Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият председател на КРИБ – Стара Загора е с визия за устойчив бизнес климат

Венцеслав Славов: „Без хора няма бизнес – нужни са кадри, предвидимост и подкрепа“

Честваме 1 май - Международният ден на труда

Създаване на бизнес мрежи, намаляване на административната тежест и подкрепа за образованието. Това посочи като приоритети в своята работа Венцеслав Славов – новият председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) – Стара Загора. В интервю за предаването Репортер, той подчерта, че иска с опита си да допринесе за създаване на по-привлекателна, предвидима и устойчива бизнес среда в региона.

„Не мога да стоя настрана, когато виждам колко възможности има пред бизнеса тук. Вярвам, че когато хората от реалния сектор се обединят, можем да постигнем много“, споделя Славов.

Сред водещите му приоритети са: намаляване на административната тежест, по-добър диалог между бизнеса и институциите, създаване на бизнес мрежи за взаимопомощ между малки и големи фирми.

Според Славов, без кадри – квалифицирани и неквалифицирани – индустриалният потенциал на региона остава неоползотворен. Образованието и връзката с реалната икономика също са във фокуса на новия председател.

„Бъдещето на Стара Загора е в агроиндустрията, в преработвателния сектор и в технологиите. Регионът има всичко нужно, за да се развива устойчиво.“ 

Славов планира и конкретни инициативи – обучения, менторски програми и проекти за по-лесен достъп до финансиране за малки и средни предприятия. Той определя КРИБ като „навигатор“ за тези, които често не знаят откъде да започнат.

От страна на държавата бизнесът очаква стабилна и дългосрочна икономическа политика, по-малко бюрокрация и реална подкрепа за квалификация на кадрите.

„Имаме нужда не просто от работници, а от подготвени и мотивирани хора, които да се включат активно в икономиката на региона“, обобщава Венцеслав Славов.

Като изпълнителен директор на най-големия производител на угоени свине в България, Славов познава отблизо предизвикателствата на ежедневното управление.

„Най-трудното е да поддържаш високи стандарти при нарастващи разходи и пазарна несигурност. В животновъдството няма компромиси – няма уикенди, няма празници. Но ако работиш със сърце и отдаденост, всичко има смисъл.“

Недостигът на кадри е сериозен проблем, не само за неговия сектор:

„Успяваме да задържим хората с уважение и добри условия, но това е системен въпрос, който бизнесът не може да реши сам.“

Според него най-голямото предизвикателство в аграрния сектор е нестабилната икономическа среда и високата чувствителност към разходите за фуражи, енергия и горива.







По публикацията работи: Тошка Събева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Весела Паскалева

Весела Паскалева е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“ в Сливен

Весела Паскалева, директорка на Средно училище „Константин Константинов“ в Сливен е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“.Отличията се връчват по традиция в навечерието на 24 май, като церемонията е тази вечер от 18 часа в зала „Сливен“...

публикувано на 23.05.25 в 14:57

Борислав Григоров: "Българските острови в Черно море"

"Към българската територия принадлежат пет черноморски острова, а именно: Света Анастасия, Свети Иван, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита и Свети Тома, наричан още Змийския остров. Общо погледнато биоразнообразието на българското черноморие е доста..

публикувано на 22.05.25 в 15:41

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07