Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

5
Снимка: Петя Тодорова

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят, който намира лек за сънната болест, покосила цяла Европа след Първата световна война и се прочул чак в Италия.

Иван Раев е роден през 1876 г. в Сопот. Невръстен остава без майка, а след като баща му се жени повторно, той решава да си тръгне от родния край и се озовава в град Шипка, където се запознава с местния билкар, разказа Деница Стефанова от местното читалище "Светлина".

Шипченската общественост събира пари, за да изпратят Иван Раев в Цариград  да се научи на билкарство при най-известния лечител по онова време.

След 9 години, той се връща в България с дебела книга, подарък от ходжата, в която са описани лечебните свойства на много растения, има и ориенталски рецепти, споделя още Василка Панайотова, кмет на град Шипка.

В края на Първата световна война хиляди биват покосени от сънна болест, позната още като летаргичен енцефалит. Италианският крал създава болница специално за лечението на тези болест и лекари се опитват да намерят лек.

През това време Иван Раев открива лечение. Връщайки се от хасковско село, където е лекувал семейство от друга болест, замръква край Чирпан и пренощува в хан. Оказва се, че дъщерята на ханджията била болна от сънната болест и той успява да я излекува с извлек от лудо биле, познато още като беладона, в бяло вино. Неговите умения, огласени и чрез пресата, прекрачват границите на България и стигат чак до Италия.

Италианският крал изпраща трима лекари в България, за да намерят прочутия лечител. Когато пристигат,  заедно с Иван Раев обикалят българските болници, за да представят билколечението. След това лечителят заминава за Италия, където 5 години споделя своите знания и умения за свойствата на билките и прави нови открития и лекове за други болести.

Преди да се завърне в България  италианската медицинска академия му присъжда титлата "доктор", също така кралят го награждава с орден "Кавалер на короната на краля" и му слага прякора "спасителя на Европа".

Завръщайки се у нас, той бива затворен в Старозагорския затвор с обвинение, че е лекувал хора без да има диплома за лекарско образование. Когато тази новината се разчува, хиляди излекувани изпращат благодарствени писма, които служат пред съда и Иван Раев е оневинен.

Иван Раев се установява трайно в казанлъшкия град Шипка. Той открива малка лечебница с името "Билка" и продължава своята благородна дейност. В кутии той е слагал билките и инструкции за приготвянето и консумацията на предписаното лечение.

През 1938 г. народният лечител умира от инфаркт на път за пловдивската гара. В чест на билкаря в град Шипка има билкова градинка и улица. А в Италия, болницата, в която са лекували сънната болест, все още носи неговото име. В етнографския музей Чирпанлиевата къща се пазят статии за него, част от благодарствените писма, картичка и албум със снимки от италианското кралско семейство. 

И до ден днешен град Шипка пази спомена за Иван Раев – билкарят открил "българското лечение" на много болести.



По публикацията работи: Кристина Русева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Здравословна храна в училищата – лична кауза, която е на път да се осъществи

Храната в училище е тема, която вълнува всички родители, най-вече тези, за които здравословният хранителен режим е приоритет. Училищните лафки предлагат пакетирани стоки с обилно количество консерванти и рафинирана захар, бърза храна и празни..

публикувано на 25.07.25 в 12:32

Своеобразна улица на дините има в Стара Загора

Старозагорската улица "Димчо Стаев" се е превърнала в улицата на дините , показа репортерската ни проверка.  През около 700 метра по протежението на улицата, след "Симеон Велики", почитателите на вкусния плод могат да избират от поне три хармана с..

публикувано на 25.07.25 в 09:05

Изправността на пожарогасителя може да спаси живот

Юни, юли и август са месеците, през които се регистрират най-много пожари в автомобили, сочи статистиката Пожарите в автомобили могат да възникнат по различни причини като късо съединение, неизправности в двигателя или топлина от прегряване...

публикувано на 27.07.25 в 14:15

Празник на плодородието подготвят в село Ракитница

НЧ „Отец Паисий 1906“, кметството на село Ракитница и Община Стара Загора канят на осми Празник на плодородието. На пъстрата програма ще се насладят всички посетители на 26 юли 2025 г. (събота). Празникът ще започне от 17.00 ч. в парка до чешмата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

Туристическият информационен център в Стара Загора организира безплатни градски обиколки

Инициативата „Безплатни градски турове" ще зарадва отново жителите и гостите на града на 2 и 3  август  (събота и неделя), от  10.00 ч., с две от най-любимите теми на старозагорци – „Знатните фамилии на Стара Загора и техните къщи" и „Поетична разходка..

публикувано на 24.07.25 в 15:04

Старозагорка е сред младите лидери, които се борят с климатичните промени

Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..

публикувано на 23.07.25 в 15:23

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57