Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров, преподавател в Нов български университет.
Той е автор на монографията "За християнския празник Богоявление и неговото отбелязване в Калофер: история и съвременност".
"Преди години започнах проучване, което доведе до издаването на един голям документален сборник в три тома, свързано с атеистичната политика на Българската комунистическа партия в тоталитарния период. Тогава, запознавайки се с документи от Държавния архив в Пловдив, попаднах на любопитни материали от 60-те и 70-те години - опитите на комунистическата власт и на тогавашните т.нар. комисии по социалистическите празници и обреди, да създадат паралелен празник, който да дублира, а в перспектива да измести отбелязването на Богоявление в Калофер.
Единствено в Калофер, по време на комунистическото управление, има опити за създаване на такъв празник, наречен "ден на гмуркача", "ден на зимния спорт" или "ден на зимното гмуркане". Тогава си дадох сметка, че очевидно въпроса с отбелязването на Богоявление и отношението на местната общност към празника е доста по-различно от общата представа, свързана преди всичко с прословутото хоро в града", подчерта доц. Живко Лефтеров.
Неговата монография е първото цялостно изследване на Богоявление в Калофер. Върху основата на разнообразна изворова база и съществуващата историография по въпроса са разгледани богослужебните практики и народните обичаи, свързани с празника, доколко традицията е оригинална и доколко - повлияна, най-вече в периода на комунистическата власт, стремяща се да подмени и да изличи неговата религиозна същност.
"В моето изследване ме вълнуваше въпроса защо този нов обичай се появява през 90-те години точно в Калофер. Водещо беше да разгледам Богоявление в един по-широк контекст от гледна точка на религиозната обстановка и традицията в града.
Когато започнах да изучавам по-подробно архивите за Калофер и неговото минало, установих любопитни факти. Те са свързани преди всичко с това по-специално отношение, което Калофер и неговата общност имат към празника. Именно тази привързаност на общността към Богоявление обяснява защо в Калофер се роди този нов обичай - "мъжкото хоро", отбеляза Живко Лефтеров.
Изследователят обясни, че след падането на комунистическия режим отбелязването на Богоявление отново е възстановено именно в Калофер през януари 1990 година.
Цялото интервю с доц. д-р Живко Лефтеров можете да чуете от звуковия файл.
Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и Лора живот, са изписани стотици страници в българската литература...
Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..
„Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..
Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..
Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..
Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Флоренция, организатори са Културна..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..
Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...
Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..
Мобилни пунктове за събиране на опасни битови отпадъци ще бъдат разположени в град Раднево на 13.11 от 10 до 16 ч. , на ул. "Митьо Станев" 1, а в Стара Загора часът се запазва, но датите са две: 14.11 на паркинга до парк „Зелен клин“ и 15.11 на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net