Албена Маркова е съдружник в PwC „(ПрайсуотърхаусКупърс“) през последните 15 години и ръководи направление „Консултантски услуги“ в Югоизточна Европа, включително в България, Сърбия, Хърватия, Словения, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Албания и Черна гора. Нейната експертност е стратегическо и управленско консултиране с фокус върху организационни и бизнес трансформации, стратегии за растеж и навлизане на нови пазари и сегменти, интеграция след сливане или придобиване, управление на промяната.
Албена Маркова участвa преди дни във форума „Invest in the Stara Zagora district: Why the right time is now“.
Съвместно с Община Стара Загора PwC разработва стратегия за развитието на региона през следващите години.
- Госпожо Маркова, как оценявате потенциала на Стара Загора в условията на енергийния преход, пред който е изправен регионът?
- „ПрайсуотърхаусКупърс“ работи с община Стара Загора по създаването на регионална, областна стратегия за всички общини в областта по отношение на засилване, създаване на местната предприемаческа среда, иновации, дигитализация. Тъй като това са бъдещите тенденции на пазара, по начина, по който чертаем бъдещото развитие на региона, предопределяме по какъв начин ще изглежда икономическата среда.
От една страна се стараем да извлечем инициативи, работейки с местните представители на различни заинтересовани страни за това да има желание за създаване на местни бизнеси в региона, от друга страна работим в посока да има достатъчно правилни умения, включително в посока дигитализация, така че всеки един чуждестранен инвеститор да бъде привлечен от това, което предлага областта.
Ние смятаме, че регион Стара Загора има много висок потенциал за бъдещо развитие в леко различна от досегашната посока, залагайки на новите сектори, които се развиват на глобално ниво. Тук става въпрос за енергийните такива в областта на ВЕИ, съхранение на енергия, устойчива мобилност и различни системи, свързани с нейното решаване. Говорили сме за това, че биха били интересни инвестициите във високи технологии, независимо мехатроника или електроника, тъй като в крайна сметка се опитваме да напаснем потенциала на сектори в бъдеще, които виждаме на глобално ниво, опирайки се на традициите в региона.
Ако подсигурим добро взаимодействие между всички заинтересовани страни на местно ниво – местната бизнес екосистема, асоциациите, различните НПО, местната администрация и не на последно място Тракийски университет и други образователни институции, може да се получи много добра картина. Говорим за стратегия, която ще продължи години напред. Тя би следвало да подпомогне както местната бизнес среда, така и привличането на чуждестранни инвеститори.
- На какъв етап е стратегията за развитието на региона, която подготвяте съвместно с община Стара Загора?
- Идеята на стратегията е освен да вкара някои нови елементи, свързани с анализите, които направихме, да интегрираме някои добри инициативи, които бяха предприети от местните заинтересовани страни.
В процес на завършване сме, съвсем скоро - в началото на следващата година тя вече ще бъде напълно готова. На този етап тя беше представена на различните групи заинтересовани страни.
Събитието днес служи и за да обяви, че имаме създадена такава стратегия и да я обвържем с това, което чуваме от инвеститорите.
- Какво е важно за навлизането на чуждия бизнес в България и как политическата нестабилност у нас се отразява на инвестиционните им намерения?
- Инвеститорите по света търсят доста сходни неща – условия за бизнес на местно ниво, добра инфраструктура, наличие на работна ръка с правилните умения. Политическата стабилност има значение, доколкото търсим някаква предсказуемост на бизнес климата. Чухме от участници в събитието, че големи инвеститори по света не се поколебават да инвестират и в държави, в които няма политическа стабилност, стига да са налице основните условия – предсказуемост на местно ниво, наличие на хора с правилните умения, инфраструктура. Дигиталната инфраструктура в България се оценява много високо от инвеститорите. От нас зависи да стъпим върху силните страни, които вече съществуват и да ги надградим.
- Как да направим така, че индустриалните зони на Стара Загора да се напълнят с международни компании, както стана в Пловдив?
- Пловдив е един от добрите примери в страната. Мисля, че точно проект, върху който работим с Община Стара Загора, включително събитие като днешното, в което имаме гости от САЩ, Южна Корея, различни европейски страни, поставя Стара Загора на картата, говори за това какви са силните й страни. В основата на успеха стои силно взаимодействие между всички в екосистемата – администрация, бизнес, НПО по продуктивен начин и много работа от всички.
- Ще съумее ли Стара Загора да балансира на фона на затихващата въглищна енергетика с тези нови предложения за бизнес, заложени в подготвяната стратегия?
- Надяваме се да може. Отново ще наблегна на думите на участниците във форума – в основата е желанието ни да учим, да се образоваме, да не стоим в рамките на това, което знаем, защото светът е в процес на преоткриване. Няма нищо по-нормално от това бизнес насоката да се сменя и респективно да се сменят необходимите умения. За да отговорим на тези нужди, преди всичко трябва да има желание.
В интервюто са включени и отговори на въпроси, зададени от divident.eu
Първото издание на Националния медицински форум „Medica Zagora 2024“ се проведе на 22 и 23 ноември 2024 г. в Културен център „Стара Загора“. Събитието събра на едно място над 200 души, които имаха възможността да чуят разнообразни лекции по теми от..
13 санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ са наложени от Община Стара Загора през последната ноемврийска седмица. Най-много сред тях са случаите на неспазване на разпоредби на Наредбата за обществения ред при използване на превозни..
Чувалите с изборните книжа от парламентарния вот на 27 октомври ще отпътуват от общините към областната администрация в Стара Загора, където ще останат под охрана. От там ще бъдат транспортирани към София с полицейски ескорт на 4 декември...
От днес започва традиционната кампания на Сдружение „Бъдеще за децата“, която се провежда за 12-и път в града на розите под мотото „Заедно да подарим по една вълшебна коледна приказка!”. За това съобщи Невена Трифонова и обясни, че всеки може..
Под мотото „Да помогнем на деца да повярват в чудеса“ ще преминат организираните от Община Мъглиж събития в празничния месец декември. Началото ще бъде поставено със запалване на светлините на коледната елха на 7 декември. В дните преди Рождество..
13-годишно момче от Ямбол с тежко заболяване ще бъде подпомогнато финансово чрез благотворителната кампания на Община Ямбол „Подай ръка – спаси живот”. Това реши на заседание общественият съвет за разпределение на набраните средства от кампанията...
От началото на годината изследвания за ХИВ и СПИН в специализирания Кабинет за анонимно и безплатно консултиране при Регионалната здравна инспекция в Стара Загора са си направили общо 1135 души, като положителни резултати за вируса са дали 14 проби. По..
10 автомобила са срени от движение заради неизправности в светлините или за износени гуми в рамките на приключилата акция „Зима“. Това съобщи главен инспектор Димитър Димитров, началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора. Тя се проведе от 1..
Национален екоконкурс за коледна елха от рециклирани материали организират от фейсбук групата „С любов за Стара Загора“. Целта на инициативата е да стимулира креативността и устойчивото мислене, като насърчава използването на стари и ненужни..
Коледен базар „От децата за децата на нашия град" ще се организира за първи път в специален 3-дневен формат по инициатива на кмета на Млада Загора Радослав Балкански и Младежкия общински съвет към Центъра за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net