Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората с ниско образование ще намират все по-трудно работа

| обновено на 31.03.14 в 17:56
Снимка: Биляна Борисова
Хората с ниско образование ще намират работа все по-трудно, сочи прогнозен модел на пазара на труда, разработен от социалното министерство. Най-търсените специалисти в следващите периоди, които са най-дефицитни на пазара на труда, са програмисти, инженери, лекари, учители, консултанти, консултант-продажби, оператори на машини, шофьори, сервитьори и готвачи, каза социалния министър Хасан Адемов.

Направеното до момента изследване потвърждава, че ниско образованите нямат голям шанс да намерят работа и че висшистите за в бъдеще ще работят на позиции за среднисти. Системата на образование трябва да бъде ориентирана към това по-малко ученици да отпадат рано от системата на образование. Защото очакванията в краткосрочен план са 8,6 на сто от всички работни места да бъдат за тези с начално, основно или по-ниско образование. Втори извод -70 % от всички новосъздадени работни места ще изискват средно образование. Става все по-актуална идеята за въвеждането на дуалното образование и обучение. Бизнесът иска работници, които са завършили професионални училища с определена квалификация. На трето място - 21,2 на сто ще изискват висше образование. Над 90 на сто от тези, които са завършили висше образование, на практика ще бъдат заети. В този сегмент имаме свръхпредлагане и това актуализира наново темата за броя на висшите учебни заведения и потребностите на пазара на труда, смята социалният министър.

Искрен Ангелов, който е  експерт в социалното министерство, не смята, че висшистите ще са засегнати от предлагането на трудовия пазар: Няма нормативна пречка, която да възпрепятства работодателя той да наеме висшист за позиция, която не изисква висше образование. За разлика от Запад, където работодателите избягват да наемат висшист на позиция, изискваща по-ниска степен на образование, тъй като трябва да му заплатят по-висока заплата, при нас такъв проблем няма, в резултат на което коефициентът на заетост при тях е 90 % в края на прогнозния период".

Според прогнозата на социалното министерство до 2019-та година ще бъдат разкрити 270 хиляди работни места, от тях 157 хиляди ще са за хора със средно образование, а 118 хиляди за вишисти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32