Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самоук художник подари образите на Левски и на Ботев на село Памукчии

5
Снимка: Кристина Русева

Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син взор на Апостола – Васил Левски. Кметът Стоян Ничев и местните хора с гордост споделят, че образите на двамата велики българи са изрисувани даром от техния съселянин - 77-годишния Георги Тенев.

 При откриването на новия пенсионерски клуб ме посреща усмихнат възрастен човек с колело. Подари ми 5 красиви градински рози с различен цвят и много силно ухание! Разбирам, че за клуба са работили почти всички от третата възраст в Памукчии. Някои от жителите му  с нескрито одобрение коментират портретите на видни революционери – Георги Ст. Раковски, легендарния Вълчан Войвода, поета-революционер Пейо Яворов и обичаните творци от средата на миналия и началото на този век, като Лили Иванова, Стефан Данаилов, Стоянка Мутафова, Тодор Колев и др. Всички портрети са направени от ръката на Георги Тенев, човекът, който ме посрещна с розите… „Няколко-членна комисия е избрала кои от тях да заемат почетно място в портретната галерия на пенсионерския клуб“ Задружие““, споделя развълнуван той. Художникът разказва, че е самоук, започнал да рисува като дете – най-напред се учил да прекопира портрети и снимки от вестници, които му харесвали… Така, докато ръката му придобила движенията, необходими за рисуването на портрети, фигури и пейзажи… И с въздишка признава, че за да оцелее, се наложило 35 години да изостави рисуването и  да стане чобанин, но не съжалява…

 „Времето не се измерва с дните, които си живял на тази Земя, а с това, което ще оставиш след себе си! Това, което оставям на бъдещите поколения, съм го нарисувал даром…  Образите на Апостола и на Ботев са най-светлите, които имаме като народ. Винаги ме е вълнувала великата мисъл на Левски “Времето е в нас, и ние сме във времето! То нас обръща, и ние него обръщаме!“ А от Ботев -  стиха „Жив е той, жив е – там на Балкана…“ Ако не бъркам, той стои като надпис на една от важните сгради в Париж…“, казва с треперещ глас художникът и споделя, че сам открил техниката за рисуване по стените на най-важните сгради на селото. Взимал стиропор, върху който нарисувал образа, който ще остави върху фасадата. Изрязва с огън или остър предмет контурите, за да остави празнина, която ще бъде „оцветена“ с фасадна боя върху стената при налагането на шаблона…

  „Радвам се, че моите бръчки по лицето ми са бръчки от усмивки, а не от тъга или трудности“, казва тихо Георги Тенев. Въпреки сълзите  в очите, лицето  му грейва в усмивка. Разделяме се с крепко приятелско ръкостискане….





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36

56- годишна цигулка засвири за първи път в ръцете на световноизвестния цигулар Светлин Русев

56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък  засвири за първи път   преди броени дни.  Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..

публикувано на 21.06.25 в 12:22