Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип. Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на социалната изолация. Има престъпления, за които няма как това да се случи. 

В старозагорския затвор броят на лишените от свобода е около 400 човека. 150 от тях са настанени в затворническото общежитие от открит тип. Сградата разполага с над сто спални помещения със санитарни възли. В корпуса има кухня и стол. В ежедневните дейности са включени и самите лишени от свобода, което е част от техните задължения. 

В затвора има средно училище, в което учат близо 200 човека. Сред тях има първокласници и бъдещи абитуриенти. За мотивите им да учат инспекторът социална дейност и възпитателна работа Георги Атанасов споделя, че много от тях го правят не само заради намаляването на присъдите. Някои са били изцяло неграмотни при влизането си, а други са прекъснали по някаква причина образованието си и искат да го завършат. Имат възможност и да придобият свидетелство за професионална квалификация в две професионални направления.

С работен процес са ангажирани около 20 души в три цеха- мебелен, арматурен и за алуминиева дограма. Това е една от най-желаните дейности и затова, за да бъдат включени, желаещите трябва да минат строг подбор. Някои от тях получават и заплащане. 


За работата си в затора в Стара Загора началникът на Сектор "Социална дейност и възпитателна работа" Таньо Танев разказва, че е важно в екипа да се поддържа позитивна среда, а това е едно от най-големите ежедневни предизвикатества. Най-честите престъпления, за които са осъдени мъжете там, са кражби, грабежи, шофиране в нетрезво състояние или след употреба на наркотични вещества, притежание на наркотици. Пресъпленията срещу личността са с по-нисък процент.  

Едни от първите мисли, които минават на голяма част от осъдените, са съвсем човешките неща- разказва психолът Златина Желева. По думите й най-големите им притеснения са за семействата им, ще ги чакат ли навън, как ще се справят. Страхуват се от неизвестното, от това, което са чували за затворите. По време на престоя си вътре някои от хората успяват да се променят, научават се да живеят с извършеното престъпление. Успяват ли да започнат живота си "на чисто" след като излязат? Златина Желева отговаря, че около 40-50% от излезлите на свобода не влизат повече в затвора. Добавя, че извършителите на най-тежките престъпления най-често не го правят повече. 

Лишените от свобода получават психологическа подкрепа и от две доброволчески организации.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Григоров: "Българските острови в Черно море"

"Към българската територия принадлежат пет черноморски острова, а именно: Света Анастасия, Свети Иван, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита и Свети Тома, наричан още Змийския остров. Общо погледнато биоразнообразието на българското черноморие е доста..

публикувано на 22.05.25 в 15:41

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07