Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 минути повече здраве:

Ботоксът – вреда или красота

Говорят експертите: д-р Емил Стоименов от Кожна клиника на Александровска болница

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки, каза за Радио Стара Загора д-р Емил Стоименов от Кожна клиника на Александровска болница.

Ятрогенен бутулизъм, какъвто е констатиран при пострадалите от инжектиране на ботокс жени, в 10-годишната си практика д-р Стоименов не е срещал. Получава се при употреба на твърде голямо количество токсин или негоден такъв, уточни специалистът. Така токсинът се разпространява в кръвоносната система и засяга почти всички органи на тялото. Може да се стигне до проблем с дишането, мускулна слабост, инвалидизация на крайници и дори смърт.

Д-р Стоименов подчерта, че ботоксът се абсорбира средно за 4 месеца и не може да издържи 1 година.

Ботулиновият токсин е може би единственият продукт в света на медицинската естетика, който няма възрастова граница за прилагането му, допълни експертът. Преди всякаква интервенция пациентът дава информирано съгласия, а специалистите дават насоки и указания, каза още д-р Стоименов.

Апелът на специалистите е възможно най-бързо да се изготвят качествени регулации и стандарти за естетическата медицина.

А към желаещите да употребяват: „Ако ще си вземате нещо, което е фейк, нека да е чанта, не нещо, което да си инжектирате в лицето. Безопасността трябва да бъде на първо място“.

Цялото интервю с д-р Емил Стоименов можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41

Почти всеки се среща с HPV, но малцина се изследват

Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..

публикувано на 15.04.25 в 14:11

Вдигат заплатите в психиатриите с 50 %

С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..

публикувано на 12.04.25 в 12:05

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19