Българското правосъдие отказва да защити интелектуална собственост на френската компания "Алстом", използвана незаконно за строежа на сероочистващи инсталации на държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Това заявиха директорът по международни отношения Бертран Блез и отговарящият за екологичния бизнес на дружеството Гийом Жефроа.
Повод за реакцията на технологичния гигант е спорът му с китайско-италианския консорциум "Идреко-Инсигма", който през 2008-а година бе предпочетен пред френската фирма за изпълнител на проекта по изграждане на сероочистваща инсталация на ТЕЦ-а. По-късно компанията е установила, че китайската "Инсигма" всъщност използва технология на "Алстом", която й е била предоставена срещу заплащане на лицензионни права.
През 2005-а година китайците спират да си плащат таксите и договорът е прекратен. "Инсигма" обаче продължава да ползва ноу-хау на французите. Заради това през 2010-а година фирмата е осъдена от арбитражен съд да плати обезщетение от 25 милиона долара. През същата година Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ прави разследване. В резултат на това на ТЕЦ "Марица-изток 2" са спрени както безвъзмездната помощ по програма ИСПА за 36 милиона евро, така и кредитирането от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Проектът на стойност 86 милиона евро обаче продължава с пари на държавната топлоцентрала, въпреки че "Алстом" подава жалба и в българската Комисия за защита на конкуренцията. През 2011-а КЗК е глобила консорциума да плати 150 000 лева в полза на държавата заради откраднатата технология. Според френската компания обаче санкцията е несъизмерима със загубата на държавата на евросредства и тя обжалва пред Върховния административен съд.
На 21-ви януари тази година ще има ново заседание на тричленния състав на съда, който трябва да реши как да продължи случаят.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..