Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще решава днес дали да отнеме лицензите на електроразпределителните дружества. Процедурата бе открита преди месец с мотива, че EVN, ЧЕЗ и ЕНЕРГО-ПРО дължат на Националната електрическа компания близо 350 милиона лева. Според трите дружества средствата са прихванати законно като компенсация за скъпата зелена енергия.
На 23-ти април EVN-България внесе в НEК предложение как да бъде уреден съществуващият търговски спор между двете компании за невъзстановените разходи на EVN, произтичащи от задължението за изкупуване на енергия от възобновяеми енергийни източници. По този начин EVN започна преговори с НЕК, които да доведат до взаимноприемливо решение по спора.
Предложението е изпратено и до ДКЕВР. В писмото ЕVN поиска и отлагане на откритото заседание на Комисията, насрочено за днес, за да може да се запознае с предоставените от НЕК на 7-и април нови доказателства.
И дружеството ЧЕЗ предложи на НЕК постигане на споразумение за уреждане на спорните въпроси. Въпреки предприетите действия от НЕК настояват възстановяване на средствата, а енергопреносните дружества категорично отказват да го направят. Те приемат прихващането на парите за нормална търговска практика и твърдят, че благодарение на тези средства успяват да изпълняват функциите си.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..