Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

Драматичен театър "Гео Милев" - Стара Загора.
Снимка: Елена Балабанова

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града след Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г.. Учредители  на дружеството са Минко Минев, Стефан Танев, Стефан Зафиров, учителите  Васил Золотов, Стефан  Костов и Никола Саранов и група ентусиазирани младежи, заемащи административни длъжности в града.  .

  Времето е много трудно. Градът все още не се е възстановил от погрома, жертвите и пожарите, старозагорци не са уредили още домовете си, а организират първото театрално представление!

  Пиесата „Иванко, убиеца на Асеня“ от  Васил Друмев се играе при голям интерес в три дни За постановката любителите актьори сами плащат за дрехите и реквизита, а декорите са дело на иконографа Атанас Гюдженов, бащата на големия художник Димитър Гюдженов, който е сред артистите. Трудно било да намерят жени за женските образи, затова двама от по-младите участници, добре обръснати играят  техните роли... „На едно от представленията сред зрителите е и големият писател Иван Вазов. Неслучайно, след ласкавите отзиви, които написал в  пловдивските вестници за играта  на артистите, на следващата година те играят неговата пиеса „Невенка и Светослав“. Със самочувствие поставят и „Скитникът“ на Молиер..“, разказва Райна Антонова.

  Част от парите от представленията за дадени за сираците в града и това става практика.  Ученолюбивото дружество дарява част от приходите от представления на благотворителното дружество „Св. Пантелеймон“, което поддържа местната болница, за създаването на своя библиотека…През 1887 г. и Общината отделя средства за Ученолюбивото дружество..За съжаление то престава да съществува  7 години по-късно и по предложение на кмета Сава Казмуков неговите вещи и книги стават притежание на градската библиотека.

  „Сградата на  дружество „Театър“, което от 1900 г. наследява Ученолюбивото дружество  е построена през 1912 г., до нея са издигнати и сградите на градската библиотека и на градския музей. Така се изгражда духовния център на Стара Загора“, допълва Райна Антонова.

  Благодарение на приходите и доброто управление на Дружество „Театър“ от банкера Злати Златев старозагорската трупа има полупрофесионален характер а театралния салон често се дава безвъзмездно за събития на благотворителните дружества в Стара Загора.   





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На семеен дуел в игри на ума

Той е печелил 11 пъти игрите на ума „Последният печели“ по БНТ, а тя веднъж. В битката на градовете в предаването се срещат един срещу друг. Семейство Теневи – колегата Десислав Тенев и съпругата му Мария Тенева са страстни почитатели на куизните..

публикувано на 06.04.25 в 14:46

Михаил Банов - забравеният герой, защитник на небето над София по време на Втората Световна война

 Доскоро се знаеше, че във въздушната отбрана на София по време на Втората Световна война участие вземат четирима летци от Стара Загора. Истината обаче е, че те са били петима.  Името на забравения, пети герой, е Михаил Койчев Банов. Роден е на 13..

публикувано на 06.04.25 в 12:12

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20