Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на ръкописното писмо:

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

снимката е илюстративна
Снимка: Виктория Топалска

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният ден на ръкописното писмо. Всъщност, то - ръкописното писмо, има свои привърженици във всяка възраст - като започнем от децата, преминем към по-големите, през майките и татковците и стигнем до най- достолепните членове на семейството. 

 Защо не на клавиатура, а след това - на електронен адрес, а - на хартия, с химикал или молив, а след това - по пощата - ами защото ръкописното писмо ти дава много повече от онова, което неговото  - електронно "дете" може да ти даде - повече време, повече възможност да чуеш себе си, да подредиш мислите си, а и повече емоция. 

Това е мнението на  колегата ни от Казанлък Деляна Бобева, която продължава да изпраща писма - било то като поздравителни картички за празниците или пък по друг повод. А освен че изпраща, Деляна обича и да получава писма. Споделя, че по отношение на писмата има две истории, които няма как да забрави. 

Първата е от детските й години, когато по време на лагер в Горна баня се запознава с ученическата любов. Той е от Перник, тя - от Казанлък, разменят адреси. В онези  години нямало нито мобилни телефони, нито Интернет, кореспонденцията се водела  по пощата. А едно от писмата на момчето от Перник Деляна получава четири години след неговото изпращане, разказва самата тя. 

Втората история е свързана с далечна Германия, където живее приятелката на Деляна, Мария. По традиция още през февруари, казанлъчанката  изпраща по пощата поздравителна картичка за Баба Марта, придружена с червено-белите символи на пролетта. Преди седем години към писмото прибавя и пакетче джоджен. Заради ухаещата подправка пратката пропътува половината свят, стига и зад Океана, преди да бъде получена от адресата  в Германия. Причината - пощенските служители заподозрели, че в писмото има наркотик заради аромата, затова и го изпратили за проверка в лаборатория в Съединените щати. Там експертите изследвали джоджена, установили, че няма нищо тревожно, препакетирали пратката и отново я върнали към Германия. 

И двете истории на Деляна, свързани с писма, завършват щастливо - години по-късно тя  и изпращачът на писмото, което стига до нея с четиригодишно закъснение, се срещат. Тогава той е наблюдател за първите евроизбори в България, а тя подготвя екзитпол по поръчка на социологическа агенция. 

А въпреки забавянето на мартениците, те все пак пристигат в Германия. След тях до България идва и добра новина - голямото желание на Мария, приятелката на Деляна, да стане майка, се е сбъднало и днес тя отглежда своите близнаци . 

 Кога ще седне и ще напише ново писмо и до кого - Деляна Бобева не знае отговора на въпроса. Но знае, че сега много иска да открие писмо в бутилка. Затова и ако видите фигура, която обикаля по брега на морето, не се учудвайте - може би е тъкмо Деляна 

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36