Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Просветното министерство започва обществено обсъждане на промени в Закона за предучилищното и училищното образование

Забранени ли са мобилните телефони в час, има ли часове по добродетели и религии - Радио Стара Загора попита преподаватели, посетили Испания по програма Еразъм

Обществено обсъждане на промени в Закона за предучилищното и училищното възпитание стартира от 23 юни просветното министерство. 

Сред предложенията са пълна забрана на мобилните телефони в часовете, повече правомощия за учителите при налагане на дисциплина, въвеждане на час по добродетели и религии, нов начин на оценяване знанията на учениците и др. 

12 преподаватели от Второ Основно училище " Петко Рачов Славейков" в Стара Загора имаха възможност да видят как се случва образователният процес в чужбина.  

По програма "Еразъм Плюс" те посетиха  учебни заведения в Испания. 

И ако у нас тепърва предстои да обсъждаме пълната забрана на мобилни телефони в час, то в Испания мобилните устройства се ползват наместо учебници от учениците, разказа  Антония Чакърова, преподавател по английски език в начална степан от Второ основно училище " П.Р.Славейков" в Стара Загора. 

Имат ли достъп испанските ученици до мобилните си телефони в час - "такива не видяхме",  каза Чакърова. 

" Не само че не видяхме, ами и в едно от училищата имаше специален стикер, който показваше, че телефоните  са забранени, допълни Елеонора Йорданова, преподавател по история и география във Второ основно училище в Стара Загора.  

И  двете преподавателки  споделиха, че им е направило силно впечатление  спокойствието и поведението на испанските ученици. 

"Класните стаи са  остъклени и отткъм коридора и всеки, който минава може да види как върви училищният процес", казаха преподавателките. 

Онова, което най-силно ги е впечатлило обаче е начинът, по който протичат учебните занятия при деца със специални потребности. 

"Те учат в отделно училище, но там на място има представителства на всички видове служби, които могат да им бъдат потребни - от медицинските до социалните. Другият момент е усвояването на знанията -  ако става въпрос за математика, те разиграват ситуация - определят бюджет, изчисляват какво ще си купят с него. И заедно с преподавателите, отиват и го правят. В училището тези деца придобиват умения, които ще могат да им послужат като професия в живота. Дори и успешно продават част от нещата, които сами са изработили", разказа Антония Чакърова.  

Как присъстват добродетелите и религията в испанската образователна система и какво мислят двете преподавателки за предложението за въвеждане на час по добродетели и религии и в българското училище - чуйте повече в разговора 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Д-р Петьо Чилингиров: Комплексната грижа към онкопациентите трябва да се запази

От доста време обсъждаме с Община Стара Загора какви са възможностите за оптимизиране дейността на Комплексния онкологичен център. Основната цел е да се задържи медицинския персонал, да бъде мотивиран и съответно пациентите да се чувстват комфортно и..

публикувано на 29.05.25 в 18:07

Група програми сред ромите в община Стара Загора

Фондация "Мисия Криле" започва дейност по група програми , които са насочени към ромските общности на територията на община Стара Загора. В началото на м. юни започва Програма за превенция на ранните бракове, а до края на м. юни -  и работата по..

публикувано на 28.05.25 в 15:03
Христо Панчугов

Случващото се в ДПС е демонстрация на сила от страна на Пеевски

Като поредна демонстрация на сила и влияние от страна на Делян Пеевски вижда случващото се в ДПС политологът Христо Панчугов. По думите му оставката на Джевдет Чакъров от поста съпредседател на ДПС и съобщението от "ДПС-Ново начало" за край на..

публикувано на 28.05.25 в 14:49
Весела Паскалева

Весела Паскалева е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“ в Сливен

Весела Паскалева, директорка на Средно училище „Константин Константинов“ в Сливен е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“.Отличията се връчват по традиция в навечерието на 24 май, като церемонията е тази вечер от 18 часа в зала „Сливен“...

публикувано на 23.05.25 в 14:57

Борислав Григоров: "Българските острови в Черно море"

"Към българската територия принадлежат пет черноморски острова, а именно: Света Анастасия, Свети Иван, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита и Свети Тома, наричан още Змийския остров. Общо погледнато биоразнообразието на българското черноморие е доста..

публикувано на 22.05.25 в 15:41

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30