Турция отбелязва една от най-тъжните годишнини в своята история. Днес се навършват 15 години от катастрофалното земетресение с епицентър в Измитския залив в Мраморно море. Две минути след 3 часа на 17 август 1999 северозападната част на страната е разлюляна от трус с магнитут 7,5 в продължение на цели 45 минути. Земетресението взима 17 000 жертви, но според някои оценки загиналите всъщност достигат 35 000 души.
Годишнината се отбелязва с поредица от инициативи. В Ялова се състоя нощно бдение пред паметника на загиналите. Град Коджаели е домакин на конференция на тема "Готови ли сме за земетресенията".Участва турският министър на благоустройството, представители на правителствената служба за бедствия и кризи,на Червения полумесец и др.
След трагедията в Турция бе приет закон за земетръсно обезпечаване на строителството, реализира се проект за обновяване на стария жилищен фонд, но въпреки това направеното не е достатъчно. Специалистът Шюкрю Ерсой подчертава, че Истанбул е застрашен от поражения при земетръс, поради урбанизацията и увеличаването на населението:
Населението на мегаполиса е 13 млн. души, а числото на жилищата надхвърля 3.5 милиона. Старият Истанбул бе разположен върху здрава основа, но сега строителството се пренесе върху по-неустойчиви, земетръсни терени. Това говори колко голям е рискът.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..