Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жетон разкрива социалната политика в текстилна фабрика от началото на 20-ти век

Снимка: интернет

  Нумизматът Георги Стоянов от Казанлък се радва на рядка находка – жетон на Братя Стайнови, с която обогатява своята колекция от монети, банкноти и жетони.

  Жетонът с надпис „Брастай“, е от месинг с тегло 2,93 гр., с размер 21 мм и назъбен в диагонал. Досега друг такъв жетон не е известен, казва колекционерът. Попада у него случайно с други монети от колекция, която наскоро закупил.

  Ровейки се в интернет за да получи по възможност евентуално повече информация, научава доста интересни факти около „издателите“ на жетона.  „Брастай“ е търговската марка на  фабриката за вълнени платове в Казанлък  на братя Стайнови, от чието име идва и титула на жетона. Той е от времето между 20-те и 30-те години на миналия век. „Вероятно не е сечен в България, подобно на жетоните на Държавната военна фабрика, които са били с различен номинал. С такъв жетон работниците от фабриката на братя Стайнови са могли да пазаруват в магазините на Казанлък с намаление по време на икономическия разцвет на страната.“, размишлява Георги Стоянов. Той разказва, че заможните казанлъшки фабриканти са влагали много средства за модернизация на своята фабрика и са водили прозорлива социална политика в полза на работниците си. Те са имали в началото на миналия век детска градина, където да оставят децата си докато са на работа, игрище и басейн с топла вода, постоянно са им давали и бонуси към заплатите. Разполагали със собствено медицинско обслужване, фабриката имала своя пожарна служба. Срещу всичко това, работниците се отплащали с отговорна работа и лоялност към работодателите си.

  Братя Стайнови създали собствено овче стадо в стремежа си да подобрят качеството на вълната, от която се произвеждали платовете.

  Наследници на фабриката им след 9. IХ.44 г. били завод „Дим. Благоев“ и фирма „Катекс“. Днес за жалост предприятието не съществува, а производствените му помещения са разрушени.

  Братя Стайнови са от известен и заможен казанлъшки род, били са и щедри дарители за своя град. "Благодарение на тях са светнали първите електрически крушки през 1914 г. Някъде по това време е заработила и първата Водна електрическа централа, която е захранвала в началото машините във фабриката им, а скоро след това подавала ток и към частни абонати", разказва нумизматът.

  „От рода Стайнови е и големият български композитор Петко Стайнов /автор на сюитата „Тракийски танци“, 1924-1925 г./., в рода има министър, дипломат и много юристи“, завърши Георги Стоянов.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40

Старозагорката Ваня Бонева от уличен музикант до оперната сцена в Париж

Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..

публикувано на 07.02.25 в 12:46

Конкурс със стихове на Вазов организират в Болярово за 3 март

Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..

публикувано на 06.02.25 в 15:28

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46