Делегация от молдовското село Кортен, начело с кмета Степан Тонурков гостува на едноименното село, от където преди 194 години са тръгнали предците им за да се спасят от гнева на поробителя след поредната руско-турска война, останала в историята като Дичивота война. Една от целите на посещението в България е да договорят български учебници, методическа литература и книги на български за училището и библиотеката в с. Кортен, Молдова.
Българският език се изучава в училищата, където има компактни групи българчета, потомци на изселилите се българи от района на Твърдица, Ямбол,Сливен и Нова Загора, от 20 години. На 14-ти октомври в училището в молдовското село Кортен бе открит кабинет по български език, изцяло оборудван с помощта на МОН и на посолството ни в Молдова – с компютри, табла и карти. Учителите, които ще преподават български език и история са преминали курс на обучение в България, разказа с гордост кметът Тонурков.
„Трябва да знаем и да познаваме корените си, да знаем откъде са тръгнали нашите баби и дядовци. Езикът, традициите, културата ни са общи!Затова е много важно нашите деца и младежи да познават историятаи произхода си. Ако искаме да бъдем част от този глобален свят, това ще се случи, само ако знаем кои сме и от къде идваме. Приобщаването ни към Европа може да стане по-скоро и лесно, ако поддържаме културни, спортни и фолклорни връзки и обмен с прародината. Затова ще подписахме договор за сътрудничество с община Нова Загора“, каза убедено кметът Степан Тонурков, който е дошъл в прародината си като дете през 1986 г.
От доста време насам идва всяка година на почивка със семейството си на българското Черноморие. Първото, което е научил своите 5-годишни близнаци – Мария и Алексей, е да казват "Аз съм българин“! Тази фраза, самият той произнася с гордост и с вълнение, когато го попитах “Коя е любимата ви българска дума?“ Разказа, че от своите предци – баба му Мария и дядо му Стефан Тануркови от новозагорското село Кортен, пази много вещи и съдове като стан, стомни, кошници и др. И всички останали български семейства в неговото село пазят по нещо скъпо от преди 190 години, когато предците им са търсили спасение за рода и семейството. И чрез тях, и чрез езика, запазен почти такъв, какъвто са го говорили в родния си край, на който говорят сънародниците ни в Молдова, те пазят жива и непрекъсната нишката с България! Предстои в близко време да направят муйзе на българската история, бит и култура на селото, като всеки е готов да дари безценни за него спони от някогашната родина и бит на предците си. Някои от тези реликви молдавската делегация подари на музея в Нова Загора
Всяко българско семейство помни и спазва и много от семейните и народни обичаи и до днес. Така например по стара българска традиция, първородните деца се кръщават на бабата и дядото – родители на бащата, или на светеца, на чийто ден се родят. Такава е историята и с имената на неговите син и дъщеря, които се появили на белия свят в деня на Богородица, чието име носи и църквата в с. Кортен. Г-н Тонурков казва, че с неговата прабаба и с неговата дъщеря – Мария, Мариите в рода му са 8! А синът му е кръстен на баща му…
Дебат - дискусия на тема: "По-ценен е животът, живян здравословно, отколкото този, в който се отдаваме на временни удоволствия" се проведе в залата на Регионалната библиотека "Захарий Княжески" - Стара Загора. Организатори на събитието са Регионалната..
Кампанията „Чудната елха“ отново ще бъде символ на надеждата и добротата. Организирана от обществения посредник на Стара Загора Иванка Сотирова и младите омбудсмани, инициативата вдъхновява старозагорци да се обединят в името на доброто. През 2024 година..
С традиционната изложба „Славейкови слънца“, в която участват ученици от всички класове на Второ основно училище в Стара Загора започнаха тазгодишните Славейкови дни. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Неда Русева, учител по БЕЛ. Представен..
Постепенно се нормализира ситуацията на Граничен пункт Лесово. Колоната от автомобили е около 4 км, като от близо час обработката на документите вече се извършва с новата информационна система за транзит. В района на пункта все още има засилено..
Шопингът през интернет има много предимства – конкурентни цени, бързи поръчки и доставки, безпроблемно връщане в рамките на 14 дни, гаранция при дефекти на продукти. С наближаването и на коледните празници, текат и черни петъци, европейските..
Представянето на книгата „Ататюрк. История на идеи“ с автор М. Шюкрю Ханиоглу ще се състои на 25 ноември 2024 г., понеделник, в Стара Загора. Началният час е 18.00, а мястото – залата на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“. Организатори на..
Отборът на 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“, София, е големият победител в петото издание на Националното ученическо състезание по дебати „Загора OPEN 2024“. В състав Илина Пашкунова, Валентин Кацаров и Елена Кирова, отборът..
Монтирани незаконни антипаркинг колчета и няколко случая на замърсяване с едрогабаритни отпадъци след ремонти са акцентите в седмичната справка за констатирани нарушения по наредби на Община Стара Загора. Санкциите „Акт за установяване на..
Радио Стара Загора е един от еталоните на БНР за професионална и етична журналистика. Регионалните медии са важна част от медийния пазар и трябва да бъдат подкрепени, разпознати, окуражени. Вършите много важна работа и тя се забелязва. Това каза д-р..
През миналата седмица снимка на изчезнало 20-годишно момче от Стара Загора , обиколи социалните мрежи. Търсеха го близки и приятели, непознати хора. 20- годишният Георги бе обявен за общонационално издирване, оказа се, че страда и от психично..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net