Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59 години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ в. и първият солист в първата поставена опера в града на липите – „Гергана“ на Маестро Георги Атанасов.
Роден в Стара Загора на 24 април 1896 г. в семейството на Иван и Радка Баталови, той има и по-малък брат Петър, роден 1898 г. Учил в родния си град, младият Георги още от дете прави впечатление с чистия си, хубав глас. От рано е привлечен за хорист в детски, граждански и църковни хорове. Със своя добре оформен теноров глас е сред предпочитаните изпълнители в концертите на Музикално дружество „Кавал”.
След Държавната мъжка гимназия „Иван Вазов” в Стара Загора, която завършва с отличие постъпва в Школата за запасни офицери в София, в артилерията и е произведен в офицерски чин. Участва като артилерист в Първата и Втората световна войни.
Завършва право през 1921 г. в Софийския университет и се връща в родната Стара Загора и открива адвокатска кантора. Юрист по образование, но музикант по душа, Георги Баталов бързо възстановява контактите си с местните музикални дейци Георги Байданов, Петко Икономов, Златан Станчев, маестро Александър Георгиев. Като секретар на музикално дружество „Кавал“, е активен участник в организационния му живот и в концертните му изяви. Става и главен редактор на в. „Кавал“.
Дружеството изнася много концерти и представя фрагменти от опери, които са приети възторжено от старозагорската публика. Така се заражда идеята за цялостно оперно представление. Дружество „Кавал“ и Георги Баталов поставят за първи път извън столицата оперен спектакъл. В първото оперно представление в Стара Загора, на 1юли 1925 г. на операта „Гергана“ от Маестро Георги Атанасов, на Георги Баталов е поверена главната роля на Никола. Публиката е очарована. А авторът посещава Стара Загора и възхитен, подарява на солистите свои портрети и се снима с изпълнителя на соловата партия.
Оперните представления не спират. Две години по-късно, през 1927 г. е поставена операта „Трубадур“ от Джузепе Верди, където Георги Баталов изпълнява ролята на Манрико. Старозагорските и столични вестници не пестят суперлативите си за неговото изпълнение.
Работата му за дружество „Кавал“ и за оперните представления го срещат с бъдещата му съпруга, Ничка Хаджимитетева. Двамата сключват брак през 1928 г. Поради различни гледни точки за развитието на дружеството, в същата година двамата го напускат, но музикалните занимания не спират, както пише дъщерята Росица Баталова, голямата ни оперна диригентка в книгата си „Автобиографични разкази“. Георги Баталов „пее по концерти и вечеринки, пее в градски и църковни хорове, пише статии по музикални въпроси.“
През 1941 г. семейството се мести в София. Георги и Ничка Баталови влизат в кръга на видни писатели като Елин Пелин, Добри Немиров, проф. Александър Балабанов. В „Държавен архив“ – Стара Загора има запазени книги с автографи и посвещения от тях. Георги Баталов пише статии и рецензии, а през 1946 г. е поканен от проф. Митов, който е ректор на ВИТИЗ да поеме поста началник на канцеларията на училището. По-късно е назначен и за юрисконсулт на новообразувания киноцентър „Бояна“.
От 1947 г. старозагорецът е член на хора при храм-паметник „Александър Невски“ и на утвърдения хор „Гусла“, където пее втори тенор и гради близки контакти с видни музикални дейци – проф. Асен Димитров (диригент на „Гусла“), Васил Стефанов, Руслан Райчев. Участва и в турнетата на хора. Георги Баталов поддържа връзки и с духовни лица. Близък е с Архимандрит Евгений от Рилския манастир, за което съдим от кореспонденцията между тях, в периода 1951-1956 г.
Артистичността на Георги Баталов не остава незабелязана. Участва във филма „Героите на Шипка“ на режисьора Сергей Василиев, който се снима между 1953-1954 г.
От семейните снимки личи, че той е и запален планинар. На тях са запечатани моменти от откриването на паметника на връх „Св. Никола“ през 1934 г. Има много кадри и от излети с близки и приятели в Рила, Стара планина, Витоша и др.
Дъщеря му Росица Баталова достойно продължава пътя на своите родители. Като баща, Георги Баталов всестранно я подкрепя по пътя ѝ в диригентската професия.
„Държавен архив” – Стара Загора пази голяма част от архива, снимките и творчеството на видния старозагорски юрист, музикален и обществен деец, постъпили в архива през Личен фонд №1823 на известната му дъщеря – диригентката Росица Баталова. Те са безвъзмездно дарени от проф. Румяна Каракостова – изпълнител на завещанието на Росица Баталова, като заслуга за получаването им има и д-р Емилия Жунич.
Георги Баталов напуска този свят на 11 април 1966 г. Един заслужил човек, вложил сили, страст и талант за полагането на основите на организираното музикално дело в Стара Загора и за популяризирането на операта. Баща, който с музикалната си култура, възпитава и в дъщеря си любовта към музиката, за да стане тя нейна съдба.
Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...
На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство. Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..
На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават. В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..
За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така. И все пак -..
Творчески колектив „На улицата“ отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..
От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..
35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч. Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..
Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..
Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net