация на бъбреци и черен дроб беше извършена в..

публикувано на 25.10.24 в 10:53
УМБАЛ

Окончателно: Стара Загора остава без високотехнологичен център за лечение на инсулт

Стара Загора не е включена в проекта за изграждане на т.нар. "строук центрове" за лечение на инсулт по Плана за възстановяване и устойчивост заради близостта си до Пловдив, където вече е планиран такъв център. Това посочват от Министерството на..

обновено на 23.10.24 в 15:04
доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия в Университетската болница в Стара Загора

Критичен поглед към здравето: Защо Стара Загора се нуждае от stroke център

Има смисъл от създаването на "stroke център" за лечението на мозъчен инсулт в Стара Загора . Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. Около 10% от тях губят живота си, а голяма част от преживелите развиват различна степен на..

обновено на 22.10.24 в 16:34

Недко Кузманов: В Стара Загора трябва да има център за лечение на инсулт

От Асоциацията на помощник-фармацевтите обявиха протестна готовност. Те се обучават в медицинските колежи в 3-годишен курс и завършват със степен "професионален бакалавър". От гилдията смятат, че у нас липсва регулация, съответстваща на възприетите и..

обновено на 21.10.24 в 14:07

Ръст на ваксинираните в Стара Загора

От Регионалната здравна инспекция отчитат сериозен ръст на имунизираните. През 2022 година в област Стара Загора срещу грип са се ваксинирали почти 10 хиляди души, а през 2023-та те вече са 13 хиляди, които съставляват около 4 % от..

публикувано на 19.10.24 в 12:05