Разходите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за 2015-а г. са намалени спрямо тази година. Това показва огласеният вчера проект за Бюджет на правителството за следващата година. Експерти предупредиха, че това ще окаже негативно влияние върху независимостта на регулатора.
Заложените в Бюджет 2015-а разходи на регулатора са близо 3,9 милиона лева, от които 3 милиона са за персонала на комисията, в която работят 128 души. В същото време се очаква приходите на ДКЕВР да надхвърлят 10 милиона. Тези числа дадоха повод на енергийни експерти да определят енергийния регулатор като "приходна агенция". Атанас Георгиев посочи:
"Печалбата", в кавички казано, на ДКЕВР за следващата година се очаква да е 6,8 милиона, т.е. ДКЕВР работи като "приходна агенция", близо 7 милиона лева се очаква той да донесе на бюджета, което е, може би, пионерство в световната практика на публичното финансиране.
Част от промените в Закона за енергетиката, предложени от служебния кабинет "Близнашки", предвиждат регулаторът сам да определя разходите си вместо финансовото министерство да ги коригира, както е в момента. Идеята е да се гарантира независимостта на ДКЕВР. Към момента обаче няма никакви индикации, че промените в енергийния закон ще бъдат приети преди бюджета за следващата година. Председателят на регулатора Светла Тодорова обясни по-рано за "Хоризонт", че именно коригирането на бюджета на регулатора е нещото, което я притеснява.
Ние правим бюджет по правилата, по които трябва да бъде направен. Но впоследствие Министерство на финансите има право да го коригира. Това е нещото, което нас ни смущава - каза Светла Тодорова.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..