Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорски лекари присадиха тъкан, създадена чрез биопринтиране

В Старозагорската университетска болница "Проф. д-р Ст. Киркович" специалисти от Клиниката по съдова хирургия извършиха уникална за региона операция. С помощта на изкуствен интелект и 3D биопринтиране беше създадена и присадена нова „кожа“ върху незарастваща с месеци рана. Пациентката е диабетичка и заради заболяването преди време се е наложило премахване на стъпалото на десния крак. Чрез извършената нова операция с присаждане на „кожа“ лекарите се надяват да успеят  да възстановят кръвообращението на крайника и да го спасят от заплашваща го втора ампутация.

Жената все още се възстановява в болницата, но се очаква до 2-3 седмици да бъде изписана.  

Това е изцяло нов подход за лечение на тежки хронични рани при диабетно стъпало, онкодерматология, изгаряния, декубитални рани и други видове тъканни нарушения.  България е една от първите европейски страни въвели пилотно тази иновативна технология, която се използва успешно в САЩ, Турция, Южна Корея, Испания, Италия и други държави.


В Югоизточна България иновативната методология за персонализирана кожна регенерация се прилага за първи път, уточниха от ръководството на болницата.  С помощта на тази технология от пациентката са извлечени мастни клетки от коремната област, които се използват за създаването на персонализиран пластир с желеобразна структура, отпечатана от 3D биопринтер.

Система от вграден изкуствен интелект сканира и анализира точните анатомични очертания на раната, като тези данни се изпращат към биопринтер за изпълнение на посочените данни. Следвайки инструкциите на компютърната програма, биопринтирането предоставя възможност да се създаде в реална среда пластир, който се поставя върху раната, стимулирайки естествените регенеративни процеси на организма.

По литературни данни в 87% от случаите се постига оздравяване на раните. Технологията представлява революционен подход в лечението на трудно зарастващи рани, особено при пациенти с диабетно стъпало, което е причина за над 50% от ампутациите на долни крайници в България. 

Успешната операция в УМБАЛ "Проф. Д-р Стоян Киркович" е доказателство за възможностите на съвременната медицина и екипите работещи в Клиниката по съдова хирургия, което осигурява нови възможности за пациенти, страдащи от хронични и трудно зарастващи рани.

Повече за иновативния метод чуйте от д-р Христо Абрашев, ръководител на екипа, извършил операцията:

  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06

Организация се бори с насилието над онкоболни

Насилие и дискриминация усещат ежедневно онкоболните хорат в България. Затова Българска асоциация на хора с онкологични и други заболявания „Живот" в Хасково ще насочи работата си към превенция и информираност по темата.  Дискриминацията може и да бъде..

публикувано на 09.04.25 в 14:00

7 април- Ден на здравния работник

Световният ден на здравето също се отбелязва на днешния 7 април . "Пожелавам на колегите си да бъдат все така ценени и вдъхновени от това, което правят и най-вече да бъдат мотивирани." - каза д-р Елена Стайкова- председател на Регионалната лекарска..

публикувано на 07.04.25 в 13:36

На 7 април ще отбележим Деня на здравния работник

7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 година по инициатива на Световната здравна организация, а в България се чества и като Ден..

публикувано на 05.04.25 в 12:05

От деца до 80-годишни хора търсят съвет от психолог

На 4 април празнуват психолозите в България. Датата е обявена за техен празник от 1995 година.  По думите на Марина Грънчарова, председател на Управителния съвет на Сдружението на младите психолози в България "4 април",  специалистите у нас са търсени..

публикувано на 04.04.25 в 08:40

62% от българите подкрепят донорството, но недоверието към лекарите остава проблем

Донорството на органи е жизненоважно за спасяването на човешки животи, но в България процесът среща предизвикателства. Според проучване на агенция „ТРЕНД“ 62% от българите одобряват донорството, но липсата на информираност и недоверието към..

публикувано на 03.04.25 в 12:32
доц. д-р Петър Руев, д.м.

Капките за нос могат да доведат до зависимост

Продължителната употреба на капки за нос води до привикване, предупреждава доц. д-р Петър Руев - специалист УНГ. Назалните спрейове помагат при хрема, но ако се използват повече от 10 дни, могат да причинят зависимост. „ Капките..

публикувано на 01.04.25 в 13:32

Алергиите – болестта на 21-ви век, която няма да отмине

До 2070 г. хората ще страдат от по две алергични заболявания едновременно, прогнозираалерголога д-р Пламен Яковлиев. Според него, 21-ви век ще бъде „векът на алергиите“ заради нарастващото замърсяване и изкуствените вещества в околната среда...

публикувано на 01.04.25 в 13:24

Открит навреме, ракът на дебелото черво е лечим

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак...

публикувано на 29.03.25 в 12:05