Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

снимката е илюстративна

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. 

Защо топовните салюти били точно 21 - историята на този ритуал води началото си от военните флоти на големите морски държави през XIV век. Тогава корабната артилерия била най-мощното оръжие на борда. Когато военен кораб пристигал да хвърли котва до нечий бряг, трябвало да докаже, че идва с мирни намерения. 
За да се подчертае това, се изстрелвали точно определен брой изстрели.
Тъй като корабните топове можели да възпроизведат само по един гръм и после се нуждаели от доста време да презареждат, корабите поздравявали пристанищата със седем топовни изстрела, колкото оръдия обикновено имало на борда на кораба, който бил обърнат към сушата.
След десетилетия барутът и скорострелността на артилерията се усъвършенствали и топовете вече можели последователно да изстрелят по три снаряда. Затова било прието мирният салют да съдържа 21 изстрела. С годините ритуалът се пренесъл на сушата. Нарекли го "Салют на нациите"
С  него се посрещали царе, папи, патриарси. И днес в много държави с двадесет и един артилерийски изстрела се оказва почит при пристигането на президент.  А оказва се, преди век, точно такава почит старозагорци отдавали и на Новата година.  

Вторият задължителен компонент по посрещането на новите 365 дни век назад в Стара Загора  били баловете. Организирали се от различни професионални организации -  банки, спортни клубове, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел " Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора

Век назад по отношение на облеклото на поканените на бала също се спазвал  „дрескод“. 

Мъжете били в официално облекло, а дамите в с дълги рокли, украсени с изкуствени цветя, както повелявали модните канони на онова време. 

Разбира се, случвало се понякога тържествата да са по-бурни, а за това свидетелства обява във вестник "Дума" от януари 1929 година. 

В съобщението във вестника се умоляват господата, посетили новогодишния бал, които по погрешка са взели чужди шушони или галоши, да бъдат така добри да ги върнат. От обявата във вестника става ясно, че в Офицерския клуб вече има върнати галоши и шушони. 

Отново от съобщението става ясно, че ако все пак не всички господа успеят да си върнат загубеното, организаторите поемат вината и изплащат неустойки. 

За Нова година преди сто лета в Стара Загора разказва поредният епизод на рубриката на Радио Стара Загора „Истории под липите“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На семеен дуел в игри на ума

Той е печелил 11 пъти игрите на ума „Последният печели“ по БНТ, а тя веднъж. В битката на градовете в предаването се срещат един срещу друг. Семейство Теневи – колегата Десислав Тенев и съпругата му Мария Тенева са страстни почитатели на куизните..

публикувано на 06.04.25 в 14:46

Михаил Банов - забравеният герой, защитник на небето над София по време на Втората Световна война

 Доскоро се знаеше, че във въздушната отбрана на София по време на Втората Световна война участие вземат четирима летци от Стара Загора. Истината обаче е, че те са били петима.  Името на забравения, пети герой, е Михаил Койчев Банов. Роден е на 13..

публикувано на 06.04.25 в 12:12

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08