„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“ е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението.
Автор на монографичното изследване е фолклористът доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция "Антропология на словесните традиции" към Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ).
"Книгата проследява първите стъпки в събирането и записването на фолклорни текстове, тяхното публикуване и разпространение посредством печатните форми на комуникация, и интерпретирането им в светлината на процесите по изграждане на националната идентичност. Тя улавя този особен момент в българската културна история, при който първите стъпки прави печатната култура за българското население.
Появата на периодични издания по един много симптоматичен начин популяризира фолклорните материали, които в тези години започват да преминават от своето устно битие на изпяване и разказване - в своята писмена, а след това и печатна форма", съобщи в предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора доц. Николай Вуков.
"Имаме една много богата и наситена история на българската публицистика и журналистика от Възраждането - първото българско периодично издание списание "Любословие", списвано от Константин Фотинов, "Български орел" на Богоров, "Цариградски вестник", също под редакторството на Иван Богоров (най-продължително издаваното, почти 15 години без прекъсване, българско периодично издание).
В рамките на тези две десетилетия, които са в центъра на внимание в книгата, излизат над 100 издания. Почти без изключение всяко едно от тях системно и неотменно започва да публикува на своите страници записи на фолклорни произведения, основно на народни песни, но също така и гатанки, пословици, поговорки, предания, произведения на фолклорната проза, описания на обичаи, обреди и т.н.", отбеляза Николай Вуков.
"Тази поява на фолклора в печатните издания е свързана с много други процеси, при които народното творчество изиграва своята роля. Това са десетилетията, в които се водят дебати, изработват се политики и стратегии за новобългарския книжовен език - как да бъдат записвани, как да бъдат публикувани и на какви граматични правила да бъдат подчинени тези произведения. Така, че фолклорът изиграва една много важна роля и по отношение на езиковото строителство в този период, и по отношение на изработването на визии и форми, свързани с книжовната култура. Изобщо първите литературни произведения от Възраждането се опират на фолклорни произведения", уточни изследователят.
Официалното представяне на книгата е на 14 януари (вторник), 16:30 часа, Зала 19 на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей, ул. Московска 6А (Княжевския дворец).
Цялото интервю с автора можете да чуете от звуковия файл.
Николай Вуков е доцент в ИЕФЕМ-БАН, преподавател по социална и културна антропология в СУ „Св. Климент Охридски“ и ПУ „Паисий Хилендарски“. Доктор по фолклористика в Института за фолклор – БАН и доктор по история в Централноевропейския университет – Будапеща. Специализирал е в редица университети и научни центрове в чужбина, сред които Института за висши изследвания в Берлин, Дом на науките за човека – Париж, Американския изследователски институт в Истанбул, Колеж „Нова Европа“ – Букурещ, и др. От 2021 г. е ръководител на секция „Антропология на словесните традиции“ при ИЕФЕМ-БАН. Автор и съавтор е на няколко монографични изследвания, както и на над сто научни статии и студии в България и чужбина. Областите на изследователските му интереси включват антропология на паметта и възпоменанията; паметници и музейни репрезентации; родство и семейство; културно наследство в миграция; словесни традиции и нематериално културно наследство.
Джаз фестивалът „Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора. По традиция музикалното събитие ще събере любителите на музиката на специално изградената сцена на Античен форум „Августа Траяна“, това съобщи на пресконференция ресорният..
В Сливен ще се състои официалното откриване на Майските дни на културата „Сливенски огньове“. Светлинно, огнено и лазерно шоу е включено в програмата на първата вечер от Майските дни на културата. То ще се проведе на площад “Хаджи Димитър”, пред..
В Старозагорския куклен театър на 7 май от 18 ч. предстои премиерата на най-новото заглавие в репертоара – „Малкият Мук“по Вилхелм Хауф– история за едно добро, чистосърдечно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се..
На големия празник Гергьовден ще Ви срещнем с един именик, който с чест и достойнство носи името си – Георги Радулов. Той е един от онези хора, на които името им е дадено неслучайно или казваме, че напълно заслужават и отговарят на името си. Един..
Обичаният български актьор Павел Поппандов ще бъде специалният гост на 12-ото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“, което ще се проведе в Стара Загора от 31 май до 4 юни. Той ще получи наградата „Златна липа“ за..
В два последователни дни виртуозите от Симфониета Враца и Камерен оркестър Хасково ще разказват музикално-театрална приказка на децата на Хасково. На 8 и 9 май, по повод Деня на Европа , най-малките почитатели на музикалното изкуство, техните родители..
В Старозагорския куклен театър на 7 май от 18 ч. предстои премиерата на най-новото заглавие в репертоара – „Малкият Мук“ по Вилхелм Хауф – история за едно добро, чистосърдечно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска във..
Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора" За периода 05.05 – 11.05.2025 г. /понеделник – неделя/ База Културен център „Стара Загора" 05.05 /понеделник/ 17. 00 часа Концерт – промоция „Хайде ела, да..
От 8 до 30 май в Художествена галерия „Руси Карабиберов“ в Нова Загора ще се проведе поредното издание на традиционния Пленер по живопис. Събитието води началото си от 2004 г., като за този период са били представени 238 творби от 113 автори,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net