Днес в турското външно министерство в Анкара се състояха разговори между гръцкия преговарящ за разделения остров Кипър Андреас Мавроянис и турския заместник външен министър Феридун Синирлиоглу.
Срещата е първата след продължаващото вече половин век разделение между кипърските гърци и кипърските турци. За последен път гръцки кипърски дипломат посети Анкара през 1962-ра г. Днешната среща се преценява като начало на новия етап в процеса за разрешаване на Кипърския проблем, който е залегнал и в критериите на ЕС за европейската кандидатура на Турция.
В същото време делегация начело с Кудрет Йозерсай от призната само от Анкара Севернокипърска турска република е на посещение в Атина за разговори по проблема с отговорни лица от Министерството на външните работи на Гърция. Източници нарекоха тези разговори кръстосани преговори.
По време на разговорите в Анкара са били поставени от кипърската гръцка страна въпроси, свързани с гаранциите, заселниците, териториалните претенции и връщането на имотите на кипърските гърци от контролирания от кипърските турци безлюден град Фамагуста.
Друга тема, която все още малко се коментира, е, резервите от природен газ и петрол в Източното Средиземноморие. Te се очаква да бъдат предмет на спор между двете общности, но в същото време може да станат основа за промяна на досегашния политически климат, отбелязват анализаторите тук.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..