На среща в Казанлък представители на местната власт, производители и преработватели на розов цвят, заедно с учени от СУ „Св. Климент Охридски“, обсъдиха рисковете и пътя за спасяване на розовото масло. Дебатът е продължение на българската позиция срещу законодателните промени, инициирани от ЕК, съпътстващи Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали, които предвиждаха приравняването на етеричните масла към многокомпонентните химични смеси, а не разглеждането им като природни земеделски продукти. Преди две години държавите-членки на ЕС одобриха запазването на досегашната класификация на етеричните масла. По този начин бяха отложени законодателните промени, с които се създаваха допълнителни регулация пред етеричните масла и конкретно розовото.
В рамките на проведената днес среща кметът на Казанлък Галина Стоянова посочи, че страната ни трябва да бъде готова отново да защити един от традиционните си отрасли, какъвто е розопроизводството. Тя подчерта, че битката не е приключила. По думите й поправката на Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали дава срок от няколко години, в който да се преразгледа и анализира розовото масло като съставки.
"Да се определи дали то има биологичен характер, както и какво е неговото въздействие върху човешкия организирам", отбеляза Галина Стоянова.
По този повод преди година Община Казанлък възлага на екип от учени от Софийския университет "Св. Климент Охридски", начело с проф. Иван Бъчваров, изготвянето на задълбочен анализ. Научната разработка трябва да даде отговор на въпроса какво представлява розовото масло като състав, както и как то влияе на човешкия организъм. Целта е след около 2 години българската страна да разполага с готова научна база, която да използва срещу нови опити за приравняване на етеричното масло към химичните смеси.
Пред розопроизводителите проф. Бъчваров - ръководител на лабораторията на физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" представи резултатите от 6 месечната работа на неговия екип от физици, химици и експерти по молекулярна биология. Той обърна внимание, че текстът на Регламента, предложен от ЕК, носи сериозни рискове за розовото масло. Проф. Бъчваров беше категоричен, че няма научно изследване в ЕС, което да показва, че маслото има вреди.
"Розовото масло не е опасно. Розовото масло, като комбинация от елементи, е природен продукт", категоричен беше експертът.
Един от интересните резултати, които наблюдавахме в изследванията до момента, е, че при определени условия, когато използваме смес на розово масло с базово масло, клетките стават по-активни. Т.е. маслото въздейства позитивно", заяви проф. Бъчваров. Специалистът обърна внимание, че розовото масло е съставено от между 200 и 300 елемента. "Основната теза на отсрещната страна, която иска да вкара маслото в подобна регулация, е, че някои от съставните елементи, при определени условия, могат и да окажат негативно въздействие. Само че те могат да са 0,01% от съдържанието на розовото масло", уточни професорът.
Пред екипа от учени стои задачата да бъде изследвано взаимодействието на клетъчните култури с розовото масло. Да бъдат установени праговете, над които клетката може да загине в резултат на прекомерна цитотоксичност и генотоксичност. Според проф. Бъчваров цялостният анализ се нуждае от около 2 години.
На 21 май православната ни църква почита паметта на светите равноапостоли император Константин Велики и майка му царица Елена. В народната традиция денят се счита за преход от пролетта към лятото, празник е и на нестинарите. 1919 жители на населените..
Седмото издание на Националния ученически конкурс за журналистика „Гео Милев“ доказа, че журналистическият талант няма възраст. През тази година 197 авторски материала на млади журналисти от 19 населени места в 13 области на България достигнаха до..
Ясна е вече програмата на кинофестивалът за ново европейско кино „Златната липа“, който започва на 31 май. И този път ще бъде поставен специален акцент върху българското кино. Това каза в ефира на Радио Стара Загора неговият създател Магдалена..
Празничните прояви на 24 май 2025 г . ще спрат движението на личен транспорт за времето между 9.00 и 12.30 часа в съботната сутрин. Ограничението важи за част от идеалния център на Стара Загора: 1. бул. „Цар Симеон Велики“ в отсечката от ул.„Св...
Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по Български език и литература, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Зрелостен изпит ще се проведе в 17 от общо 18 средни училища в областта. Над 830 са..
Военнополицейско учение с международно участие "Отвъд хоризонта 25" (BEYOND HORIZON 25) се проведе на учебния полигон "Ново село". В него участваха военни полицаи от България и осем партньорски държави-членки на НАТО - Канада, Чехия, Испания, Гърция,..
С почти пълно единодушие съветниците в Ямбол приеха бюджета на града за тази година на днешното си заседание. Над 140 млн. лева ще бъдат разпределени в отделните дейности, като за капиталови разходи са предвидени близо 14 млн. лева. С 32..
700 килограма опасни битови отпадъци събра кампанията в Стара Загора. Тя е съвместна на Община Стара Загора и фирма „БалБок Инженеринг“ . Два дни, на паркинга на парк „Артилерийски" и парк „Зеления клин", гражданите можеха да предават опасните..
Временна организация на движението в идеалния център на Стара Загора се въвежда за двете вечери през уикенда със заповед на кмета на общината Живко Тодоров. Причината е да се обезпечат безопасността на движението и спазването на реда по случай..
Наближава кулминацията в празничната програма в старозагорското село Яворово по повод 100 години от основаването на Народно читалище „Пробуда - 1925“. Жителите и гостите на населеното място ще се насладят на концерт, който ще се състои на 31 май 2025 г...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net