Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почти двоен ръст на случаите на домашно насилие в Старозагорско за година

Почти двойно са се увеличили случаите на домашно насилие в региона за една година, показва броят на образуваните досъдебни производства, наблюдавани от Районната прокуратура в Стара Загора. Това е и поводът да разговаряме с Таня Димитрова, районен прокурор на РП - Стара Загора: 

Прок. Димитрова, има ли увеличаване броя на образуваните дела за домашно насилие в региона?  Прави впечатление напоследък почти ежедневното регистриране на такива случаи според информацията от бюлетина на ОДМВР – Стара Загора.

Действително е налице негативна тенденция за увеличаване на престъпленията, които касаят упражнено насилие, физическо или психическо такова.Тенденцията е тревожна, а цифрите се увеличават с всяка изминала година.В подкрепа на това са и статистическите данни, които сочат, че през 2024г. Районна прокуратура – Стара Загора е ръководила разследвания по 237 досъдебни производства, а през 2023 година те са били 138.

В 117 случая се касае за лица съжителстващи на семейни начала, 58 са случаите на съпрузи или бивши съпрузи, а в 40 за упражнено насилие над възходящи или низходящи роднини /родители или деца/.

Какви са формите на домашно насилие и кои са най-често срещаните?

С оглед същността на насилствените действия се очертават няколко основни вида:

Физическо насилие е всеки акт, с който се причинява телесна повреда в резултат на противозаконна употреба на физическа сила.Посегателствата могат да бъдат по-сериозни или по-леки. Психично насилие дава израз, чрез заплахи, вербално насилие или тормоз, принудително ограничаване на личния живот, всяване на страх от по-нататъшни нападения, преследване и др. И при двете основни форми обикновено има последователни епизоди на насилие.

Европейските стандарти приемат, че наблюдението на домашно насилие от страна на дете също е форма на насилие и детето е „жертва“.

Най-честите поводи и причини за упражняване на домашно насилие?

В психологията е обоснован моделът на „Цикъл на насилието“, в който насилствената връзка е в три последователни епизоди на насилие.“Покачване на напрежението“ е първата фаза и се  характеризира с критика, отправяне на заплахи. Втората фаза е „Взрив“, когато извършителят прибягва до упражняване на някоя от формите на насилие. Най-често обект на насилие стават най-близките и нерядко се случва след злоупотреба с алкохол или зависимости от наркотични вещества. Повишен риск имаме при наличие на оръжие у насилника, характеристични данни, сочещи за агресивна, доминантна личност, психични разтройства и нуждата от психиатрично лечение и др.

Голям ли е броят на прекратените дела поради оттегляне на жалбата от страна на лица, потърпевши от домашно насилие?

Действително в една немалка част от случаите на домашно насилие жертвата оттегля жалбата си и изразява желание лицето, което е упражнило насилие, да не бъде разследвано и съдено.Тук е мястото да отбележа, че третият цикъл на насилието се изразява в разкаяние и съжаление от страна на насилника, който се обезвинява и прехвърля вината на жертвата. Именно в тази фаза се оттегля жалбата. А всъщност, вероятността да се случи отново е голяма и основната причината е в липсата на подходящи и приложени навреме стъпки за предотвратяване ескалацията на насилието.

Кои са мерките за защита при домашно насилие, действа ли реално ограничителната заповед и какво е добре и трябва да знаят лицата, обект на този вид престъпления? 

Ако сме пострадали или свидетели на домашно насилие, можем да се обърнем съм съответното РУ на МВР, Районна прокуратура, Центровете за превенция на насилието, както и чрез обаждане на горещите телефонни линии, които има в градовете общински центрове.

Сигнализираме полицията и прокуратурата, когато има данни за извършено престъпление, макар че и в тези институции се дават насоки като първи стъпки за незабавна реакция и за насочване на жертвите към оказване на подкрепа и съдействие от различните сдружения и центрове за обществена подкрепа. За Стара Загора такива са „Самаряни“ и „Мисия криле“, а за Казанлък сдружение „Жените на Казанлък“.

Изключително важно е да има бърз отговор в ситуации на непосредствена опасност. Жертвите на домашно насилие имат на разположение безплатен и конфиденциален достъп до психологическо консултиране и правна подкрепа. Именно в тези Центровете за превенция на насилието над жени могат да получат безплатна правна консултация и да се осъществят срещи с психолог.

Обществените нагласи са за непримиримост към насилието, което всъщност започва още от училище. Ако няма реакция от обществото, от правоохранителните органи, у извършителя се създава чувство на безнаказаност. Последователните цикли на домашно насилие, често с увеличаваща се честота, интензитет и опасностите  в течение на времето, са видими за членовете на семейството, роднинския и приятелския кръг, които, ако не реагират и не дадат гласност на случващото се по описаните по-горе начини, рискът от ескалация на насилието е реален. 

Създадена е организация по прием на граждани, снемането на обяснения по образец и разясняване на правата им на пострадали лица, включително и с правото им да получат закрила по реда на Закона за зашита от домашното насилие, след сезиране на съответния Районен съд. Незабавно се определя наблюдаващ прокурор и преписките се изпращат в органите на МВР в най-кратък срок за предприемане на действия, в случай на неотложност и непосредствена опасност за живота и здравето на пострадалите лица.

Колко са осъдените за тези престъпления през миналата година?

По приключени разследвания на Районна прокуратура – Стара Загора през 2024г., са осъдени 31 лица извършили престъпления в условията на домашно насилие - за нанесени телесни повреди и закани с убийство в условията на домашно насилие, както и за принуда и нарушена ограничителна заповед. Районна прокуратура – Стара Загора противодейства на този вид престъпления, чрез провеждане на бързи разследвания и с внасяне в съда на искания за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“. Наложените наказания са както следва: 4 лица са осъдени с ефективно наказание „Лишаване от свобода“, 11 лица са с условни наказания с изпитателен срок, 2 лица имат наложено наказание „Пробация“, а 11 лица наказание глоба за общ размер от 16 700 лева.

Интервюто с прок. Димитрова може да чуете в звуковия файл:



По публикацията работи: Елена Балабанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Общинската зеленчукова градина осигури първи продукти за децата на Казанлък

Днес малчуганите в детските градини в Казанлък имаха възможност да опитат първата продукция от екологично отгледани зеленчуци в общинската зеленчукова градина. 270 марули и 15 кг лук бяха доставени и включени в пълноценния обяд на децата в..

публикувано на 13.02.25 в 16:32
Община Стара Загора

Община Стара Загора очаква още двама здравни медиатори

Министерство на здравеопазването одобри искането на Община Стара Загора за още две щатни длъжности за здравни медиатори, с което броят им ще стане общо трима. Това обяви днес д-р Антония Тодорова, началник на отдел „Здравеопазване и социални дейности"..

публикувано на 13.02.25 в 16:15

Тома Биков: Министрите в кабинета могат да бъдат сменяни във всеки един момент

„Правителството и партиите в коалицията работят усилено, за да бъде постигната точка на консенсус по отношение на бюджета“. Това заяви в интервю за предаването „60 минути повече политика“ в ефира на Радио Стара Загора народният представител от..

публикувано на 13.02.25 в 15:55
Йордан Йорданов

Продължават проверките на строителни обекти от Инспекцията по труда и в Стара Загора

 Над 50 са строителните обекти проверени в област Стара Загора от Инспекцията по труда от средата на януари до момента. Откритите нарушения са 137, съобщи Йордан Йорданов, началник отдел "Административно, информационно и правно осигуряване" в Дирекция..

публикувано на 13.02.25 в 15:11

В Сливен обмислят създаването на "капан" за безстопанствени животни

 Съвместно предложение за изготвяне на общински „капан" за задържане на безстопанствени животни трябва да изготвят общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, разпореди областния управител Чавдар Божурски по време на заседанието на Областната..

публикувано на 13.02.25 в 14:35

Писма с мило послание ще зарадват пътниците в градския транспорт на Стара Загора утре

С оригинален жест ще повдигне утре настроението на пътуващите старозагорци общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози", съобщи управителят инж. Георги Станчев. По случай двойния празник 14 февруари, симпатично писмо със сърдечно послание вътре..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Журналист: Румънското общество е изключително разделено

„Румънският народ няма никакво съмнение в западната ориентация на страната, но обществото е изключително разделено.“ Този коментар в предаването „60 минути повече политика“ в ефира на Радио Стара Загора направи независимият журналист и преводач..

публикувано на 13.02.25 в 12:39
Снимката е илюстративна

По-малко клиенти в хипермаркетите в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери...

публикувано на 13.02.25 в 11:49
Община Казанлък

Община Казанлък глобява родители за отсъстващи ученици

През последните две години Община Казанлък е наложила глоби на 50 родители, заради неизвинени отсъствия на децата им от училище, информират от общинския пресцентър. Съставени са им актове на стойност от 50 до 150 лева , поради това ,че децата им..

публикувано на 13.02.25 в 11:11