Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиката на Джордж Гершуин завладява публиката

На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин. В програмата са включени „Кубинска увертюра”, „Рапсодия в синьо” и Симфоничната картина „Порги и Бес”. Специален гост-солист е известният джаз-пианист Константин Костов, носител на наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци "Кристална лира" 2024 година, за високи постижения в областта на джаза. Концертмайстор Анна Иванова.

Независимо дали става въпрос за песни за Бродуей или повлияни от джаза произведения за концертната зала, Джордж Гершуин е смятан за един от най-великите мелодисти на XX-ти век.

Джордж Гершуин

Rhapsody in Blue/Рапсодия в синьо е музикална композиция от 1924 година за соло пиано и джаз група написана от Джордж Гершуин. Поръчано от лидера на джаз групата Пол Уайтман, произведението съчетава елементи от класическата музика с ефекти, повлияни от джаза и е представено премиерно на концерт, озаглавен „Експеримент в модерната музика“ на 12 февруари 1924 година в Aeolian Hall, Ню Йорк. Групата на Уайтман изпълнява рапсодията с Гершуин, който свири на пианото. Аранжорът на Уайтман Ферд Грофе/Ferde Grofé оркестрира рапсодията няколко пъти, включително оригиналната музика от 1924 година, партитурата на оркестъра от 1926 година и симфоничната музика от 1942 година.

Рапсодията е едно от най-разпознаваемите творения на Гершуин и ключова композиция, която определя ерата на джаза. Пиесата открива нов етап в музикалната история на Америка, утвърждава репутацията му на виден композитор и се превръща в едно от най-популярните концертни произведения. В списание American Heritage, Фредерик Д. Шварц твърди, че прочутото начално кларинетно глисандо е станало толкова разпознаваемо от публиката, колкото и началото на Петата симфония на Бетовен.

Вдъхновен от музиката, която чува по време на ваканция през 1932 година в Хавана Гершуин създава кратка, импресионистична пиеса, с вкус на кубинските ритми за американската публика. Премиерата на произведението под заглавието Rumba е на вече разрушения стадион Lewisohn в Ню Йорк на 16 август 1932 година, като част от програмата на Гершуин с  Нюйоркската филхармония, дирижирана от Албърт Коутс. Концертът има огромен успех. Както Гершуин пише: „Наистина вярвам, че това беше най-вълнуващата нощ, която някога съм имал… 17 845 души платиха, за да влязат, а около 5 000 бяха пред затворените порти, опитвайки се да си пробият път.”

Композицията е посрещната благосклонно от критиците. Тя е преименувана на „Кубинска увертюра” три месеца по-късно на благотворителен концерт, дирижиран от Гершуин в Метрополитън опера.

Яркостта, значимостта и комбинацията от класически и „черен” джаз отличават стила на Гершуин. Периодът на зрялото творчество на музиканта е през 30-те години на миналия век, когато се ражда най-известната му опера „Порги и Бес“. Операта е поставена за първи път в Бостън през 1935 година с голямо одобрение от публиката. На представлението присъстват хора от различни раси и това донася признание на автора. През 1936 година Гершуин оформя откъси от операта в оркестровата сюита „Порги и Бес”, изпълнена за първи път от Филаделфийския симфоничен оркестър на 21 януари същата година с участието на автора в клавирната партия. Гершуин дирижира всички следващи изпълнения на Сюитата до смъртта си през 1937. Но след това творбата била забравена и едва през 1958 я намира секретарят на Айра Гершуин, който тогава я озаглавява „Catfish Row“, за да не се обърква със създадената междувременно през 1942 сюита „Порги и Бес – симфонична картина” от Робърт Ръсел Бенет, приятел и сътрудник на композитора.

В интервю главният диригент на Държавна опера Стара Загора Ивайло Кринчев подчерта, че Джордж Гершуин е автор на много песни останали встрани от вниманието на публиката. В тях ясно личи мелодиката на този стил, характерен за 20-те години на XX век. Там са застъпени темите, приети за джаз стандарти, които се ползват и днес. 

По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Библиотечни специалисти от Стара Загора разясняват въпросите на медийната и информационна грамотност

Регионална библиотека "Захарий Княжески" - Стара Загора провежда разяснителна кампания по въпросите на медийната и информационната грамотност  по програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и..

публикувано на 02.07.25 в 09:23
Гл.ас.д-р Емилия Жунич

Малкият принц пази архива на първата извънстолична опера

Преди повече от четвърт век обстоятелствата ме запознаха с една удивително начетена жена, премерена в думите, в емоциите, с търсещи очи, педантично подредена, събрала в себе си точността на изследовател и наивността на детската любознателност. Животът й..

публикувано на 29.06.25 в 14:05

Театърът, който възпитава свобода

За втора поредна година ученическата театрална трупа от тунизийския град Сфакс гостува на „колегите“ си франкофони от Стара Загора.   В основата е нашето приятелство с ръководителката на тунизийската трупа Муна Афес, и желанието да обединим..

публикувано на 27.06.25 в 14:15

С „Гунди – легенда за любовта“ откриват първия кинофест в Хасково

Четири български филма са включени в програмата на първото издание на Фестивала на българското кино, който ще се проведе в Хасково от 30 юни до 3 юли в парк Ямача.  Кинофестът е най-новото предизвикателство на Община Хасково към любителите на..

публикувано на 26.06.25 в 14:27

„Джаз в музея“ с музиката на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в къща-музей „Гео Милев“

Инициативата „Джаз в музея“ с музиката на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски ще зарадва посетителите на къща-музей „Гео Милев“. Събитието е тази вечер от 19 ч.  В програмата на концерта са включени авторски композиции на двамата творци, както..

публикувано на 26.06.25 в 14:08

"Алегра" представя Шоу концерт с най-доброто на Летния театър в Стара Загора

Детско-юношеска студия за сценични изкуства "Алегра" представя своя Шоу концерт с най-доброто от последните години. Спектакълът е тази вечер на Летния театър в Стара Загора от 20 часа. Зрителите ще се потопят в емоционален спектакъл, изпълнен с..

публикувано на 26.06.25 в 09:29

Неоново лято ни пожелават Теди Кацарова и БНБенд с „Неонови залези“ (видео)

„Неонови залези“ е най-новата песен на Теди Кацарова съвместно с новоизгряващата момчешка банда БНБенд. Парчето се появява в музикалния ефир в началото на юни и е със силна заявка за летен хит. Музиката е обща – Теди Кацарова, Алекс Веждаров,..

публикувано на 24.06.25 в 13:30

Културният живот в Стара Загора с билети за гостуващи артисти - от врата на врата

За това как се прави и организира култура в Стара Загора извън рамките на държавните културни институции става въпрос в следващите редове. Освен Държавния куклен театър, ДТ „Гео Милев“ и Държавна опера в Стара Загора се поставят спектакли и концерти и..

публикувано на 24.06.25 в 12:42

Мюзикълът "Здравей! Как си, приятелю?" - творчески портрет на Стефан Диомов

На 25 юни, от 21.00 часа, на Античния форум "Августа Траяна" солистите на Националния музикален театър представят мюзикъла "Здравей! Как си приятелю?"     Над 20 песни от творческата палитра на Стефан Диомов са включени в продукцията. Идеята за..

публикувано на 24.06.25 в 11:25

Одобрен е идейният проект за паметника на Кирил и Методий в Стара Загора

Съветът по изобразително изкуство към Министерство на културата е одобрил идейния проект за бъдещия паметник на Светите братя Кирил и Методий в Стара Загора. Това съобщи зам.-кметът Милена Желева. Тя добави, че се очаква скулптора и неговия екип да..

публикувано на 23.06.25 в 14:10