Днес, всички българи в страната и навсякъде по света, по традиция отбелязваме най-светлия български празник - 24-и май! Денят, посветен на делото на славянските просветители Кирил и Методий, на създаването на българската писменост и на българската просвета и култура, се чества още от 19 в. За първи път в епохата на Възраждането на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник в чест на солунските братя, създали глаголицата.
През 1857 г. празникът е почетен в българската църква „Свети Стефан“ в Цариград, заедно със служба за Св. Иван Рилски. На следващата 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, след която учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на двамата братя. От 1860 г. празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, в Скопие от 1862 г., а във Варна от 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. Учителят Сава Филаретов организира отбелязването му в София.
След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. у нас, празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар то денят е на датата 11 май.
За официален празник на Народна република България 24 май е обявен с решение на 35-тото Обикновено народно събрание на 30 март 1990 г., а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България (по това време Народна република България е преименувана на Република България).
Химнът за прослава на святото дело на солунските братя, на буквите и словото развълнува малки и големи, извиква сълзи в очите на всеки, щом запее "Върви, народе възродени!" Но за нас, българите той идва сякаш от Възраждането, заедно с началото на празника... Запявайки в хор, едва ли се питаме кой е авторът на свещените слова и кой е написал музиката, които не оставят равнодушно нито едно българско сърце...
Авторът на текста на най-красивия български химн "Върви, народе, възродени" , написан на 15 май през 1892 година е големият български писател и общественик Стоян Михайловски. Като учител по френски език в Русенската мъжка гимназия той написал възторженото стихотворение „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и същата година то е публикувано в списание "Мисъл" в Русе.Няколко дни преди 11-ти май, 1901 г. младият композитор Панайот Пипков, преподавател по музика в ловешкото Петокласно училище написал мелодията на химна. В спомените си, публикувани в сп. "Родна реч", кн. I, от 1941 г. споделя, че познатите и обичани днес ноти, се родили " вдъхновени от бисерните стихове на видния общественик и мислител Стоян Михайловски, още преди да е преполовил стихотворението му" . А учениците я изпели вдъхновено няколко пъти и накарали съучениците и учителите си да застинат в захлас през междучасието, пленени от прекрасната музика с въздействащи слова.
За пръв път песента в прослава на солунските просветители е изпълнена в Ловеч на 11 май същата 1901 г. През 1902 г. за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост „Върви, народе възродени” се подема и запява от всички училища в страната
Кой е композиторът Панайот Пипков и как се ражда партитурата на химна "Върви, народе възродени!" - за Радио Стара Загора разказа историкът от ловешкия исторически музей Христо Тодоров:
Ето оригиналният текст на „Св. св. Кирил и Методий".
Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
съдбините си ти поднови!
Върви към мощната Просвета!
В световните борби върви,
от длъжност неизменно воден -
и Бог ще те благослови!
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!...
О, влез в Историята веч,
духовно покори страните,
които завладя със меч!..."
Тъй солунските двама братя
насърчаваха дедите ни...
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!
България остана вярна
на достославний тоз завет -
в тържествуванье и в страданье
извърши подвизи безчет...
Да, родината ни години
пресветли преживя, в беда
неописуема изпадна,
но върши дългът се всегда!
Бе време, писмеността наша
кога обходи целий мир;
за все световната просвета
тя бе неизчерпаем вир;
бе и тъжовно робско време...
Тогаз Балканский храбър син
навеждаше лице под гнета
на отоманский властелин...
Но винаги духът народен;
подпорка търсеше у вас,
о, мъдреци!... През десет века
все жив остана ваший глас!
О, вий, които цяло племе
извлякохте из мъртвина,
народен гений възкресихте -
заспал в глубока тъмнина;
подвижници за права вярна,
сеятели на правда, мир,
апостоли високославни,
звезди върху Славянски мир,
бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!
Нека името ви да живее
във всенародната любов,
речта ви мощна нек се помни
в Славянството во век веков!
На 1 юни от 17.00 часа в Художествена галерия Стара Загора гостува американският госпъл хор „Voices in Harmony” от щата Мейн. В концерта ще се включи и акапелна група Harmonix от града на липите. Организатор на събитието на местно ниво е НЧ..
От днес до 9 юни в Младежки център Хасково е експонирана изложбата „Дворжак- неговата музика и живот в картини“ . Експозицията се осъществява от Чешкия център в София, с подкрепата на Община Хасково и Музея на Антонин Дворжак във Висока у Пршибраме...
Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Елена Азалова е тазгодишния носител на индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Култура и изкуство“. Отличието беше връчено на церемония в навечерието на 24 май от зам.-кмета Милена Желева за..
Роден на 26 май през 1885 година в Стара Загора под името Николай Михайлов Поп Иванов, той ще остане в историята като Николай Лилиев – една от най-фините и въздействащи фигури в българската литература. Поет, драматург, естет и визионер,..
В навечерието на 24 май – деня на светите братя Кирил и Методий, Стара Загора отново отдаде заслужено признание на младите си дарования. Сред отличените в направление „Култура и изкуство“ на ежегодните награди Млада Загора тази година блесна името..
На 5 юни, четвъртък, от 21.00 часа, виртуозният саксофонист и флейтист Милен Стойков (Mike Sax) заедно с Формацията X-KEY ще бъдат третата група, която ще излезе в първата фестивална вечер на „Цветовете на джаза“ 2025. На Античен форум „Августа Траяна“..
Литературна среща с поетесата от Стара Загора Мария Донева ще се състои в Брюксел днес, от 19:00 ч. местно време в Посолство на България в Белгия. Събитието е посветено на 24 май – Деня на българската просвета и култура. Тази вечер срещата е с..
Днес, от 17.00 часа, във фоайето на Регионална библиотека “Захарий Княжески“ е откриването на изложбата „Стара волнодумница“ . Експозицията представя книжовно-документалното наследство съхранявано във фондовете на Културните институти. Заглавието..
Книжката приказка "Крилете на патето Лебед" ще бъде представена тази вечер от 18 часа в залата на Художествената галерия "Лубор Байер" в Стара Загора. Това е първата книжка на Невена Божкилова, ръководител на литературния клуб към Центъра за..
Казанлъшкото читалище "Искра - 1860" ще поднесе на публиката тържествен концерт тази вечер от 19:00 ч. Събитието е част от празничанта програма на читалището, по случай 165-та годишнина, която отбелязва културната институция. Участие в концерта ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net