Багдад потвърди официално, че "въоръжени терористически групировки" са установили контрол върху бивш склад за химически оръжия от времето на Саддам Хюсеин. В писмо (от 1-ви юли ) до генералния секретар на ООН Бан Ки-мун Ирак посочва, че поради голямата несигурност в страната Багдад не е в състояние да спази задълженията си за разрушаването на своя химически арсенал. Операцията ще бъде подновена след нормализиране на обстановката.
Според писмото на Ирак, "терористичната групировка" е проникнала във военния обект Мутхана, намиращ се северозападно от Багдад, през нощта на 11-и юни. Обектът представлява стара фабрика за химическо оръжие, използвана главно за производство на иприт и други бойни отровни вещества като зарин, през 80-те години, по време на войната Ирак-Иран. След първата война в Залива обектът е служил за наблюдаване на разрушаването на иракските запаси от химическо оръжие. В момента на превземането му от "терористичните групировки", там, в 2 бункера, са се съхранявали остатъци от иракската химическа програма. В писмото до ООН Багдад не уточнява нито естеството, нито токсичността на химичните остатъци.
През юни държавният департамент съобщи, че джихадистите от Ислямска държава, след завладяването на части от територията на Ирак, са превзели тези стари химически инсталации. Вашингтон обаче е сметнал, че групировката не е в състояние да изработи действащо (оперативно) химическо оръжие поради остарялото оборудване и давността на химическите компоненти.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..