Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жетон разкрива социалната политика в текстилна фабрика от началото на 20-ти век

Снимка: интернет

  Нумизматът Георги Стоянов от Казанлък се радва на рядка находка – жетон на Братя Стайнови, с която обогатява своята колекция от монети, банкноти и жетони.

  Жетонът с надпис „Брастай“, е от месинг с тегло 2,93 гр., с размер 21 мм и назъбен в диагонал. Досега друг такъв жетон не е известен, казва колекционерът. Попада у него случайно с други монети от колекция, която наскоро закупил.

  Ровейки се в интернет за да получи по възможност евентуално повече информация, научава доста интересни факти около „издателите“ на жетона.  „Брастай“ е търговската марка на  фабриката за вълнени платове в Казанлък  на братя Стайнови, от чието име идва и титула на жетона. Той е от времето между 20-те и 30-те години на миналия век. „Вероятно не е сечен в България, подобно на жетоните на Държавната военна фабрика, които са били с различен номинал. С такъв жетон работниците от фабриката на братя Стайнови са могли да пазаруват в магазините на Казанлък с намаление по време на икономическия разцвет на страната.“, размишлява Георги Стоянов. Той разказва, че заможните казанлъшки фабриканти са влагали много средства за модернизация на своята фабрика и са водили прозорлива социална политика в полза на работниците си. Те са имали в началото на миналия век детска градина, където да оставят децата си докато са на работа, игрище и басейн с топла вода, постоянно са им давали и бонуси към заплатите. Разполагали със собствено медицинско обслужване, фабриката имала своя пожарна служба. Срещу всичко това, работниците се отплащали с отговорна работа и лоялност към работодателите си.

  Братя Стайнови създали собствено овче стадо в стремежа си да подобрят качеството на вълната, от която се произвеждали платовете.

  Наследници на фабриката им след 9. IХ.44 г. били завод „Дим. Благоев“ и фирма „Катекс“. Днес за жалост предприятието не съществува, а производствените му помещения са разрушени.

  Братя Стайнови са от известен и заможен казанлъшки род, били са и щедри дарители за своя град. "Благодарение на тях са светнали първите електрически крушки през 1914 г. Някъде по това време е заработила и първата Водна електрическа централа, която е захранвала в началото машините във фабриката им, а скоро след това подавала ток и към частни абонати", разказва нумизматът.

  „От рода Стайнови е и големият български композитор Петко Стайнов /автор на сюитата „Тракийски танци“, 1924-1925 г./., в рода има министър, дипломат и много юристи“, завърши Георги Стоянов.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54

Фестивал на мекиците във Въгларово – традиция, вкус и толерантност!

На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..

публикувано на 21.03.25 в 08:00