На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота на българите след Освобождението, описва националния ни характер и критикува типичните национални и балкански черти. Пътувал много по света, описва и се опитва да прилага положителните примери в отечеството ни, заимства идеи от пътуванията си за своите произведения…
„Изключително честен, открит, обаятелен, щедър, демократ по убеждения, чувствителен към болките на обикновените хора, и до днес не само неговите съграждани, но и много българи го чувстват близък и го наричат често само със собственото му име – Алеко.“, разказва уредничката в къща музей „Алеко Константинов“ Анатолия Тодорова.
Алеко Константинов произхожда от един от първите свищовски родове - роден е в семейството на видния търговец Иваница Хаджиконстантинов. Майка му е от голямата видинска фамилия Шишманови. Обучението му започва с частни учители вкъщи с Янко Мустаков, създател на първия хор и Емануил Васкидович, създал първото светско училище. Продължил в Светиноколското училище на възрожденеца Христаки Павлович. В прочутата Габровска гимназия, станала известна като Априловската, учи заедно със съгражданина си и връстник Цветан Радославов, авторът на текста на българския химн. Прекъсва заради Априлското въстание.
На 27 юни 1877 г./ по нов стил/ Свищов става първият освободен град от руските войски и се създава Първото гражданско управление. Канцеларията на свищовското губернаторство се установява в родния дом на Алеко. Тогава той е 14-годишен и става писар, а Иван Вазов е регистратор в канцеларията. Завършва образованието си през 1881 година в гр. Николаев, по-късно записва и право в Одеса, след което се връща в родината.
В България започва работа в столицата като съдия и прокурор. Като адвокат често защитава бедните и онеправдани българи безплатно, а след делата "пропускал" да вземе хонорарите си .
Алеко Константинов развива активна обществена дейност. Обича да пътува, посещава много страни. Пътува и из България. Пътуването е извор на вдъхновение, на родолюбие и на преклонението му пред българската природа. Поставя началото на организирания туризъм с изкачването на Черни връх през 1895 г. Демократ по убеждение, негов идол е Петко Каравелов от Демократическата партия, пише своите статии, фейлетони и пътеписи в органа на партията в. „Знаме“, припомня Анатолия Тодорова.
„Година преди убийството му пише, че иска да дари на Общината в Свищов родната си къща, защото има исторически характер – в нея по време на Руско-турската освободителна война отсяда руският император Александър II. След смъртта му, роднините изпълняват волята му и къщата е превърната в музей на 15.05.1926 г. с три отдела – “Алеко Константинов“, археология и етнография и „Императорската стая на Александър II и неговите генерали Радецки, Драгомиров и Скобелев“, продължава разказа.
Обзаведен с мебели от Виена, днес посетителите могат да видят в дома на Щастливеца люлката и пианото на писателя и на неговите сестри, дрехите с които е бил облечен в деня на убийството и простреляното му сърце в стъкленица. "Пазят се и много оригинални снимки на Алеко Константинов и семейството му, първите издания на „Бай Ганьо“ и на „До Чикаго и назад“. Както и кибритницата му с инициала му „константиновка“. Описана е във фейлетона „Страст“, който започва с „Аз съм щастливец и това го знае цяла България…“, завърши историчката. И припомня, че Алеко Константинов сам нарича себе си Щастливеца след като за кратко време губи семейството си заради туберкулозата…
Аегония е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..
Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..
Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..
Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят..
Шест късометражни филма ще бъдат представени тази вечер (03.04.) от 18:00 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Блок прожекцията е с времетраене 70 минути, при вход свободен. Селекцията е на платформата за късо кино "Кинематограф", а..
В Залата за временни експозиции на Художествена галерия Стара Загора може да разгледате изложбата „Безкраен разговор“ . В експозицията са включени подбрани натюрморти с цветя, от богатата колекцията на културната институция, на автори като Елисавета..
На 2 април отбелязваме Международният ден на детската книга. Датата е рождена на обичания датски писател Ханс Кристиан Андерсен, роден през 1805 г. Това е причината през 1958 г. ЮНЕСКО да учреди Международен Златен медал на името на Андерсен,..
Поетесата Живка Барова ще изненада тази вечер своите почитатели и приятели с първата си книга с разкази „Намигване“. Представянето е от 18:00 ч. в Изложбена зала "Байер". След няколкото стихосбирки, за първи път авторката се обръща към..
Завърши Вторият Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня. Бяха връчени и наградите на отличените представления. Тази година голямата награда е за комедията “Неделя сутрин”. Решението взе журито в състав: Ивелин Керанов –..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net