В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.
В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence for multimodal learning – a transgressive educational perspective for pedagogical specialists“, осъществен от екипа на Педагогическия факултет на Тракийски университет, бяха организирани събития с международно участие.
На 27 юни, в детска градина „Светлина“ се проведе обучителен семинар на тема „Корени и криле: Алтернативни модели за устойчиво учене“, воден от г-жа Вахиде Йълмаз – опитен педагог от Република Турция, застъпник на природо-ориентирания подход в образованието. Събитието събра преподаватели, докторанти и учители в пространство, което насърчава диалог между научното и интуитивното в педагогическата практика.
Vahide Yilmaz, със своите дълбоки познания и практически опит – от работата ѝ в турски държавни детски градини до създаването на частна градина, вдъхновена от философията на Реджо Емилия – показа как устойчивото учене може да се гради чрез преживяване, свобода и връзка с природната среда. Нейното участие вдъхнови и даде нова посока за смисленото образование отвъд границите на класната стая.
След семинара, на 28 и 29 юни, Педагогическият факултет, Детска градина „Светлина“ и Художествената галерия в Стара Загора отвориха врати за двудневен уъркшоп по мултимодално обучение, част от обучението на студентите по специалности „Предучилищна и начална училищна педагогика“ и „Предучилищна педагогика“.
В рамките на дисциплината „Продуктивни дейности в техническата и технологичната подготовка“, бъдещите учители участваха в практически занятия, съчетаващи технологии, наука и изкуство. Тематични работилници на тема: "От вълшебната искра към дигиталното съзнание“ – свят, където роботиката и изкуственият интелект се срещат с детската креативност", „Превод на образи“ – визуалното изкуство като носител на дигитално учене и емоционално въздействие", „Оркестър на сетивата“ – музика и жестов език, вплетени в чувствително възприятие", „Мостове на любопитството“ и „Градината на сетивата“ – STEAM подходи, които насърчават изследователския дух чрез взаимодействие с природата и технологиите", разшириха границите на творческото въображение на участниците, а Художествената галерия, пространство на културна памет, се превърна в лаборатория на бъдещето, защото дигиталното се преплете с аналоговото, идеите оживяха в цветове и символи, а студентите станаха медиатори на знание, творци и създатели на нова реалност. Всяка работилница беше не просто упражнение, а акт на осъзнато образователно проектиране – с внимание към емоциите, средата и смисъла. Синтезирана визия, където детето е откривател, а учителят – създател.
Събитията са част от реализацията на проекта по Договор № BG-RRP-2.004-0006-C01, финансиран по Програмата за ускоряване на икономическото възстановяване чрез наука и иновации, стълб 2 „Мрежа от изследователски висши училища в България“.
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък засвири за първи път преди броени дни. Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..
На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..
Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..
Дълъг списък от весели, интригуващи и образователни занимания са включили в своята лятна програма и през тази година специалистите от Превантивно-информационния център по зависимости в Стара Загора. Заниманията са безплатни и се провеждат в офиса на ПИЦ..
Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син..
Юбилейното десето издание на Beerфестът ще се проведе от 3 до 7 септември на поляната в парк „Загорка“. Гостите на фестивала ще могат да се насладят на петдневна разнообразна музикална програма. Фестивалът ще бъде открит с изпълненията на Tino, последван..
Петър Благоев е едва на 16 години, но вече уверено прави първи крачки в света на литературата с дебютната си книга „Приказки от дерето“. Със свеж стил и нестандартен поглед, той създава причудливи приказни истории, които говорят еднакво силно както на..
Днес ви срещаме с две забележителни дами, които ни показват как грижата за външния вид и вътрешното състояние вървят ръка за ръка. Кремена Зюмбюлева, професионален маникюрист от Стара Загора, сподели как чрез изкуството на маникюра помага на клиентите..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net