Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости на куклите на Лена

16
Снимка: Кристина Русева

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.

  В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал днешния вестник, не изпуска да проследи новините на деня и да отбележи важните събития от селския живот... С  клюкарките баба Денка и баба Гинка, които знаят кой  се е оженил, на кого се е родило дете, кой е заминал за града при децата, кой се е върнал от пуста чужбина… С  дядо Петър, който жадно си отбелязва намаленията в последната брошура на големите магазини… А там, пред вратнята на малкото им китно дворче, баба Станка и дядо Йовчо са седнали на чист въздух  и на сладка раздумка с трите съседки отсреща…Някои от куклите са заети с ежедневните си задължения в кухнята, оглеждат се за последно преди да излязат навън

     Не се шегувам, всички тези кукли и стаи от съвременен селски или градски дом, ви карат да ахнете от възхищение от пръв поглед… Куклите имат изключително реалистичен човешки облик с учудване, радост, тъга, носталгия, очакване, надежда и мъдрост в очите и запечатали житейски емоции в гънките на устата и бръчките около очите, в жеста на ръцете…

  Авторът на куклите, които изглеждат изключително реалистично, е Лена Неделчева. Тя е мила, усмихната и готова да разказва дълго и  с много любов за своите бабчета и дедита, както ги нарича. „Започнах да ги правя отпреди 5-6 години, самоука съм. Всичко, което съм видяла – и направата на студения порцелан, като материал и съотношение, и  техниката е в  руски сайтове. Сама си направих своя рецепта за студения порцелан, макар, че в началото доста материал изхвърлих.  Куклите са като живи, въпреки своя ръст от 15 до 30 см и по-рядко до 60-70  см, защото стават тежки“, обяснява Лена малко притеснена. Бързо забравя смущението си, че дава интервю за радиото, когато разказва как прави лицата на всяка своя кукла – обича да наблюдава и изучава израженията на лицата, стойките, жестовете и поведението на възрастните хора, чете погледите и настроенията им… Дрехите, чорапите, престилките, забрадките, елеците и  пантофите шие и плете сама от платове и прежди, които се старае да се доближават максимално до цветовете и материите от преди години. За да изглеждат като живи нейните бабчета и дедита, които са безжизнени, тя им вдъхва дихание щом довърши лицата им с инструменти, четка и молив и ги  облече. „Всяка от куклите сама, в двойка или в група, си ги представям най-напред в мислите как ще изглежда, поставям ги  в ситуацията или в онази част на къщата или двора, в които са се родили в представите ми, преди да се захвана с изработването им! Моите кукли имат и свой живот -  можете да ги видите и в кухнята, където ще започнат да мият чиниите, в спалнята пред огледалото, в хола пред пианото в очакване на близки приятели на следобеден ликьор, за да попеят и посвирят, в  банята, или на двора под слънчевия  чадър да пият кафето си“, признава Лена.

  Казва, че няма търпение всеки ден да се занимава с това свое хоби, на което е посветила почти всяка свободна минута. Много време и  пари за набавяне на порцелана и на малките детайли, лейки, метли, пейки, столчета, бастунчета и труд, й коства това занимание. Но ще продължава да го упражнява, защото й доставя истинско удоволствие и успокоение. Засега временно не приема поръчки, защото е затрупана, но не отказва на никого, ако има търпение да дойде редът му да отнесе у дома своята баба или дядо от селото на неговото детство…

 А вие можете да се запознаете с тях на страничката на Лена във фейсбук "Куклите на Лена".

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54