На днешната дата – 21-ви юли 1789 г. в Габрово е роден големият български възрожденец Васил Априлов. На 11-годишна възраст, след като останал сирак, по-големият му брат го отвежда в Москва. Получава солидно образование за своето време, знае много добре 6 езика, учи в Брашов, две години следва медицина във Виена / 1807-1809 г./, но по здравословни причини се отказва. С брат си купуват голяма ябълкова градина в района на Одеса и започват да произвеждат калвадос и да преработват захар, от което натрупват солидно състояние. „Живял и работил сред гръцки емигранти, в младостта си е елинист – подкрепя финансово гръцкия стремеж за национално освобождение и гръцкото въстание през 1821 г., гръцката църква и училища в Одеса. Обратът в националното му самосъзнание настъпва след като прочел книгата на руския славист, българист, фолклорист, етнограф, филолог и пътешественик Юрий Венелин „Древните и съвременни българи в тяхното политическо, народностно, историческо и религиозно отношение спрямо русите“, разказва за Радио Стара Загора Любка Тинчева, директор на Националния музей на образованието в Габрово.
Трудът на руския изследовател, роден в днешна Украйна, го връща към корените на неговия произход, но събужда у него и желанието да работи за утвърждаване на българщината у неговите сънародници с подкрепата на желанието за образование и създаването на собствени училища, в които да се преподава на български! Така през 1835 г. Васил Априлов дарява заедно с Николай Палаузов, търговците братя Константин и Димитър Мустакови и др. успели български търговци зад граница, сериозни средства за откриването на първото самостоятелно българско взаимно училище в Габрово. Пръв учител в него е Неофит Рилски и идват деца от всички краища да се учат, в изпълнение на априловския завет: “…и открай света да дойдат – нека се учат!“ Двамата с Палаузов създали „Кондиката“ на училището, в която посочили, че се задължават всяка година да внасят по 2000 гроша.
Автор е на няколко книги – „Българските книжици или на кое славянско племе собствено принадлежи кириловската азбука?“, „Денница на новобългарското образование“, „Допълнение към денницата“, „Български грамоти“ и др., които са в помощ на образованието в тогавашните български земи под османска власт, което настоява да се извършва изцяло на български език и в подкрепа на виждането му за произхода на азбуката на Кирил и Методий.
През 1847 г. се връща в родния си град, където е посрещнат с голямо уважение от габровската община и първенци, с които търсят начин за разширяване на създаденото по негова идея и дарения училище на общоградското съвещание в двора на църквата „Св. Троица“. Видният габровец дарява 2 500 гроша, последван от щедри дарения и от габровските първенци, а гражданите даряват каквото могат, за да бъде построена светската Априловска гимназия!
На връщане към Одеса, умира от туберкулоза и е погребан в Галац и по негово желание на гроба му е поставена фигура, подобна на надгробната фигура на Юлий Венелин. В завещанието си Васил Априлов дарил цялата си библиотека с томове на руски, сръбски, гръцки, чешки, немски, френски, латински и италиански език на габровското училище. „Днес Националният музей на образованието в родния му град притежава 233 заглавия в 406 тома, сред които са най-старото издание е от 1550 г. – сборник с избрани произведения на Омир на гръцки език и II- то издание на „Доктрина темпора“ на Дионисий Пенагос, основоположника на съвременното летоброене“, посочи с гордост Любка Тинчева.
В завещанието си от 1847 г. Васил Априлов далновидно завещава 60 000 сребърни рубли за нуждите на Априловската гимназия, като посочва, че могат да бъдат използвани само лихвите от тях - за издаването на учебници, с които училището да подпомага образованието в сродните училища в други български селища и да издържа ученолюбиви български младежи в странство. Ако при завръщането си те приемат духовен сан – да им се опрощава 1/3 от стипендията, ако напишат съчинение на български език или преведат чуждо съчинение на български език – да им се опростят 2/3, а ако станат учители в родното си място за 10 години или за 15 години в друго селище – да им се опрости цялата сума!
На 2.10 1897 г. габровската общественост посрещнала в покрайнините на Габрово по зелена траурна арка и с портрета на Васил Априлов, тленните останки на великия си съгражданин и с тържествена церемония да го погребе в двора на Априловската гимназия. Така последното желание на големия възрожденец да почива на родна земя се изпълнило.
През 1935 г. в центъра на Габрово, пред сградата на гимназията е издигнат паметник на Васил Априлов, държащ книга в ръце. Автор на паметника е скулпторът Кирил Тодоров.
По искане на Районната прокуратура в Ямбол беше взета мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо мъж, обвинен в палеж на парк "Боровец" в Ямбол. От държавното обвинение уточняват, че той е обвинен в това, че е запалил имущество със значителна..
Седем души са пострадали при катастрофа на автобус и товарен автомобил. Инцидентът е станал в 16:22ч. на Подбалкснакия път при разклона за град Гурково. Пострадали са 8 годишно дете и шест жени, които са се возили в автобуса. Момчето е прегледано и..
Близо 380 кг марихуана са задържани при операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" на 24 юли, проведена под ръководството на Окръжна прокуратура - Сливен, съобщиха от Апелативна прокуратура - Бургас. Количеството е открито в..
Кметът на община Болярово Христо Христов официално отмени обявеното частично бедствено положение, въведено на 22 юли, заради пожари края няколко села. Бедственото положение обхващаше землищата на селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница, които..
В неделя, 27 юли, в периода от 14 ч. до 19 ч. се ограничава трафикът на тежкотоварни автомобили над 12 т по магистрала „Тракия“ в участъка от Стара Загора до София в платното в посока към столицата, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“...
Завърши изграждането на новата велосипедна алея покрай ул. „Сан Стефано”, на околовръстния път на Свиленград, съобщават от общинския пресцентър. Лентата на новото съоръжение преряза кметът на общината арх. Анастас Карчев, а първи настилката изпробваха..
От 26 юли ( събота) до 10 септември (сряда) базата на Общински плувен басейн в Стара Загора ще бъде временно затворена поради планова профилактика , съобщи Петко Крумов, началник на отдел „Спортни дейности“ в Община Стара Загора, цитиран от пресцентъра..
Николай Стоянов е един от малкото пилоти у нас с лиценз за пилотиране на безмоторен самолет. Първите му скокове са като парашутист, от 23 години лети с безмоторен парапланер, а от шест години и с безмоторен самолет. На всички полети присъстват и..
На 2 август жителите и гостите на село Денница в община Болярово, ще отбележат 141 години от освещаването на православния храм „Св. пророк Илия“. Църквата е духовен център на селото и носи името на светеца-покровител, почитан за закрила от огнени..
Със своя заповед кметът на община Тополовград Божин Божинов официално отмени частичното бедствено положение, обявено преди дни заради възникналия мащабен пожар в землището на селата Орлов дол и Владимирово, съобщават от пресцентъра на общината...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net