Видният възрожденец Добри Чинтулов е роден през септември 1822 година в град Сливен в бедното семейство на Петър Миндов Чинтула и жена му Стоянка. Бащата бил занаятчия, а майката била изкусна тъкачка, като всяка сливналийка. Въпреки, че бил много ученолюбив, напуснал на 13 години училище за да помага на баща си. Будният юноша се интересувал от младежите, които се връщали след обучение в странство, възхищавал се на дрехите и познанията им за страните в които са живели. Жаден за образование, през 1838 г. заминал за Търново, където учел и слугувал за да се издържа. След няколко месеца заминал за Букурещ и Браила. По препоръка на Захари Княжески решава да учи в Одеса, където разбрал, че руското правителство отпуска стипендии на умни български младежи. В Браила богатият му съгражданин Димитър Диамандиев му помага със средства и препоръка и през 1839 година той пристига в Одеса. Учи в Одеското околийско училище, поддържан от Васил Априлов и Никола Палаузив постъпва в Одеската Херсонска духовна семинария. Негови съученици са Ботьо Петков, Иван Богоров, Найден Геров и др. българи. В Одеса е силно повлиян от руските писатели и поети и прави първите опити с перо. През 1850 г. се връща в родния Сливен.
Ако трябва да разделим поезията му, тя включва три етапа, свързани с характера на творчеството му – интимна, революционна и историческа тематика.
Автор е на около 20 стихотворения, но само три от тях са подписани с неговото име. Най-голяма популярност добиват патриотичните му стихотворения, които палят искрите на копнежа за свобода и независимост у българските младежи в страната и зад граница. Най-известни стават „Стани, стани, Юнак балкански!, „Вятър ечи“, , Къде си вярна ти, любов народна?“, „Българи – юнаци“. „ Изучавал цигулка и флейта в Одеса, Добри Чинтулов сам написал мелодиите на своите бунтовни стихове. Понякога дори мелодията се раждала, преди да е написал словата.“, разказва Виктория Михнева, уредник в отдел „Българско възраждане“ в Регионалния исторически музей в Сливен. Приживе е публикувал само три свои стихотворения – в „Цариградски вестник“ през 1849 година: „Стара майка се прощава със сина си“, „Китка от Балкана“, „Изпроводяк на едного българина из Одеса“.
„ Любопитен факт е, че част от неговото стихотворение „Възпоменание“ намираме на страничките на тефтерчето на Левски. В спомените на негови съвременници четем сведения, как често привечер от притихналите прозорчета на къщички в българските квартали се чували революционни песни по негови стихове“, разказва Виктория Михнева.
Работил като учител 25 години в Ямбол, където бил настоятел на в. „Дунавски лебед“ на Раковски и в Сливен, участвал в борбата за църковна независимост. Той е сред избраните делегати на Първия национален църковен събор в Цариград след обявяването на независимата Българска екзархия, като представител на Ямбол, Сливен и Айтос. И взима активно участие в изработването на устава на самостоятелната българска православна църква. Знае отлично руски и френски език, автор е на учебници по литература, риторика и математика, нотно пеене, които са съставени като учебни тетрадки с информация от чужди учебници, но са съставени от него в ръкописен вариант за улеснение на учениците…
До края на живота си Добри Чинтулов е бил активен в борбата за новобългарска просвета, за изхвърляне на гръцкия език от църковното служение и за независима българска църква, бил основател и настоятел на едно от сливенските читалища и др.
Макар и полусляп и болен, той е един от хората, които посрещат руските войски при идването им в Сливен на 5 / 17 януари 1878 г., където изнася пламенна реч на руски. Умира на 27.III.1886 Г. Дълги години след това името и дейността му остават забравени. Едва през 1922 . е направено първото по-обстойно изследване на живота му .
Днес неговите наследници отдават почит и уважение към живота и делото му с построяването на паметник в негова чест в центъра на Сливен, в монумента на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци също е споменато неговото свято име. Природо-математическата гимназия в Сливен носи името на видния възрожденец, а часовникът на сградата на Община Сливен възвестява 12-тия час на обед под звуците на „Стани, стани, юнак балкански!", завърши историчката.
Пожар гори в горски масив между хасковските села Върбово и Тънково. Екипи огнеборци, които гасиха пожар преди това във вилната зона на Харманли, са пренасочени там. Пламъците са унищожили вила, няколко декара лоза, храсти и треви в района. На място..
„Точно в момента бойната група е в отлична позиция да може да нарасне, да се надгради до ниво бригада", заяви на полигона Ново село адмирал Джузепе Каво Драгоне, председател на Военния комитет на НАТО. Той бе в учебния полигон по покана на началника на..
Протестната готовност на работещите в държавните горски и ловни стопанства остава до реално изпълнение на поетите ангажименти. На среща със земеделския министър Георги Тахов вчера бе подписано споразумение за увеличение на средствата за разходи..
Отрязани клони на дървета в разрез с мерките за опазване на зелената система на Община Стара Загора и едрогабаритни отпадъци, струпани около контейнерите за смет са част от нарушенията констатирани през изминалата седмица от служителите на Звено..
Набелязването на допълнителни превантивни мерки за ограничаване разпространението на болестта шарка по овцете и козите е обсъдено на днешното заседание на Областната епизоотична комисия в Хасково, свикано от областния управител д-р Стефка Здравкова...
Фирмите, занимаващи се с дървесина са против обявените от земеделския министър вчера промени. Те бяха оповестени след протест на работещите в горските предприятия с искания за по-високи заплати и облекло. Днес обаче бизнесът обяви, че тези..
Залесяване на 65 декара опожарени горски терени в местността „Седми километър“ ще започне по проект, спечелен от община Стара Загора в конкурса „Залесяваме Активно 2025“ на голяма българска фирма, съобщават от общинския пресцентър. Възстановяването им..
Сухи треви и незаконно сметище горят между кварталите "Три чучура -Север" и "Лозенец" в Стара Загора. На мястото на пожара има изпратен един пожарен автомобил. Това съобщиха за Радио Стара Загора от пожарната в града и уточниха, че към момента огънят е..
Районният съд в Пловдив промени мярката за неотклонение от „постоянно задържане под стража“ в „парична гаранция“ на обвиняемия по делото „Дебора“ – Георги Георгиев. Размерът на паричната гаранция е 25 хил. лева. „Магистратите прецениха, че дългият срок,..
До края на седмицата ще бъде завършена пълната подмяната на водопроводната мрежа в село Турия, съобщи кметът на Община Павел баня Иса Бесоолу. Той припомни, че до момента са подменени водопроводните мрежи на селата Тъжа и Виден, а подобни ремонти..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net